ASUS Prime Z590-P model anakart için ekran kartı tavsiyesi

Onur_Cesur

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Aşağıda sistem özelliklerimi açıklıyorum. Yaklaşık olarak 1 - 1,5 senedir ekran kartı olamadan işlemcinin ekran kartı desteği ile sistemi kullanıyorum. Malum çip set krizi nedeni ve mining sebebi ile ekran kartı fiyatları uçmuş durumdaydı ve ekran kartı kolay kolay bulunamıyordu.

Artık bir ekran kartı alma zamanımın geldiğini düşünüyorum. Bütçem 6750 TL. Bu fiyata bulabildiğim kart Galax GeForce RTX2060 Super (1 Click OC) V2 8 GB DDR6 256 bit.

Bu ekran kartı ile sistemim sorunsuz çalışır mı? Sizin tavsiyeleriniz ne olur? Ekran kartının özelliklerinde PCI 3.0 yazıyor. Anakartın özelliklerinde ise aşağıdaki bilgi var.
PCI Express HızıPCI Express 4.0
PCI Slot4 Adet
PCI-E x1 Slot2 Adet
PCI-E x16 Slot2 Adet

Ekran kartını hangi slota takarsam maksimum performans alırım.

Bu arada kesinlikle AMD ekran kartı düşünmüyorum. En son kullandığım HD7850 1 GB ekran kartı idi. Kart 4-5 sene önce arızalandı ve görüntü vermemeye başladı. Bütçem olmayınca da yeni bir kart o zaman alamamış ve kardeşimde kullanılmayan daha düşük bir ekran kartı ile idare etmek durumunda kalmıştım. Ana kartımda da ekran desteği bulunmuyordu.

Sistem bilgilerimi aşağıda paylaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla,
Onur cesur.

ASUS Prime Z590-P anakart.
Intel(R) Core(tm) i7-10700K CPU @ 3.80GHz 3.79 GHz işlemci.
(2x8 GB) DDR4 2133 MHz toplamda 16 GB RAM.
Samsung SSD 970EVO 500 GB Windows kurulu.
Samsung SSD 850 Pro 250 GB arşiv için kullanılıyor.
Wdc WD5003AZex disk arşiv olarak kullanılıyor.
27 inc AOC 27G2U model DisplayPort kablo ile 144 Hz monitör.
Corsair R400 kasa.
Corsair 650W 80+ güç kaynağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam bu fiyata sıfır Galax 2060 yerine, sağlam ikinci el 3060 Ti falan alırdım. Aynı kartı daha yeni satışa koydum, çok daha uygun fiyata sattım. Kutulu faturalı. Ama sıfır takıntınız varsa, Nvdia olarak alabileceğiniz en iyi kart RTX 2060/3050 olur tabii ki. 1080p için gayet iyi seviye bunlarda.

Ben olsam bu fiyata sıfır Galax 2060 yerine, sağlam ikinci el 3060 Ti falan alırdım. Aynı kartı daha yeni satışa koydum, çok daha uygun fiyata sattım. Kutulu faturalı. Ama sıfır takıntınız varsa, Nvdia olarak alabileceğiniz en iyi kart RTX 2060/3050 olur tabii ki. 1080p için gayet iyi seviye bunlarda.
Cevabınız için teşekkürler. Sıfır takıntım var diyelim. 2 ele güvenemiyorum. Bütçem sebebiyle RTX 2060 almaya karar veriyorum. Dediğiniz gibi 1080 P de oyun yeterli olacaktır. Karar vermede yardımcı olduğunuz için teşekkürler tekrardan. Son bir soru olarak sistemde bu kart stabil çalışır değil mi? Herhangi bir dar boğaz yaşar mıyım?

Merhaba,

Aşağıda sistem özelliklerimi açıklıyorum. Yaklaşık olarak 1 - 1,5 senedir ekran kartı olamadan işlemcinin ekran kartı desteği ile sistemi kullanıyorum. Malum çip set krizi nedeni ve mining sebebi ile ekran kartı fiyatları uçmuş durumdaydı ve ekran kartı kolay kolay bulunamıyordu.

Artık bir ekran kartı alma zamanımın geldiğini düşünüyorum. Bütçem 6750 TL. Bu fiyata bulabildiğim kart Galax GeForce RTX2060 Super (1 Click OC) V2 8 GB DDR6 256 bit.

Bu ekran kartı ile sistemim sorunsuz çalışır mı? Sizin tavsiyeleriniz ne olur? Ekran kartının özelliklerinde PCI 3.0 yazıyor. Anakartın özelliklerinde ise aşağıdaki bilgi var.
PCI Express HızıPCI Express 4.0
PCI Slot4 Adet
PCI-E x1 Slot2 Adet
PCI-E x16 Slot2 Adet

Ekran kartını hangi slota takarsam maksimum performans alırım.

Bu arada kesinlikle AMD ekran kartı düşünmüyorum. En son kullandığım HD7850 1 GB ekran kartı idi. Kart 4-5 sene önce arızalandı ve görüntü vermemeye başladı. Bütçem olmayınca da yeni bir kart o zaman alamamış ve kardeşimde kullanılmayan daha düşük bir ekran kartı ile idare etmek durumunda kalmıştım. Ana kartımda da ekran desteği bulunmuyordu.

Sistem bilgilerimi aşağıda paylaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla,
Onur cesur.

ASUS Prime Z590-P anakart.
Intel(R) Core(tm) i7-10700K CPU @ 3.80GHz 3.79 GHz işlemci.
(2x8 GB) DDR4 2133 MHz toplamda 16 GB RAM.
Samsung SSD 970EVO 500 GB Windows kurulu.
Samsung SSD 850 Pro 250 GB arşiv için kullanılıyor.
Wdc WD5003AZex disk arşiv olarak kullanılıyor.
27 inc AOC 27G2U model DisplayPort kablo ile 144 Hz monitör.
Corsair R400 kasa.
Corsair 650W 80+ güç kaynağı.
7000 tl bandında şuan piyasada asus tuf gtx 1660 süper ekran kartı mevcut sisteminle gayet uygun çalışır tavsiye ederim soğutma olarakta gayet başaarılı bi seridir.

Yeni konular

Geri
Yukarı