Asus P5Q Pro sisteme güncel DX12 ekran kartı alınmalı mı?

ihsanmurat

Hectopat
Yeni kayıt oldum. Yaklaşık 10 yıllık bir sistemim var ve sorun yaşıyorum.
Donanım:
  • - Asus P5Q Pro (Intel p45)
  • - Core 2 Quad Q9550 @2.83 12Mb L2
  • - 2*2 GB Kingston Hyperx DDR2 1066 + 2*2 GB OCZ Platinium DDR2 1066 (Topl. 8 GB)
  • - Palit 9600GT 1 GB 256 Bit Dx10.1
  • - 650w Apfs 80+bronz PSU
  • - 500gb 7200 rpm SATA2

Sorun:
- Grafik ağırlıklı uygulama, oyun ya da videolarda bir süre sonra ekran kartı çizmemeye başlıyor ve az sonra da sistem takılıp kalıyor.
- Ekran kartında aşırı ısınma gözlemliyorum(sensör yok kaç derece bilmiyorum)
- Son zamanlarda chipset heatsinklerde de aşırı ısınma gözlemliyorum(RAM 4 iken 8'e çıkarttıktan sonra oldu sanırım).
-Sistemi güncellemek adına 120 GB SSD ve DX12 low end gibi bir ekran kartı düşünüyorum ama chipset isyan bayrağı kaldırır mı öngöremiyorum.
Anakartta NB ve mosfet heatsinkleri heatpipe ile bağlı olduğundan NB üzerine fanlı bir soğutucu takamıyorum, ki zaten yurt içi sitelerde bulamadım da.

ATI Crossfire desteğim var, 2 adet PCIe 2.0 x16 var.

Bu durum için tecrübe, bilgi ve tavsiyelerinize açığım. Ekran kartım her fırsatta sorun çıkardığı için ekran kartını değiştirsem, hazır değiştirmişken DX12 bir kart alsam. Ya da iki aynı kart ile crossfire yapsam. Ya da yavaş yavaş bu bilgisayarla duygusal bağlarımı kesip internet bilgisayarından öte olamayacağını mı kabul etsem?

kasa.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı değiştirecek bütçeniz yoksa eğer;
Öncelikle kasa içi soğutmanızı bir iki fan takviyesi ile artırın.
Chipsetler üzerine küçük uygun fan takarak ısınmasını engelleyebilirsiniz.
Ekran kartınız için buradan Gputemp indirip sıcaklıkları kontrol ediniz.
Ekran kartınızın fanını kontrol ediniz.
Fan çalışıyorsa eğer termal macununu yenilemenizde fayda var.
Kasa içindeki ısınmayı çözmeden yeni bir ürün almak doğru gelmedi tekrar ısınma devam edeceği için yeni aldığınız bileşenlerde aşırı ısınacaktır.

Kasayı değiştirecek bütçeniz yoksa eğer;
Öncelikle kasa içi soğutmanızı bir iki fan takviyesi ile artırın.
Chipsetler üzerine küçük uygun fan takarak ısınmasını engelleyebilirsiniz.
Ekran kartınız için buradan Gputemp indirip sıcaklıkları kontrol ediniz.
Ekran kartınızın fanını kontrol ediniz.
Fan çalışıyorsa eğer termal macununu yenilemenizde fayda var.
Kasa içindeki ısınmayı çözmeden yeni bir ürün almak doğru gelmedi tekrar ısınma devam edeceği için yeni aldığınız bileşenlerde aşırı ısınacaktır.

Tavsiye üzerine kasa içi güzel bir temizlik yapıp termal macunları tek tek yeniledim. Fan takviyesi yaptım. Normalde kısa sürede su koyuveren ekran kartı dünkü denememde hiç sorun çıkarmadı.
Küçük bir araştırma sonucunda pek darboğaz görmeden bu donanımla RX 560 2 gb 128 bit, kullanılabileceği fikrine ulaştım, ama henüz kesin karar vermedim.

Sizin adınıza sevindim, sistemde ekran kartı dışında güncelle sorunu kalmadı.
RX 560 bence de sorun çıkarmayacaktır ufak bir O.C. ile.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı