ASUS ROG B550-E Üzerindeki İşlemci Derecesi Ölçümü

rucukutu76

Hectopat
ROG B550-E GAMING anakartımın HW Info'da ASUS tarafından gösterdiği işlemci sıcaklığı sürekli 36 derece görünüyor. Dolayısıyla çeşitli oyun içi CPU ısısını gösteren programlarda da gerçek değeri göremiyorum. İkinci AMD Ryzen kısmında gerçek değeri gösteriyor. Acaba BIOS'tan bir ayar mı yapılması gerekiyor?

1594463487425.png
1594463525518.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı anakartı kullanıyorum, aynı sorunu ben de sorgulamıştım. Q-Code kısmında da işlemci ısı derecesini 10 derece civarı düşük gösteriyor. Core Temp gibi güvenilir veri paylaşan programlarda asıl dereceyi görebiliyoruz. Hatta Armoury Crate programında CPU Temp kısmı bile yanlış, asıl doğrusu CPU Package kısmında gösteriliyor.
Bunun nedeni işlemcinin ısısını ölçen sensörün işlemciye uzak olması ve ASUS'un bu değeri baz alması galiba.

Hocam aynı anakartı kullanıyorum, aynı sorunu ben de sorgulamıştım. Q-Code kısmında da işlemci ısı derecesini 10 derece civarı düşük gösteriyor. Core Temp gibi güvenilir veri paylaşan programlarda asıl dereceyi görebiliyoruz. Hatta Armoury Crate programında CPU Temp kısmı bile yanlış, asıl doğrusu CPU Package kısmında gösteriliyor.
Bunun nedeni işlemcinin ısısını ölçen sensörün işlemciye uzak olması ve ASUS'un bu değeri baz alması galiba.
Bende HW infodan bakıyorum CPU tctl/Tdie kısmına doğrusu orası galiba

Geri
Yukarı