ASUS N56vz için SSD Tavsiyesi

barcala

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar! ASUS N56vz notebook kullanmaktayım harddiski çıkarıp yalnız SSD ile kullanmak istiyorum 240 mı 480 mi almalıyım buna uygun fiyat performance açısından bir SSD önerir misiniz?
1 Longline 480 GB LNG560SSD/480GB SATA 3.0 2.5" SSD 370 TL
2 Patriot 480 GB Burst PBU480GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 SSD 420 TL
3 Gigabyte 480 GB GP-GSTFS31480GNTD 2.5" SATA 3.0 SSD 420 TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hocam 240 veya 250 GB SSD alırsanız Windows rahatlıkla sığar. Yaklaşık bir 195 GB yer kalır size. Ofis programları ve birkaç hafif oyun rahatlıkla sığar. Lakin 480 GB alırsanız daha fazla yer olacak ve 1-2 tane ağır oyun kurabileceksiniz. Orası size kalmış. 240 GB SSD + 500 GB veya 1 TB HDD ile depolama sorunu yaşamazsınız ayrıca. Ve daha ekonomik olur. Onun dışında Patriot öneriyorum attıklarınızdan.

HDD nasıl takacağım derseniz DVD-ROM kısmını iptal edip oraya bir tane HDD Caddy alarak takabilirsiniz.

Öncelikle hocam 240 veya 250 GB SSD alırsanız Windows rahatlıkla sığar. Yaklaşık bir 195 GB yer kalır size. Ofis programları ve birkaç hafif oyun rahatlıkla sığar. Lakin 480 GB alırsanız daha fazla yer olacak ve 1-2 tane ağır oyun kurabileceksiniz. Orası size kalmış. 240 GB SSD + 500 GB veya 1 TB HDD ile depolama sorunu yaşamazsınız ayrıca. Ve daha ekonomik olur. Onun dışında Patriot öneriyorum attıklarınızdan.

HDD nasıl takacağım derseniz DVD-ROM kısmını iptal edip oraya bir tane HDD Caddy alarak takabilirsiniz.
tesekkur ederim hocam benim harddisk biraz sesli calışıyorda 240 ssd alsam benim diskide kızakla cd rom yerine taksam hdd yi disable etsem ses olur mu ? yanlız kullanacağım zaman açsam olur mu?yoksa harici hdd kutu var onu mu kullansam ?yoksa 480 mi alsam değer mi o paraya

Son düzenleme:
@barcala Hocam öncelikle attığınız SSD'ler güzel ama bir eksiğinden ötürü alınmaz bence. Çünkü DRAM yok. İşletim sistemi kurulduğunda çabuk yıpranıyorlar. DRAM olan bir SSD bakmalısınız. Mesela WD Blue, SanDisk Ultra 3D, Samsung 860 EVO gibi SSD'lere bakmalısınız.

DRAM çok işe yarayan bir özellik. Verileri geçici olarak orada depoladığı için ömrü uzun oluyor SSD'lerin. DRAM olmayanlar da ise veriler geçici olarak NAND üzerinde depolanıyor ve zaman geçtikçe performans düşmelerine sebep oluyor.

Giriş ve orta seviye SSD'lerde DRAM bulunmaz. Ve bunlara mümkünse işletim sistemi kurulmamalı. Yine de siz bilirsiniz. Kötü SSD'ler değil Apacer ve Patriot ama DRAM bulunmaması büyük bir eksi. 480 GB DRAM bulunmayan bir SSD yerine 240 veya 250 GB DRAM bulunan bir SSD almak daha iyi olur. Eğer kesenin ağzını açabilirseniz 500 GB 860 EVO'da alabilirsiniz. Uzun yıllar gider. Üzmez sizi.

Ayrıca HDD ile işlem yapmadığın sürece ses çıkarmaz. Benim HDD'de sesli çalışıyor lakin kızağa takınca onun üzerinden herhangi bir yazma ve okuma işlemi yapmazsam sesi çıkmıyor. SATA portuna takılı olunca haliyle ses yapıyor sürekli çalıştığı için. Alıp almamak size kalmış. DVD-ROM gereksiz bir yer olduğu için ben orayı kızak olarak değerlendirmiştim. Gerçi benim DVD-ROM değil BD-ROM'du ama. :)

Geri
Yukarı