Çözüldü ASUS N580 VD RAM OC Nasıl Yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GamerGirl

Picopat
Arkadaşlar merhaba herkese,

ASUS N580VD laptopum var. BIOS sürümün 317 ama çok video izledim bu BIOS'ta overclock yapmak için gerekli o sekmeyi bulamadım. Acaba bu laptopta RAM OC olmuyor mu? Ya da RAM'de olmuyor olabilir bilgim yok ne yazık ki. Bunu nasıl tespit edebilirim? 16 GB RAM var ama marka modelini nasıl öğrenirim? Onu öğrenince anlarız ki belki OC olmuyordur. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bios görüntüm böyle
@curiousoftech @Tekin Alakuş @Rivadex
hocam sizin bilginiz var mı acaba ? Soğutucu konularında çok mesajınızı gördüm de.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-06-20 at 11.33.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-20 at 11.33.50.jpeg
    142,5 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Çözüm
Hocam, sizin PC'de işlemci ve RAM için OC durumu gözükmüyor. İşlemci için Turboboost desteği var. RAM için zaten çalışma değeri belli. Intel için sınırlı sayıda mobil işlemci için OC desteği var. RAM OC olayı da zaten her laptopta yok. Olan ile idare etmeniz gerekiyor.
O belirttiğim hız işlemcinizin maksimum desteklediği hız. Yani 2400MHz üstüne çıkamaz RAM'leriniz.
Peki RAM'lerim şu an hangi hızda çalışıyor nereden öğrenebilirim ? Ve daha sonrasında dediğiniz ayar BIOS'ta Advanced Mod'da mıdır oradan mı yapılacak ? Ayrıca işlemcimin max 2400 olduğunu nasıl anladınız ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki RAM'lerim şu an hangi hızda çalışıyor nereden öğrenebilirim ? Ve daha sonrasında dediğiniz ayar BIOS'ta Advanced Mod'da mıdır oradan mı yapılacak ? Ayrıca işlemcimin max 2400 olduğunu nasıl anladınız ?
İşlemciniz 7700HQ ve o işlemcinin maksimum hız desteği 2400MHz. Kendi sitesinde de yazıyor:
1624261211080.png

Şu anki hızı görev yöneticisinden öğrenebilirsiniz.

Laptoplarda RAM’e OC yapılabildiğini ilk defa görüyorum. @Rivadex’in dediği adımları uygulayın.
Ben mi bilmiyorum acaba sadece masaüstü pc lerde mi RAM lere oc yapılır ? Leptopta yapılmaz mı ?
İşlemciniz 7700HQ ve o işlemcinin maksimum hız desteği 2400MHz. Kendi sitesinde de yazıyor:
Eki Görüntüle 1076786
Şu anki hızı görev yöneticisinden öğrenebilirsiniz.
Benim RAM'lerim DDR4 mü acaba ? Hemen görev yöneticisine bakacağım eğer düşükse umarım yükseltebiliriz. Deneme için şirket PC'sinden baktım görev yöneticisi-performans-bellek kısmında sağ altta 1600 MHz yazıyor sanırım buradan öğreneceğim laptoptakini de değil mi ?

Ben mi bilmiyorum acaba sadece masaüstü pc lerde mi RAM lere oc yapılır ? Leptopta yapılmaz mı ?

Benim RAM'lerim DDR4 mü acaba ? Hemen görev yöneticisine bakacağım eğer düşükse umarım yükseltebiliriz. Deneme için şirket PC'sinden baktım görev yöneticisi-performans-bellek kısmında sağ altta 1600 MHz yazıyor sanırım buradan öğreneceğim laptoptakini de değil mi ?
CPU-Z'den Memory ve SPD kısımlarını atarsanız, biz söyleriz.
@GamerGirl, şimdi baktım RAM'leriniz DDR4.

CPU-Z'den Memory ve SPD kısımlarını atarsanız, biz söyleriz.
@GamerGirl, şimdi baktım RAM'leriniz DDR4.
O zaman tek bir sorun kaldı eve gidince görev yöneticisinden RAM'lerin kaç MHz'de de çalıştığına bakacağım eğer 2400 değil ise BIOS'tan yükselteceğiz değil mi ?

Oradan da bakılabilir, CPU-Z'den bakın, garanti olsun.
Diyelim ki düşük o zaman da konuyu asıl açış sebebime geliyoruz :D ilk mesajımda bios ekranımı attım normal de OC BIOS'un ana sayfasında bir seçenek var oradan yapılıyor tüm videolarda ben ise öyle bişey göremedim. Yani BIOS 317 sürümünde böyle bir OC işlemi yapılıyor mu yapılıyorsa nereden yapılıyor onu bulmam gerekecek.

Diyelim ki düşük o zaman da konuyu asıl açış sebebime geliyoruz :D İlk mesajımda BIOS ekranımı attım normalde OC BIOS'un ana sayfasında bir seçenek var oradan yapılıyor tüm videolarda ben ise öyle bişey göremedim. Yani bios 317 sürümünde böyle bir OC işlemi yapılıyor mu yapılıyorsa nereden yapılıyor onu bulmam gerekecek.
OC konularında fazla bilgim yok maalesef, akşam @Rivadex size yardım edebilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı