Asus P8Z77-V LX Mavericks Kurulumu

Xagdas

Hectopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Meslek
THY Uçak Mühendisi
Recep'in sabit konuda yazdığı hazır imajı 4-5 farklı torrentten indirmeme rağmen (3gün sürdü hepsi, aptal torrentler) ne zaman kurmaya kalksam, beyaz yazılar kayarken bilgisayar reset atıyordu. Bende kendi Mavericks'imi kendim yapmaya karar verdim.

Mavericks'i aşağıdaki adımlarla 100 takla atarak 10 günün sonunda kurmayı başardım. Ama sorularım var, yazının sonunda soracağım. Akımlar hakkında detaya girebilirim soran olursa, herkes faydalansın, her yerine girdim çıktım bu Hackintosh işinin.

• Anakart: Asus P8Z77-V LX
  • İşlemci: Intel Core i5 3570 (HD2500)
  • Ekran kartı: Asus DirectCU II Radeon HD7850 (daha takmadım sisteme)

Sabit konudaki isimle arattığım Mavericks sürümünü en az 3-4 ayrı torrentten indirmeme rağmen şöyle bir hata yaşıyorum, Suse Studio ile yazdığım usb'yi boot edip açtığımda çıkan Clover menüsünde ayarlardan -x -v yaparak yüklemeye çalıştığımda her seferinde bir miktar beyaz yazı geçtikten sonra sistem reset atıyor.

Bende iAtkos ML3 kurdum ve 5,5 GB olan Mavericks güncellemesini kendim indirdim. Gerekli işlemleri yapıp güncellemeyi sanki Mac bilgisayarım varmış gibi bootable olarak usb'ye yazdım.

Bilgisayarı bu USB ile boot etmeye çalıştım ama bilgisayar "Please insert a bootable media" gibi bir şey sormaya devam etti. Uzun kafa yorma sonucunda anladımki o usb'ye bootloader gömmem gerekiyor. Chameleon gömdüm. (Neden Clover değil chameleon hatırlamıyorum valla, çok forum okudum belki oralardan örnek almışımdır)

Bu usb'yi takıp bilgisayardan boot edebildim. Chameleon çıktı. -x -v yazdım kurulum için usb'yi seçtim. Yazılar aktı aktı ama sonunda gri ekranın üzerinde beyaz bir yazıyla OS X bana (yaklaşık olarak şöyle birşey) diyordu "Bu platforma Mac kurulamaz". Anladım ki OS X bilgisayarımın orjinal bir Mac olmadığını anlayabiliyor. Yapmam gerekeni anladım: FakeSMC diye pek çok şey okumuştum.

Tekrar ssd'den silmediğim ML3 oturumunu açtım. Aynı bootable Mavericks USB belleğine FakeSMC ve Güç yönetim kext'i gömdüm. Hazırladığım bu usb'den -x -v yaparak Mavericks'i (bu desteklenmeyen işlemcili ve anakartlı) bilgisayarıma kurmayı başardım. Ses ve ethernet çalışmıyordu, MultiBeast6 ile kurdum. Ethernet çalıştı ama ses hala çalışmıyor.

Bunun dışında pek çok daha şey yaptım ama sabah sabah kafam durdu artık.

Şimdi dört sorum var:

1)Chameleon'u ssd'ye gömmek istiyorum çünkü hep USB takılı bilgisayarı açabiliyorum. Chameleon Wizard diye gelişmiş bir program var, ama yöntem için örnek veya kılavuz bulamadım (hele Asus P8Z77 + i5 3570), nasıl yapabilirim, adım adım anlatabilecek var mı?
2) Safe mod olmadan nasıl açıcam sistemi? Bu özelliklerdeki sistem Safe mode olmadan açılmaz mı?
3) Bu ses kartı neden çalışmadı anlamadım: Realtek ACL887, kaç kere yükledim, bir türlü olmadı.
4) HD 7850 için ID yok yazmış Recep. Tonymacx86'da sanırım görmüştüm bir ID, nasıl çalıştırabilirim 7850'yi? Verdiği videoyu çok izledim, ama destek lazım.

Öncelikle azmini gerçekten takdir ettim ve itiraf edeyim, beni bile aşmışsın. Ben bile kendi USB'mi yapmadım şimdiye kadar. Hem vakitm olmadığından hem de ihtiyacım olmadığından. Tebrik ediyorum seni. Hackintosh'un ruhu budur işte!

1 - Chameleon tabanlı Chimera kurabilirsin. Unibeast yöntemi mesela Chimera kullanır. Multibeast ile Chimera'nın son sürümünü kurmak mümkün.
2 - Açılması lazım. Normal modda açarken nerede çakıldığına bak. BIOS'u modifiye et. VT-d'yi kapat. C-States ayarlarını Enabled yap.
3 - Ses kartı için yüklediğin Kext dosyasını sil. VooDooHDA dene bir de. Benim laptopta Realtek ALC892 vardı. Bir türlü çalışmayan kartı VooDooHDA ile dün gece çalıştırınca sevinçten havaya uçacaktım.
4 - Bu rehbere baktın mı? https://www.technopat.net/forum/mac-os-x/31314-amd-7000-full-qe-calistirma-rehberi.html

Biosunuzu güncellemek boot sorununu aşmanızda yardımcı olabilir. ( tabi gerekli boot ayarlarını yapmalısınız )
Yarın ayarlarımı burada paylaşacağım.

Aynı anakartı kullanıyoruz.
Ben kurulumda hiçbir sorun yaşamadım, ancak siz baya bir mücadele vermişsiniz.
Forumda paylaşılan mavericks imajını indirdim ve ''Win 32 disk imager'' programını yönetici olarak çalıştırıp usb diske yazdım.
Kurulum aşamasında hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Ses sorunu için MUltibeast çalıştırıp

• Realtek ALCXXX
  • -Without DSDT
  • -ALC 887/888b current v100302
yolunu izleyip kurarsanız ses sorununu çözebilirsiniz.

Kolay gelsin..

Biosunuzu güncellemek boot sorununu aşmanızda yardımcı olabilir. ( tabi gerekli boot ayarlarını yapmalısınız )
Yarın ayarlarımı burada paylaşacağım.

Aynı anakartı kullanıyoruz.
Ben kurulumda hiçbir sorun yaşamadım, ancak siz baya bir mücadele vermişsiniz.
Forumda paylaşılan mavericks imajını indirdim ve ''Win 32 disk imager'' programını yönetici olarak çalıştırıp usb diske yazdım.
Kurulum aşamasında hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Ses sorunu için MUltibeast çalıştırıp

• Realtek ALCXXX
  • -Without DSDT
  • -ALC 887/888b current v100302
yolunu izleyip kurarsanız ses sorununu çözebilirsiniz.

Kolay gelsin..

Bios en güncel 2204 sürümüydü zaten. Dün gece çok eski sürüme (804 gibi bişey), daha yeni (1200küsür) sürüme, son olarak da 6-8 ay önceki (1400 küsür) BIOS sürümlerini denedim. 800lü olan hiç yüklenmedi zaten, out of date dedi. Sonra öteki ikisi ile denedim, yinede usb imajı olan Mavericks kurulurken devamlı reset atmaya devam etti.

Benim Chameleon bootloader'lı kendi tasarıım usb bellek çatır çatır kuruyor.

Sonuç olarak şu an en güncel BIOS sürümüm var. Şu bios ayarlarının her detayını telefon kamerası ile çekip bir siteye yükleyebilir misin zahmet olmazsa.

i5 3570K almak için ciddi ciddi ikinci el araştırıyorum piyasada. 3570'i elden çıkartacağım. HD4000 uğruna bu kadar zahmet çektiğime inanamıyorum.

Henüz -x olmadan sistemi açabilmiş değilim. Ses kartım çalışıyordur belki ama güvenli mod oludğundan dolayı aktif değildir. Kaç tane driver denedim bu hafta, illaki çalışıyordur. O dediğin driver'ı denedim. Eskisini de denedim, ikisi de olmadı. Voodoo'lar yüklenemiyor diyor.

Öncelikle azmini gerçekten takdir ettim ve itiraf edeyim, beni bile aşmışsın. Ben bile kendi USB'mi yapmadım şimdiye kadar. Hem vakitm olmadığından hem de ihtiyacım olmadığından. Tebrik ediyorum seni. Hackintosh'un ruhu budur işte!

1 - Chameleon tabanlı Chimera kurabilirsin. Unibeast yöntemi mesela Chimera kullanır. Multibeast ile Chimera'nın son sürümünü kurmak mümkün.
2 - Açılması lazım. Normal modda açarken nerede çakıldığına bak. BIOS'u modifiye et. VT-d'yi kapat. C-States ayarlarını Enabled yap.
3 - Ses kartı için yüklediğin Kext dosyasını sil. VooDooHDA dene bir de. Benim laptopta Realtek ALC892 vardı. Bir türlü çalışmayan kartı VooDooHDA ile dün gece çalıştırınca sevinçten havaya uçacaktım.
4 - Bu rehbere baktın mı? https://www.technopat.net/forum/mac-os-x/31314-amd-7000-full-qe-calistirma-rehberi.html

Teşekkür ederim, övgü almak güzel bişey. Ama ciddi şekilde edindiğim bilgi ve tecrübeleri forumda paylaşma isteğim sıfıra indi. Hangi sivri zekalı bana 1 günlük ceza verdiyse, tüm hevesimi kırdı. O arkadaşı tebrik et benim adıma. Halbuki sizin için Uyumsuz Anakart - Uyumsuz İşlemci - AMD Ekran kartı rehberi hazırlayacaktım. Neyse...

1) Chimera'yı Multibeast'ten düm düz şekilde HDD'ye yüklediğimde boot bozuluyor. Yüklüyorum, usb belleği çıkartıp sistemi açınca UEFI bir ortam açılmıyor. Siyah ekran üzerinde beyaz yazı şeklinde partition seçmemi isteyen aptal bir ekran geliyor. USB takıp boot etsem bile sistem artık açılmaz hale geliyor. Ama sorunu çözmüş olabilirim. Akşam tekrar usb bellekten sistem kuracağım ama bu sefer 120 GB tamamına OSX kurmayacağım. 500mb-1GB kadar MacOS Günlüklü ayrı bir bölüm bırakacağım. Sonra bu Chimera/Chameleon işini oraya kuracağım. (Bu arada Chimera'yı kurunca org.chameleon.Boot.plist, SMBios dosyaları falan Extra klasörüne kurmuyor, bilgisayarı yeniden başlatmadan önce kontrol etmiştim. Bir sefer de o org.chameleon.Boot.plist dosyasını manuel oluşturarak yaptım, sonuç yine başarısızdı.)
http://1.bp.blogspot.com/-e7qy_60iuqY/UNkD2FzSZZI/AAAAAAAADCY/AAhMGhdCs7g/s1600/Step+6.5.png

2) VT-d 'yi kapatamıyorum çünkü öyle bir ayar yok, malum Asus P8Z77-v LX anakart. Clover'da VT-d 'yi kapat gibi bir ayar görmüştüm Forumlardaki resimlerde, Charmeleon'da da olabilir, ama henüz çözemedim. (dart=0 kurtarmıyor.)

3) Ses kartı bence güvenli mod'dan dolayı çalışmıyor. Güvenli mod işini çözünce çalışmazsa tekrar ilgilenicem o konuyla.

4) O rehber bir acemi için bence ortadan başlıyor. Olayın başı/hazırlık kısımaları yok. Ama videoyu favorilere kaydettim, konuları çözdükçe çözdükçe baştan izliyorum.

Herhangi bir tavsiyeye açığım, özellikle Asus anakart kullanan, AMD ekran kartı kullanan, 3570 kullanan, Chameleon kullanan arkadaşlardan...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı