ASUS R7 240 driver kurma

BehzatTR

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, birkaç saat önce Aimlab'a girecekken böyle bir hata aldım.

resim_2021-10-25_165553.png

Diğer oyunlarda böyle bir hata almadım hiç. İlk olarak Steam'den doğrulama yaptım, 1 dosya eksik çıktı 450B indirme yaptı. Tekrar girdim sonra gene aynı hatayı aldım. Sonra ekran kartı driverımı kontrol ettim ve bir şey fark ettim. Aygıt yöneticisine baktığımda AMD R7 240 yazıyordu.

resim_2021-10-25_165856.png

Sonra donanım kimliğini kontrol ettim ve ASUS ile AMD karışık indirme linkleri çıktı. Sonra PC'yi kapattım ve kasayı açtım. Ekran kartının üzerine baktığımda AMD değil de ASUS yazdığını gördüm.

20211025_170153.jpg

ASUS R7240 - 2FD3 - L

Ben kartı ilk bilgisayara taktığımda AMD üzerinden indirmiştim driveri dikkat etmemişim ASUS yazısına. Sonra bir karşılaştırma yapayım dedim önce AMD sonra ASUS'un sitesine girip driverleri karşılaştırdım:

ASUS:

3.PNG

4.PNG

AMD'ye baktığımda sadece R7 240 Vardı R7 240 - L yoktu ve sonra aylarca yanlış bir driver kullandığımı öğrendim. Zaten Google'a AMD R7 240 yazdığımda fotoğraflarda benimkine benzer hiç kart yoktu ASUS'un sitesine girip arattığımda direkt olarak kartım karşıma çıktı

Size sorum şu arkadaşlar; Tespitim doğru mu? Doğru ise AMD driverını nasıl sorunsuz ve temelli kaldırabilirim?

Belki sistem özellikleri lazım olabilir :
- Asus R7 240 2GD3 - L
- intel core i5 650
-dd3 8gb ram
-Asus H55-L

Son düzenleme:
Hocam kart zaten AMD'nin sadece üretici markası farklı. Markası ASUS, MSI, Sapphire gibi gibi olsa da AMD sürücüsünü kuracaksınız. En sağlıklısı AMD'nin kendi sitesinden sürücü indirmek.

Önce temiz bir şekilde tüm sürücüleri şu rehbere bakarak kaldırabilirsiniz.

AMD'nin kendi sitesinden sürücüyü indirin.

Hocam kart zaten AMD'nin sadece üretici markası farklı. Markası ASUS, MSI, Sapphire gibi gibi olsa da AMD sürücüsünü kuracaksınız. En sağlıklısı AMD'nin kendi sitesinden sürücü indirmek.

Peki driveri tamamen silip tekrar kuracağım bitince bilgi veririm.

Dediğiniz gibi DDU üzerinden driveri sildim sonra tekrar indirip kurdum. Şu anda bir problem yok. Aimlab a da giriş yapabiliyorum.Çok teşekkürler

Son düzenleme:
Peki driveri tamamen silip tekrar kuracağım bitince bilgi veririm.

Dediğiniz gibi DDU üzerinden driveri sildim sonra tekrar indirip kurdum. Şu anda bir problem yok. Aim Lab'a da giriş yapabiliyorum. Çok teşekkürler.

Sorunun çözüldüğüne sevindim. Bu arada hangi sürümü indirdiniz merak ettim.

Sorun çözülmemiş .d

bugün tekrar girdim gene aynı hatayı aldım ama bu sefer şöyle oldu

hem aimlab hemde wallpaper engine kapandı ve ekran da 1-2 kez siyah oldu bu şekilde
non-whql-radeon-software-adrenalin-2020-21.5.1-win10-64bit-may6

sanırım 2020 21.5.1

1635258031707.png

Donanımsal bir problem olsa belli olurdu FPS drop tarzı ama hatada yazılımsal diyor anlayamadım açıkçası nerede problem olduğunu.

Dosya Ekleri

• resim_2021-10-26_171832.png
    resim_2021-10-26_171832.png
    28,2 KB · Görüntüleme: 14
Sorun çözülmemiş. D

Bugün tekrar girdim gene aynı hatayı aldım ama bu sefer şöyle oldu.

Hem Aim Lab hem de Wallpaper Engine kapandı ve ekran da 1-2 kez siyah oldu bu şekilde.

Non-WHQL-Radeon Software Adrenalin-2020-21.5.1-Windows 10-64 BIT-MAY6

Sanırım 2020 21.5.1

Eki Görüntüle 1198921

Donanımsal bir problem olsa belli olurdu FPS düşmesi tarzı ama hatada yazılımsal diyor anlayamadım açıkçası nerede problem olduğunu.

Aynı ekran kartıyla bu sorunu bende alıyorum ve sürüm değiştirerek çözmüştüm. Hatayla karşılaşmadığım sürüm 21.5.1 sürümüydü. Sizde sürüm değiştirerek en stabil sürümü bulmayı deneyin. Son yayınlanan WHQL sürücüsünü kurun eğer sorun devam ederse sürüm değiştirin.

Aynı ekran kartıyla bu sorunu bende alıyorum ve sürüm değiştirerek çözmüştüm. Hatayla karşılaşmadığım sürüm 21.5.1 sürümüydü. Sizde sürüm değiştirerek en stabil sürümü bulmayı deneyin. Son yayınlanan WHQL sürücüsünü kurun eğer sorun devam ederse sürüm değiştirin.
Bakın şu andada girdim Aimlab a ve hiç hata vermedi .d sanırım sürümle alakalı. Eğer tekrarlarsa sorun tekrar sürücüyü sıfırlayıp bi alt sürümü indiririm. İlginiz için çok teşekkür ederim iyi forumlar :)
Gene aynı problem oldu. Bu kez sürüm değiştireceğim ve bir de sanırım amd r7 r9 vb serileri için güncellemeyi durdurmuş

1635270155461.png

1635270170605.png

Son düzenleme:
Bakın şu andada girdim Aim Lab'a ve hiç hata vermedi. D sanırım sürümle alakalı. Eğer tekrarlarsa sorun tekrar sürücüyü sıfırlayıp bir alt sürümü indiririm. İlginiz için çok teşekkür ederim iyi forumlar :)

Gene aynı problem oldu. Bu kez sürüm değiştireceğim ve bir de sanırım AMD R7 R9 vb serileri için güncellemeyi durdurmuş.

Eki Görüntüle 1199110

Eki Görüntüle 1199117

Evet kesmiş olabilir ama bunun o hatayı alacağınız anlamına gelmez. Sorun belki yazılım değil donanımsal olarak da olabilir. Son kez 20.11.2 olan WHQL sürücüyü deneyin. Sorun devam ederse yeni bir başlık ile konu açar oradan daha iyi yardımcı olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı