Çözüldü ASUS Prime B450M-K II anakartta 3600MHz RAM'ler 2133MHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tgman

Decipat
Daha fazla  
Merhabalar, ASUS Prime B450M-K II model bir anakartım var. 2 tane slot 8x2 olmak üzere 2 tane 3600MHz DDR4 RAM var. Fakat sistemde RAM'lerin değeri 2133MHz olarak gözüküyor. Sebebini bilen varsa yardımcı olabilir mi? Sanırım overclock atmak gerekiyormuş fakat overclock/hız aşırtma veya herhangi bir anakart ayarı hakkında hiçbir fikrim yok. Anakarta OC atsam PC zarar görür mü RAM'lere vs. zarar gelir mi, ömrü kısalır mı? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS'tan XMP açarak RAM'lerinizi sistemin desteklediği en yüksek hızda kullanabilirsiniz. Ömründe kısalma falan olacağını sanmam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
BIOS'tan XMP açarak RAM'lerinizi sistemin desteklediği en yüksek hızda kullanabilirsiniz. Ömründe kısalma falan olacağını sanmam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm

Anakartın hızı maksimum 4400MHz olarak belirtilmiş fakat overclock olayından korkuyorum yoksa 3600MHz değerine çıkarmak istiyorum.

Artı -1 Eksi
Kullandığım anakart AM4 soketli anakart ve Ryzen 5 5600 işlemci var. Benim BIOS ayarlarımda XMP yerine D.O.C.p. Bulunuyor sizce işlemci Intel Ryzen farklılığından dolayı mı yoksa başka bir ayar mıdır?
Bir fark olmaz D.O.C.p profilini seçebilirsiniz, temelde ikisi de aynı görevi görüyor diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı