ASUS P5LD2 SE anakarta İşletim sistemi tavsiyesi

MATADOR

Hectopat
Yer
Sivas, Turkey
Merhaba. Uzun zamandır kafama takılan bir kaç soruyu sizlere sormak istiyorum. Daha önceden hiç forum tecrübem yok. Ancak technopat' a karşı gerçekten bir sempatim var. Sürekli takipteyim. Özellikle youtube üzerinden incelemelerinizi merakla izliyorum. Fazla uzatmadan konuya geçeyim;

-Yaklaşık 8 senedir kullandıgım bir bilgisayarım var. Driver destegi vista' dan sonra kesilmiş, artık terk edilmiş. O derece. :) Şu an windows 8 32 bit kullanıyorum.

Sistemimin özellikleri şöyle:

• ASUS P5LD2 SE anakart
  • Radeon hd 3600 512 mb 128 bit(windows 8 driverı var ancak windows 8.1 driverı henüz yok)
  • intel core 2 duo 2.00 Ghz (x64 tabanlı)
  • 3 Gb 667 Mhz Ram

Ve ismini bile bilmedigim güç kaynagım tahminimce bakkalda satılanlardan.
İşlemciyi bios üzerinden otomatik olarak overclock yapabiliyorum. Yaklaşık %30'luk bir arttırma ile 2.60 Ghz'ye ulaşıyorum.
Ekran kartı ise Amd Overdrive ile Gpu 600 den 650 ye bellek saatini ise 333'den 450'ye çıkarabiliyorum.

Gelelim soruna. İşlemci overclocklu halde iken üzerine birde ekran kartı overclocklu şekilde oldugunda, Counter strike global offensive oyununda donuyor. Menüden sonra oyuna girdikten de biraz sonra fps 10-15 arası, bazen daha düşük. Yani düzgün bir şekilde oyun oynayamıyorum. Tabi gta 4'de de durum çok farklı degil. Aslında sorumun cevabını az çok biliyorum ama yinede sormakta fayda var.

Şimdi bütün bu hikayeyi göz önüne alarak sanıyorumki ;

-Bana overclock haram. Yapmamalıyım. Güç kaynagım yeterli degil galiba. Yanılıyorsam söyleyin.
-Anakartın en son vista driver'ı oldugu içinde işletim sistemimi dikkatli seçmeliyim. (bu performansa ne kadar etki eder oda ayrı bi konu)

Velhasıl kelam konu biraz uzun ve dagınık oldu. Bundan çıkarılacak sonuç donanımsal olarak yapabilecegim bir şey yok şu aşamada. O yüzden alabilecegim en iyi performans özellikle fps konusunda beni üzmeyecek hangi işletim sistemini tercih etmeliyim? (bir kaç yıl önce hocamın söyledigi bir laf vardı "windows xp sağlamdır , windows 7 iyidir windows 8 yenidir " )

Sonuc olarak ;

a)windows xp x86
b)windows 7 x86 / x64
c)vista diyecegim ama Allah göstermesin!
d)windows 8 / 8.1 x86 /x64
e)linux x86 x64

Şimdi ben hangi işletim sistemiyle yoluma devam etmeliyim? Daha dogrusu işletim sistemi bilgisayarımın performansına ne kadar etki edecek? Buda merak konusu.

Güç kaynagım bu. Ancak belirtmiştim donanım degişikligi olmadan diye. Siz ekran kartımı degiştirmemi yazmışsınız. Bende isterim 8.1 kurmayı, ancak şartlar el vermedigi için kuramıyorum .
http://www.passmark.com/products/pt.html sitesinden indirdigim bir programla ufak bir test yaptım. Testin sonucu windows xp de 650 puan verirken, windows 8 de 511 puan verdi.
Sormak istedigim diger bir husus; anakartım 3tb harici harddiski destekler mi? Anakartın kendi sitesinde bulamadım. Ben biraz araştırdım bios sürümü , anakartın destegi ile alakalı yada işletim sistemi'nin destekleyip desteklemedigiyle alakalı oldugunu söylediler.

Hdd'nin linki: Expansion Desktop Hard Drive | Seagate

309hg1v.jpg

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı