Asus Prime B350M-A RAM Frekans Sorunu

Cpt.semihaksoy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar RAM'lerim 2x8 GB Corsair Vengeance 3000 MHz (CMK16GX4M2B3000C15R).

Önceki belleklerin desteklenen listesinde olmadığı için bu bellekleri aldım. İlk aldiğimda 3000'de çalışmadı 2933'de çalıştı. Sonra bir BIOS güncellemesiyle sadece 2800'de çalıştı. Ardından yeni güncellemede 3000'de çalışmaya başladı fakat şimdi sadece 2133'de çalışıyor. DCOP (XMP) açtığımda 2133 göründüğünden advanced settings üzerinden sırasıyla 3000, 2933, 2800 hepsini deniyorum fakat PC 3 kere 3'er bip sesiyle kendini yeniden başlatıyor. Sonra 1 bip sesiyle bir hata ekranı çıkıp BIOS'a yönlendiriyor.

Ve işin ilginci belleklerim önceden desteklenen bellek listesinde varken şimdi yok. Ben o kadar parayı boşa mı verdim acaba?

Bellekleri manuel olarak voltaj değerleriyle oynayarak mı yükseltmeliyim?
Kimse yok mu yani?

Son düzenleme:
Aynı RAM'leri ben de kullanıyorum, sistemim imzamda, max. 2400 MHz hızda çalıştırabildim bellekleri. Voltaj, timing vs bütün ayarlarla oynadım sonuç alamadım, en son GSkill Ripjaws bellekler ile denedim ve 3200'de açıldı ama 2-3 defa PUBG'de crash aldım, 3000'e çektim, en kötü 2933'te stabil çalışacaktır diye tahmin ediyorum.

Bugün Corsair bellekleri de garantiye yolladım bakalım ne yapacaklar, sonucu yazarım buraya.

Bende de asus B350m-K ve gskill triden z rgb 8x2 3200 MHz ram var bende 2133 MHz'nin üstüne çıkamadım malesef hâlâ çözemediler bu sorunları ne yapacağız anlamadım gitti.

Ben Gigabyte anakart ile Corsair belleklerde sorun yaşadım, yine forumda Asus anakartlarda da birçok sorun yaşayan var, B350 serisinde şuanda en sorunsuz MSI anakartlar gibi gözüküyor.

Technopat topladığı QP Gaming X sistemde MSI anakart ve Corsair belleklerde sorun yaşamadan 2933'te çalıştırdı, yine bir arkadaşım da MSI anakart ile GSkill bellekleri 2933'te sorunsuz kullanıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı