ASUS Rampage IV Extreme anakart işlemci fanını görmüyor

preisnersedo

Hectopat
Arkadaşlar daha önce bir konu açmıştım linkini paylaşıyorum.
Sistemde uzun zamandır sorun yaşıyorum bugun yeni bir fan aldım uzay montaj yaptım PC çalışıyor ama sıfır fanı PC görmüyor ve ısındığından herhalde sistem açıldıktan sonra donuyor kalıyor öyle.
Kasa sanırım kısa devre yaptı ve kasanın içindeyken yukarıda bahsettiğim sorunlar çıkıyordu uzay montaj da PC açılıyor ama bu sefer yeni sıfır aldığım fanı görmüyor CPU fan error hatası alıyorum BIOS'tan 600 olan limiti 200'e indirdim ama hala sorun devam ediyor açılırken biraz dönüyor sonra duruyor ve işlemci ısınıyor sanırım ondan donuyor ve fanın soğutucusuna elimi sürdüğümde bayağı ateş gibi ve hatta koku bile geliyor makine şu an açılıyor, anakart ile ilgili midir acaba bu yaklaşık 6 aydır sorunu çözemedim yardım ederseniz çok sevinirim.
  • ASUS Rampage IV Extreme anakart.
  • Intel 3960X işlemci.
  • G.Skill 6x8GB DDR3 1600MHz RAM.
  • Arctic Freezer 34 Esports DUO
Thermaltake 1350W 80 Plus PSU.

Dosya Ekleri

• 1581255978043510590380924440975.jpg
    1581255978043510590380924440975.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
Arkadaşlar daha önce bir konu açmıştım linkini paylaşıyorum.
Sistemde uzun zamandır sorun yaşıyorum bugun yeni bir fan aldım uzay montaj yaptım PC çalışıyor ama sıfır fanı PC görmüyor ve ısındığından herhalde sistem açıldıktan sonra donuyor kalıyor öyle.
Kasa sanırım kısa devre yaptı ve kasanın içindeyken yukarıda bahsettiğim sorunlar çıkıyordu uzay montaj da PC açılıyor ama bu sefer yeni sıfır aldığım fanı görmüyor CPU fan error hatası alıyorum BIOS'tan 600 olan limiti 200'e indirdim ama hala sorun devam ediyor açılırken biraz dönüyor sonra duruyor ve işlemci ısınıyor sanırım ondan donuyor ve fanın soğutucusuna elimi sürdüğümde bayağı ateş gibi ve hatta koku bile geliyor makine şu an açılıyor, anakart ile ilgili midir acaba bu yaklaşık 6 aydır sorunu çözemedim yardım ederseniz çok sevinirim.
Thermaltake 1350W 80 Plus PSU.
Bios tan fanların olduğu kısıma girip çalışmayan fanı n/a ise display yapın.

İşlemci fanını anakartın kasa fanına takarak, ya da çevirici alıp direkt güç kaynağına bağlayarak deneyin. Eğer fan çalışırsa, CPU_Fan hatası bile verse, sistem açılabilir.

Bios lar birbirinden çok farklı oluyor sizinki tam olarak nasıl ?
dediğin menüyü buldum ama o fanın uyarısını ignore ediyor fan bir kere dönüp duruyor açarken
İşlemci fanını anakartın kasa fanına takarak, ya da çevirici alıp direkt güç kaynağına bağlayarak deneyin. Eğer fan çalışırsa, CPU_Fan hatası bile verse, sistem açılabilir.
hocam fan çalışıyor daha önceden de su soğutma sistemi vardı onda da aynı şeyi yapıyordu cpu fan girişinde bir problem olduğunu düşünüyorum senini dediğini su soğutma da yaptım soğutuyor ama yine donup kitleniyor makina bulunduğum bölgede doğru düzgün tamir yapan da yok sorunu bulsam kendim halledicem ama işte böyle bir sorun var :(
sistem açılıyor şuan sorun yok ama fan dönmüyor acaba power supply ile ilgili bir problem mi başka power supply la denesem mi acaba :(
arkadaşlar şuan cpu fan soketinin arızalı olduğunu düşünüyorum OPT_FAN 1 girişine taktım fanlar çalışıyor ve pc yaklaşık 1 saatir açık ve çalışıyor, kasaya montajladığım zaman umarım bir sorun çıkarmaz kasa ya montajladığım da bir önceki konuda ki hataları alıyorum umarım bunda almam. alırsam kasayı mı yoksa power supply mi değiştireyim öneriniz varmıdır?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı