Çözüldü ASUS Prime B450M-K II BIOS nasıl güncellenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TockPro

Centipat
Daha fazla  
RAM
GoodRam 16GB(2x8GB) IRDM PRO 3600MHz
İşlemci
Ryzen 5 5600X
İyi akşamlar. Yakın zamanda oyun oynarken ekran kartının MHz değeri 0'a inmesi nedeniyle anakartımı güncelleyi düşünüyorum. Şu an kurulu olan sürüm 2807 yani eski sürüm. ASUS'un son çıkarmış olduğu sürüm ise 3002. BIOS'u güncellerken nelere dikkat etmeliyim ve nasıl yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 72
Çözüm
Aşağıdaki videoyu Türkçe alt yazı ile izleyerek 2 dakikada nasıl yapıldığını görebilirsin. Bu işlemi gerçekleştirirken bilgisayarın gücünün kesilmemesi gerekiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ha olur da elektrik gitti, bilgisayarın gücü kesildi diyelim. Anakartında BIOS Flashback özelliği bulunduğu için bir sorun olmayacaktır. BIOS Flashback ile de güncelleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

En güncel BIOS sürümü de 3802 bu arada. Aşağıdaki linkten indirebilirsin.
Aşağıdaki videoyu Türkçe alt yazı ile izleyerek 2 dakikada nasıl yapıldığını görebilirsin. Bu işlemi gerçekleştirirken bilgisayarın gücünün kesilmemesi gerekiyor.

Ha olur da elektrik gitti, bilgisayarın gücü kesildi diyelim. Anakartında BIOS Flashback özelliği bulunduğu için bir sorun olmayacaktır. BIOS Flashback ile de güncelleyebilirsin.

En güncel BIOS sürümü de 3802 bu arada. Aşağıdaki linkten indirebilirsin.

Çözüm
O zaman adımları uyguluyorum yavaş yavaş.

Hocam "ASUS EZ Flash 3 Utility" öğesini seçin diyor fakat bende öyle bir şey yok.

Benim hatam hocam. Tiklamamisim buldum. Yeni fare alma zamanı gelmiş.

Hocam güncellemeden önce BIOS kasiyordu anlamsız bir şekilde şu an düzeldi. Ez System tuningden normaldan ASUS optimal yaparsan performansı etkiler mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20220926_213902.jpg
    IMG_20220926_213902.jpg
    90,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Overclock ile ilgili bir ayar sanırsam o. Bir tavsiye veremeyeceğim o konuda maalesef. BIOS güncellemesi halloldu mu sorunsuz bir şekilde?

Evet şu an bilgisayardan yazıyorum. Sıkıntısız açıldı. Forza 5 oynarken araba modifiye ekranında kart MHz değerleri sürekli 0'a düşüyordu. Acaba bundan kaynaklı mıydı? Gelişme olursa yazacağım.

Kesin olarak neden kaynaklandığını bilemeyiz o sorunun. Fakat o tür sorunlar BIOS güncellemeleriyle düzelebiliyor. Şimdilik BIOS güncelledikten sonraki halini test et bakalım. Eğer olmazsa DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp sürücüyü yeniden kurmayı deneyebilirsin.

Sorun hala devam ediyor. 22.5.2'den 22.8.2'ye geçmiştim. Sorun hala devam ediyordu ve bu sefer bu sorun sadece Forza 5 de değil diğer oyunlarda da can sıkıcı hale gelmeye başlamıştı. DDU ile silip 22.5.2'i geri yükledim. Sanırım oyundan kaynaklı açtığım önceki konuda bazı arkadaşlarda da olduğunu öğrendim.

bu videoyu izleyebilirsiniz bende yeni güncelledim aynı anakartta.

Geri
Yukarı