Asus P5GC-MX/1333 BIOS Güncelleme

Buradan en güncel BIOS'u indirip klasöre çıkartacaksınız:

P5GC-MX-ASUS-1333-0413.zip

BIOS dosyasını FAT32 ile formatladığınız Flash belleğe atacaksınız ve Flash belleği de PC'ye takacaksınız. PC'yi açarken BIOS ekranında "Press Fx to run EZ Flash" gibi bir şey yazar. orada yazan F tuşuna basarak EZ Flash'ı çalıştırın. Burada Flash belleğinizin içindeki BIOS'u seçip güncellemeyi başlatın. Bu kadar.

Ben de bu şekilde güncellemeye çalıştım fakat Ez Flash çalıştığında sadece Floppy Disk ve CD-ROM sürücülerinde BIOS dosyasını arıyor, USB' yi görmüyor. Bu durumda ne yapabilirim?

- - - Güncellendi - - -

İlla Disket ya da CD' den yüklemek zorunda mıyım?

Ben de bu şekilde güncellemeye çalıştım fakat Ez Flash çalıştığında sadece Floppy Disk ve CD-ROM sürücülerinde BIOS dosyasını arıyor, USB' yi görmüyor. Bu durumda ne yapabilirim?

- - - Güncellendi - - -

İlla Disket ya da CD' den yüklemek zorunda mıyım?
Normalde görmesi lazım biosdan legacy usb açıp denerseniz gözükebilir. İlle de Ez flash ile olcak diye bişey yok Asus'un bir sürü güncelleme yöntemi var :).
Windows üzerinden yapabilirsiniz veya usb belleği boot edip dosyanı ve bios yazılımını atıp komut ile güncelleyebilirsin.

USB'yi FAT16 ya da FAT32 biçiminde formatlaman gerek.

FAT32 olarak formatlamıştım. Ancak kullanım kılavuzunu okuduğumda bu anakartta EZ Flash ile BIOS update yapılırken USB desteği olmadığına dair bir bilgi gördüm. Ben de Asus Update programını kullanarak Windows üzerinden yaptım güncelleme işlemini. BIOS tarihi 2009 olmasına rağmen Windows 8' yi kolaylıkla kurdum. Driver yükleme problemi de yok zaten. :) Sistem daha kararlı çalışmaya başladı. Demek ki neymiş! Forever XP değilmiş. Eski sistemlerde de Windows 8 gayet kararlı bir şekilde çalışabilirmiş.
Dipnot: Elime her geçen bilgisayara Windows 8 yüklüyorum. :)

Asus P5GC-MX/1333 BIOS windows üzerinden Güncelleme yaparken hata yaptı, yüklemedi. Bilgisayarı yeniden baslattım açılmadı ve bu hatayı vermeye basladı:

Kod:
Boot Block compatible version ver.011
BAd Bios checksum. Starting Bios Recovery.
checking for floppy
Floppy not found
ckeckinğ for cd rom.
cd rom not fond

Lütfen yardım edin yardımlarınız için simdiden çok teşekkürler.

Yanlış bios attığın için veya bir sorunla karşılaştığın için Senden eski bios'un romunu istiyor Disket sürücü veya cd rom takıp göstermeni istiyor.
Anakart modelin verdiğin olmayabilir anakartın üzerine bak eğer Doğru model ise Altta verdiğim yerden biosu indir windows değil dos üzerinden güncelleme yapın.
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/flash/AFUDOS236.zip
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5GC-MX-1333/P5GC-MX-ASUS-1333-0413.zip
Bunları masaüstün de Bir klasöre çıkarın(Sağlam bir bilgisayar da/Bir klasörün içine çıkartın) Forumda usb bootable yapmayı öğrenin ve uygulayın. Sonra masaüstünde bir klasöre çıkarttığınız 2 dosyayı usb belleğin içine atın. Usb belleğin içinde "P5GC-MX-ASUS-1333-0413.ROM" adında bir dosya var bunu yeniden adlandırıp şu şekilde değiştirin; "P5GC_MX.ROM"
Biosda 98 ekranı gelince "AFU236U P5GC_MX.ROM" Yazıp Enter tuşuna basın. İşlem bittiğinde Bilgisayarı kapatıp açın ve biosa girin default yapıp save yapın.

Öncelikle vermis oldugun bilgiler için çok teşekkürler. Dediginizi aynen yaptım fakat bir türlü yükleme baslamadı. Çıkan hatayı yazıyorum:
AFU236U P5GC_MX.ROM yazdım enter yaptım olmadı sanırım dos komutunda terslik var. Böyle bir yazı çıkıyor aynen:

Usage: afudos /i<rom file name> [/0<save rom filename>]

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı