ASUS N550JV Dizüstü bilgisayarı ikinci el olarak aldım

Merhaba. ASUS N550JV Model 5-6 sene kullanılmış dizüstü bilgisayarı, 1300 TL karşılığında satın aldım. Güvendiğimiz bir bilgisayar servisine birisi bu laptopu satmış onlara. Biz de satın aldık. Ne yazık ki Toshiba Satellite P50-B-11U dizüstü bilgisayarımın anakartı kullanılamaz hale gelmiş. ASUS N550JV modelinde ekran kartı ve işlemci sorunsuz çalışıyor. Çok ilginç ama çok az hasar var, sankş 3 sene kullanılmış gibi görünüyor. Ekranı 1920X1080 çözünürlüğünde yani Full HD. Ancak işlemcisi Intel Core i7 4700HQ modeli. Benim bozulan Toshiba laptopumda ise Intel Core i7 4720HQ işlemci vardı. Aralarında sanırsam frekans haricinde fark yok. Intel Core i7 4720HQ işlemcisi 3.6 GHz TurboBoost hızlara çıkabilirken, Intel Core i7 4700HQ en fazla 3.4 GHz'e çıkabiliyor. Laptop normalde sıfır alındığında 16 GB RAM ile geliyor. Ancak bu dizüstündeki RAM'lerden birisi çıkarılmış sanırım. O yüzden 8 GB DDR3 RAM var sadece. 4 Tane RAM slotu var sanırım. CPU-Z ile baktığımda, 4 Slot gözükmekte. Servis, bu ürünü denemem için 3 gün süre verdi. Eğer memnun kalmazsam, ürünü ve paramı iade etme hakkım varmış. Beni üzen birkaç şey var ama ne yazık ki. Bu dizüstündeki USB portlarında temassızlık söz konusu ancak çok ciddi düzeyde değil gibi. Bunun dışında, Wi-Fi konusunda ne yazık ki Toshiba dizüstü bilgisayarımla kıyasla geride kalmış gibi görünüyor. Çünkü 802.11AC desteklemiyor. Wi-Fi listesinden baktığım zaman, modemim 5 GHz desteklemesine rağmen listede ne yazık ki 5 GHz olan Wi-Fi gözükmemekte. Modemim ASUS DSL-AC51 modeli oluyor. :)
ASUS N550JV Dizüstü bilgisayarın teknik özellikleri:
İşlemci: Intel Core i7 4700HQ (3.4 GHz)
Ekran kartı: NVIDIA GT 750M (4 GB) (GDDR3)
RAM: 16 GB (DDR3) (Benim ikinci el olarak aldığım dizüstünde sadece 8 GB RAM var)
Ekran: 1920X1080 (Full HD) (AH-IPS)
Cihazın genel görünümü:

20200615_221526.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok iyi bir fırsatı yakalamışsın, ona bir 8 GB RAM daha eklersen mükemmel olur. :)
Ama tabii beni üzen bazı şeyler olmadı değil. Mesela format atarken, lisans anahtarı sordu. Oysa laptopların içinde kendi lisansı anakartta kayıtlı olur normalde. En son sürüm Windows 10 kurdum. UEFI Olarak kurmaya çalıştım ama nedense boot esnasında ASUS logosu çıkmadı. Boot ekranından, "UEFI:Sandisk" diye seçtim. Ama yinede sanırım kurulum UEFI olamıyor. Lakin, USB Flash bellekten Windows kurulum sayfası yüklenirken, böyle çizgilenmeler oldu ve bu durum hiç iç acıcı değil. :(
20200616_012416.jpg

1300₺ o cihaz için bedava bir fiyat. Harici GPU nun çalıştığından emin olun.
Harici GPU çalıştı. Cinebench R15 testinden 66 FPS gördü. Benim bozulan Toshiba dizüstü bilgisayarımın ekran kartı AMD R9 M265X idi ve en fazla aynı testte 60 FPS alıyordu.

Benim sistem de açılırken çok kısa süre içerisinde aynısı oluyor ama oyunlarda ya da normal kullanımda hiç sorun görmüyorum, aynı durum olabilir belki.
Sanırım bu sorun da ASUS N550JV'nin kronik sorunu olabilir. Ama ufak tür sorun. Zaten cihaz 2014 üretimi.

Yeni konular

Geri
Yukarı