ASUS Notebook Garanti Sorunu

Kertenkelebec

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Asus cihazımın garantisini güncelletemiyorum ve garanti salı günü (26 Ağustos) bitiyor.
ASUS K53 serisi notebook'umu 26 Ağustos 2012 tarihinde aldım. 2013 Ağustos'ta garantiye yollamıştım. Yine gitmesi gerekti, 15 Ağustos Cuma günü yolladım. 18 Ağustos Pazartesi günü ürün servise alındı.
Ancak Asus'un destek sayfasından ürünün seri numarasını kontrol ettiğimde Onarım Durumu kısmında "BEKLEMEDE-ÖDEME BEKLENİYOR" yazdığını gördüm ve Asus Müşteri Hizmetlerini aradım. Bana servisin 600 küsur TL fatura çıkarttığını ve ücreti beklediğini söylediler. Ben de cihazımın garanti kapsamında olması gerektiğini söyledim. Ürünün seri numarasını istediler, verdim, kontrol ettiler ve cihazın garantisinin Kasım 2013'te bitmiş olarak gözüktüğünü söylediler. Ben de cihazı 2012'de aldığım için bunun mümkün olamayacağını söyledim. Bana bunun muhtemelen garantinin cihazın üretim tarihinden itibaren başlatılması olduğunu ve cihazın faturasını taratıp [email protected] adresine gönderirsem cihazın garanti tarihinin güncelleştirileceğini söylediler.
Ama olay asıl burada başlıyor. Ben de faturayı taratıp yolladım. Bana cevap olarak üzerinde imza, kaşe, tarih ve fatura numarası bulunan GARANTİ BELGESİNİ paylaşmadan garantili onarım yapılmayacağını söylediler.
Herkesin bildiği gibi Garanti Belgesi'nin üzerine siz talep etmedikçe hiç bir şey yazılmaz. Bundan ziyade zaten sizin ürününüzün garanti altında işleme alınması için fatura ve garanti belgesinin elinizde bulunması yeterlidir.
Benim ise asıl problemim (hatam), garanti belgesinin aslını bilgisayarla beraber göndermemdi... Faturanın fotokopisini yollamıştım ama garanti belgesinin orijinalini...
Müşteri hizmetlerini pek çok kez aradım, teknik bölüm ile de görüştüm, bana bunun Tüketici Heyetleri tarafından konulmuş bir prosedür olduğu söylendi. Garanti belgemi kutudan çıkartıp bana yollamalarını, çünkü eğer cihazı sistemden çıkarıp bana geri yollarlarsa muhtemelen garanti süremin bitene kadar onlara geri ulaştıramayacağımı söyledim. Bana bunun için tekrar e-mail ile dönüleceğini söylediler ve ben de cuma gününden beri e-mail bekliyorum.

Şimdi arkadaşlar, ne yapmalıyım. Garanti belgesi elime ulaşırsa nereye götürüp nasıl imzalatmalıyım? Cihazım Vatan Bilgisayar faturalı. Aldığım şubeye götürmek zorunda mıyım?
Okuyanlara ve cevap göndereceklere şimdiden teşekkürler. Lütfen en ufak bilginiz paylaşın.

Son düzenleme:
Cihazım sistemden çıkarılmış, büyük ihtimalle tamir yapılmadan bana geri yollandı, gelince tekrar haber vereceğim. Garanti de yarın bitiyor zaten, koca Asus, 600 TL'nin derdine düşüyor. Yıl olmuş 2014, hala bürokrasi, hala insanlara yardım etmekten başka her işe yarayan müşteri hizmetleri.

Satın aldığınız Vatan bilgisayar ile iletişime geçin. Durumu gayet güzel anlatın, geçen zamandan bahsedin. Normalde fatura yeterlidir, ilk defa sizden duydum garanti belgesi istediklerini. Toshiba notebookumu gönderdiğimde sadece Teknosa'dan aldığım faturanın fotokopisini göndermiştim. Asus neden bu kadar pürüz yaptı anlamadım.

Herhangi bir belge gönderildiğini istendiğini bende sizden duydum. Demek Asus ya da Vatan Bilgisayar çok duyarsız. Çünkü bu tür cihazlarda mal satıldığı an, firmalar seri numarası ile sistemden cihaza ait tüm bilgileri görebiliyorlar. Hiç bir belge istemeksizin cihazı yapıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
4 gündür [email protected]'dan cevap bekliyordum. Bugün garantinin son günü olduğu için tekrar müşteri hizmetlerini bir arayayım dedim.
Karşıma geçen sefer Teknik Destek hattında konuştuğumuz Nurgül Hanım çıktı. Durumu anlattım:
"Geçen sefer de görüşmüştük, ben size ürün sistemden çıkarsa bilgisayar bir daha bana gelene kadar zaman geçer, garanti bitene kadar da size geri yollayamam demiştim, bakın dediğim gibi oldu, dün sabah 9'da cihazı servisten çıkarmışlar, cihaz hala daha elime ulaşmadı, ki ben ne zaman içinden garanti belgesini çıkaracağım da onaylatacağım da size geri yollayacağım da siz de işleme alacaksınız?" dedim.
"Ürün onarılmış mı?" dedi.
"Nereden bilebilirim?" dedim.
Kontrol etti, "690 TL ücret istenmiş, siz de yollamadığınız için ürün beklemeden çıkarılmış, size iade edilecek." dedi.
"Ben de bunu söylüyorum." dedim.
Bir kaç ayrıntı daha sordu. Sonra "Hatta bekler misiniz biraz?" dedi.
1 dk sonra hattı aldı, "Bilgisayarınız kargodan geri çekilecek, garantili bir şekilde onarım görecek." dedi.
"Ben 1 haftadır uğraşıyorum, benden o belgesi bu belgesi istiyorlar, siz ne dediniz de hemen bu işi hallettiniz?" dedim.
Bir şeyler söyledi, tam hatırlamıyorum, teşekkür ettim, kapattım.

Bu kadar angarya iş olmaz arkadaş, aynı kadın bana birkaç gün önce "O belgeyi yollamazsanız hiç bir şey yapamıyoruz." diye diretiyordu. Dur bakalım ne olacak...

Son düzenleme:
Onarılacak dedilerse onarırlar.O kadar da duyarsız olamazlar herhalde. Hayırlısı olsun sevindim gerçekten, geç olsun güç olmasın 690 TL az para değil.

Bugün tekrar aradım, çünkü cihazım hala sistemde gözükmüyordu, ayın 25'inde çıkış yaptığı gözüküyordu.
Başka bir hanımefendiyle konuştum. Bana cihazın kargoya çıktığını, kargodan geri çekilemeyeceğini söyledi. Ben de "O zaman Nurgül Hanım bana dün yalan söyledi." dedim. Bilgisayar gelince tekrar onlara yollamamı söyledi.
Lan zaten ayın 15'inde elimden çıkmış laptop... 1 hafta boyunca ödeme beklerken halletseydin ya işimi...
Şimdi geri yollayacağım o zaman da "Cihazınızın garantisi 26'sında bitmiş, sisteme alamıyoruz." olacak.
Dur bakalım...

Az önce yine aradım. Çünkü kargo normal şartlarda elime bugün ulaşırdı.
Bu sefer bir beyefendi çıktı. Ürünün seri numarasını verdim. Bana ürünün onarımda olduğunu söyledi. Ama ben hala 25'inde yapılan çıkışı görüyordum. Sonra anladık ki Hizmet Numarası'ndan kontrol ediyormuşum; ürün her sisteme girdiğinde farklı hizmet numarası verilir.
Seri numarasıyla kontrol ettim, 27'sinde işleme alınmış ve şu anda onarımda olarak gözüküyordu.
Nurgül Hanım yalan söylememiş sonuç olarak, bu konuştuğum öbür kadın biraz sıkıntılıydı sanırım.
Bilgisayar geldiğinde (inşallah) eksiği gediği var mı, hangi parçaları yaptırılmış tekrar yazacağım.
Dur bakalım...

Az önce yine aradım. Çünkü kargo normal şartlarda elime bugün ulaşırdı.
Bu sefer bir beyefendi çıktı. Ürünün seri numarasını verdim. Bana ürünün onarımda olduğunu söyledi. Ama ben hala 25'inde yapılan çıkışı görüyordum. Sonra anladık ki Hizmet Numarası'ndan kontrol ediyormuşum; ürün her sisteme girdiğinde farklı hizmet numarası verilir.
Seri numarasıyla kontrol ettim, 27'sinde işleme alınmış ve şu anda onarımda olarak gözüküyordu.
Nurgül Hanım yalan söylememiş sonuç olarak, bu konuştuğum öbür kadın biraz sıkıntılıydı sanırım.
Bilgisayar geldiğinde (inşallah) eksiği gediği var mı, hangi parçaları yaptırılmış tekrar yazacağım.
Dur bakalım...

Son durum nedir?

Son durum nedir?

Bilgisayar dün akşam (pazartesi) elime ulaştı. İstediğim tüm onarımlar yapılmış.
Yeni bataryanın çok az bir farkı olduğunu sezdim eskisinden ama daha uzun bekleme süresi veriyor, üzerindeki tüm veriler (mAh vs.) aynı, sorun yok. Uzun vadede belli olur gerçi bataryanın kalitesi.
Şu an bir sıkıntım yok. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı