ASUS P8H77-V LE Statik Elektrik Sorunu

AltairDaMasyaf

Centipat
Herkese merhaba 👋
İlk konumu bir sorun ile açmış bulunuyorum🤦‍♂️
Uzun süredir kullandığım ASUS marka P8H77-V LE model anakart iyice zıvanadan çıkmış durumda. Kısaca sorunlardan bahsedeyim:

1) Sürekli var olan statik elektrik sorunu:

Anakarttan statik elektriği bir türlü atamıyorum ve daha doğrusu uzun vadeli atamıyorum. Şöyle ki, sırf uğraşmamak için sürekli uyku modunda tutuyorum PC'yi. 3-4 günde bir kapatıp komple prizden çekiyorum ve elektriğin boşalmasını bekliyorum.
BIOS ışığı elektrik kesilmeden komple sönmüyor ve kasanın tüm elektriğini kesip BIOS ışığı söndükten sonra tekrar açabiliyorum PC'yi. Ama her açtığımda BIOS'a girip tarihi ayarlamak zorunda kalıyorum.
Bazen bu durum iyice sarpa sarıyor ve BIOS ışığı sönse bile tekrar elektriği aktif ettiğimde dahi PC açılmıyor ve bu durumda Power tuşuna sürekli basıp ya da ekran kartı ve RAM'leri söküp bir müddet beklemek zorunda kalıyorum.

Bu arada yukarıda yazılanlar kaçak akım rolesi varken de başıma geliyor...

2) Overclock elektrik?

Daha büyük bir sorunum var ki geçenlerde elektrik kesintisi yaşadım evde ve PC'yi açtığımda RAM çalışmadı, 8 GB RAM yandı ve çöp oldu.
Aynı durumda harici 2 TB HDD'yi de beraberinde götürdü! Nasıl oldu aklım almadı... 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🤦‍♂️

3) Mouse klavye dans ediyor 😅

Sürekli oyunda olduğum için midir bilmiyorum ama hep oyundayken başıma geliyor. Sorun şu ki, oyundayken pat diye bilgisayar donuyor ve Çin pavyonu gibi ışıklandırmalı mouse klavye sürekli bağlantı kopup tekrar geldiği için ışıkları yanıp yanıp sönüyor tabii bunun yanında 7.1 kulaklıktan da cızırtı geliyor ve PC'yi resetlemek zorunda kalıyorum. Bu sorun yaklaşık 1 haftadır olmaya başladı ve beni korkutuyor çünkü bütün donanımı ve ekran kartını çöp edecek diye korkuyorum.

Bütün bunları ve anakart tamirinin zor olduğunu göz önüne aldığımda yeni anakart almak daha mantıklı geliyor gibi. Ama içinizde bu sorunu yaşayan ya da çözebilecek veyahut çözebileceğine inandığı garantili yüksek maliyet sunmayacak(aksi takdirde yeni anakart almak daha mantıklı) İstanbul içi tamirci tanıdığı olan varsa yazarsa sevinirim.

Herkese iyi forumlar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı