Asus P8H61-M LE UEFI donanım yazılımı ayarları gözükmüyor

Engin Yaman

Hectopat
Merhaba herkese,

Yeni kurduğum Windows 10 bilgisayarımın gelişmiş seçeneklerinde UEFI donanım yazılımı ayarları gözükmüyor. Anakartım UEFI destekli olmasına rağmen.
Bunun sebebi nedir acaba? İnternette UEFI sürümün eski olabilir diye bir şey okudum. Gerçekten böyle bir şey mümkün olabilir mi?

(Öncelikle bu sorunun çözümü için UEFI 2.3.1C'nin üstünde bir UEFI BIOS'a sahip olmanız gerekir (eğer EFI 1.0-UEFI 2.3.1b arası bir UEFI spesifikasyonu var ise maalesef öyle bir özellik yok.)

Bilgisayarım 2. nesil Intel işlemci,
ASUS P8H61-M le USB 3.0
BIOS özellikleri,

ACPI 2.0a desteği, ASUS EFI BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS Mylogo2, DMI 2.0 desteği, çok dilli BIOS, SMBIOS 2.6 desteği, WFM 2.0 desteği.

Dosya Ekleri

• WP_20170816_11_22_55_Rich.jpg
    WP_20170816_11_22_55_Rich.jpg
    65,6 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba herkese,

Yeni kurduğum Windows 10 bilgisayarımın gelişmiş seçeneklerinde UEFI donanım yazılımı ayarları gözükmüyor. Anakartım UEFI destekli olmasına rağmen.
Bunun sebebi nedir acaba? İnternette UEFI sürümün eski olabilir diye bir şey okudum. Gerçekten böyle bir şey mümkün olabilir mi?

(Öncelikle bu sorunun çözümü için UEFI 2.3.1C'nin üstünde bir UEFI BIOS'a sahip olmanız gerekir (eğer EFI 1.0-UEFI 2.3.1b arası bir UEFI spesifikasyonu var ise maalesef öyle bir özellik yok.)

Bilgisayarım 2. nesil Intel işlemci,
ASUS P8H61-M le USB 3.0
BIOS özellikleri,

ACPI 2.0a desteği, ASUS EFI BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS Mylogo2, DMI 2.0 desteği, çok dilli BIOS, SMBIOS 2.6 desteği, WFM 2.0 desteği.
DonanımHaber'deki bir konudan alıntı:

"Aslında bir sorun yokmuş dostum, benim eski laptop asus h61jq uefi kurulumu destekliyormuş ama yenil nesil laptoplarda ki secure boot muhabbeti yokmuş. Olay bundan ibaretmiş özetle :)"

Şimdi evet H61 UEFI destekler ama 2.Nesil (Sandy Bridge) işlemciler desteklemiyor, 3. nesil (İvy Bridge) bir işlemci takarsanız UEFI açabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı