Asus N550jv Fan Sesi Sorunu

mehmet bozkurt

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle kendimden bahsedecek olursam özellikle daha önce çoğu kez gerek notebook gerekse desktop bilgisayar içini açıp incelemiş tabiricaizse parmaklamış tozunu yutmuş donanım değişiklikleri yapıp bilgisayarın yazılım konusundaki ilgim kadar iç aksamında da iyi kötü biraz bilgi becerim olduğunu söyleyebilirim lakin son bir haftadır bir türlü içinden çıkamadığım bir sorunla karşı karşıyayım sizlerinde görüş ve önerilerini almak istedim.

Son dört yıldır gayet stabil olarak kullandığım asus n550jv serisi notebook'umun stok CPU fanından tozlanmaya ve yıpranmaya bağlı olarak ses gelmeye başlamıştı ben de öncelikle internetten uygun bir fan siparişi verdim ve içini açmışken termal macunlarına da bir el attım bilgisyarı çalıştırdım aksilik o ya ucuzuna kaçtığım CPU fanı bilgisayara uyum sağlamasına rağmen volt değerleri farklı olduğu için tekrardan aynı CPU fanının aynı modelini sipariş verdim ve onu taktım bilgisayar açılıyor teknik bir problem görünmemekte fakat bilgisayar ilk açılırken çıt ses oluşturmaz sessiz sakin çalışırken birkaç işlemden sonra ses yapmaya başlıyor işlemci sıcaklık değerleri aşağıdaki ekte göründüğü şekildedir internetten araştırmalarım sonucunda boşa 40 45 derecenin stabil olduğu söylenmekte ancak benim bilgisayar ilk açıldığında arka plan uygulamarını çalıştırmaya zorlarken 50 60 dereceleri görmekte ve ses yokken birkaç dakika sonra 40 45 derece hatta 35 derecelere düştüğünde bile ses çıkarmakta ve fan son devirde çalışmaktır sizlerden ricam başka hangi işlemler yapabiliriz sorun nerededir ?
CPU fanı daha yeni değişti termal macununu yeni değiştirdim hatta güvenemeyip gittim tekrar zalman'ın termal macununu aldım ama hala banamısın demiyor fanın devir hızı son seviyede çalışıyor bunu nasıl düşürebilirim?

ekran.png

@Ali Güngör @Recep Baltaş değerli yöneticiler bu konuda yardımcı olabilirler mi ? Sorunum hala devam etmekte çözüme ulaşamadım birtürlü.

Sorun çözülmüştür arkadaşlar :
Cpu fanın anakart tümleşik soket yuvasında tırnağın teki yamulmuş ver bir haftadır beni uğraştırmış
benden sonra başına gelen arkadaşlar olursa bir haftalık tecrübeme dayanarak söyleyeyim :) cpu fanınınz sağlam olsun temizliği yapılmış termal macununuz ne çok ne az kıvamında olsun eğer bunları yapmış ve ben gibi hala fanınız ses çıkartıyor gürültü yapıyor son devir hızında çalışıyor ise fanın giriş çıkış bölümlerine göz gezdirin derim sorunun kaynağı oralardadır

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı