Asus P5GC-MX/GBL Anakartlı Bilgisayarımda Kasma

M.CaN

Kilopat
Makaleler
16
Yer
Kırşehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Aslında kendi dizüstü bilgisayarım da var fakat annemlerde dizi izlemek olsun, internette gezmek olsun bilgisayar kullanıyor. Kendi bilgisayarımdan da yararlanıyorlar fakat masaüstü bilgisayarımızdan da faydalanıyorlar. Fakat şöyle bir durum var, eski masaüstü bilgisayarımda kasmalar oluyor. Tüplü bir Philips 107S monitöre, Quake kasaya sahip :D. Şimdiden kafanızda canlanmaya başlamıştır. Markalı değil, toplama. Donanımları da vereyim sonradan detaylıca anlatayım.

• Anakart: Asus P5GC-MX/GBL (LGA 775)
  • BIOS Tarihi: 03/13/08 16:29:06 Ver: 09.00.10
  • İşlemci: Intel Pentium Dual CPU E2180 2.00GHz (2CPUs)
  • Ekran Kartı: Intel 82945G Express Chipset Family 128.0MB Onboard
  • Ram: Kingston 2GB DDR2 600 MHz
  • HDD: Seagate 40GB PATA
  • İşletim Sistemi: MS Windows XP Professional 32-bit SP3

Aslında her zaman olmayan bir şey değil fakat saçma olan şey ilk aldığımız zamana göre çok daha fazla kasıntı olması. Most Wanted, Fifa 07 gibi oyunları rahatlıkla oynarken şimdi CS 1.6 gibi basit bir oyunda bile kasma yapıyor. SP3' ten dolayı olabileceğini düşünüyorum ama size de sorayım dedim. Zaten her sene genelde format atarım hiç format atılmamış da değil.

Çok fazla program kurmuyorum. Sadece işime yarayacak basit programlar var ve güvenlik olarak da Microsoft Security Essentials kullanıyorum. Virüs olmadığından da emin olmak için bugün Kaspersky Anti-Virus 2013 ile de taratma yapıp programı sildim :D.

Başlangıçta ve arka planda yalnız Messenger ve Winamp çalışıyor. Tarayıcı olarak yalnızca Chrome kullanıyorum. Bilgisayarı çok kullanmadığımız için donanım değişikliği de yapmak istemiyorum. Yazın temizlemiştim kasayı da. Aygıt yöneticisinden de kontrol ettim sürücü eksikliği yok. Ne yapmamı önerirsiniz ?

2.el Sata HDD al ve windows 7 32 BIT kur. Hatta windows 8 bile kurabilirsin.

Sorun keşke HDD'den olsa. Ya da başka bir şey. Tek sorun XP. O işletim sistemini ben doğru düzgün 6 ay kullanamadım. Ya işletim sistemi çöker, ya da mavi ekran verir durur. Hatalardır falandır uuuuf. Bırakın şunu artık. Windows 7'ye geç kurtul. Windows 8'de ekran kartı sürücüsünü bulabilir mi bilmiyorum ancak Windows 7'de sorunsuz çalışıyor ise Windows 8'de de sorunsuz çalışır.

Dediğim gibi bu sisteme para harcamak istemiyorum. Ayrıca Windows 7' ye geçmekten tırsıyorum. Bu boyutta hard disk ve donanımlar Windows 7' yi kaldırabilir mi ?

2 GB RAM var ve işlemcin çift çekirdekli gayet yeterli sistem. Çok program kurmazsan harddisk yeterli olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi bu sisteme para harcamak istemiyorum. Ayrıca Windows 7' ye geçmekten tırsıyorum bu boyutta hard disk ve donanımlar Windows 7' yi kaldırabilir mi ?
Benim tavsiyelerimi yaparsan bu sistem barut gibi çalışacaktır.
Öncelikle alttaki konuyu sırasıyla uygula.
https://www.technopat.net/forum/dig...60-isletim-sistemi-kurulumu-temiz-format.html
Burada dikkat edeceğin tek husus sürücülerdir. Eğer sürücüleri kendi donanımlarının CD'lerinden kuruyorsan güncel olmasına dikkat et.
Antivirüs olarak AVAST ücretsiz sürümü kur.
Bir de mutlaka K-Lite codec paketini mutlaka kur.
Sistem çok iş yapacaktır. Ben P4 bilgisayarımı hala bu amaçlar için kullanıyorum.

Benim tavsiyelerimi yaparsan bu sistem barut gibi çalışacaktır.Öncelikle alttaki konuyu sırasıyla uygula.https://www.technopat.net/forum/dig...60-isletim-sistemi-kurulumu-temiz-format.htmlBurada dikkat edeceğin tek husus sürücülerdir. Eğer sürücüleri kendi donanımlarının CD leriden kuruyorsan güncel olmasına dikkat et.Antivirüs olarak AVAST ücretsiz sürümü kur.Bir de mutlaka K-Lite codec paketini mutlaka kur.Sistem çok iş yapacaktır. Ben P4 bilgisayarımı hala bu amaçlar için kullanıyorum.
Evet deneyebilirim teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı