Asus ROG CROSSHAIR VI HERO Anakart, Q-Code 8 Sorunu

AeternaVictrix

Centipat
Öncelikle herkese merhaba,

İki buçuk senedir sorunsuz bir şekilde kullandığım bilgisayarımı son 2-3 gündür çok sık bir şekilde Q-Code 8 sorunundan dolayı kullanamıyorum. Bilgisayarımı açıyorum bazen açar açmaz bazen açtıktan 5-10 dakika sonra bazenleri ise 1-2 saat kullanım sonrasında monitörde ani bir şekilde görüntü gidiyor. Görüntü gidiyor ama kasa çalışmaya devam ediyor (RGB ledler, fanlar vs.) ama bilgisayarı güç tuşundan kapatmaya veya resetlemeye çalışsam da hiçbir işe yaramıyor. Bilgisayarı ancak PSU üzerinden kapatabiliyorum. Bilgisayarı kullanırken Q-Led bölümünde ya "AA" ya da "40" yazıyor, görüntü gider gitmez ledlerde "8" yazıyor ("08" değil sadece "8"). Anakartın kullanım kitapçığından Q-Code listesine baktım ama "8" hata koduna dair hiçbir şey bulamadım. Asus desteği aradım farklı ekran kartıyla ve ramler ile denememi söylediler anakartta sorun olup olmadığını tespit etmek için ama öyle bir imkanım olmadığı için deneyemedim ayrıca destek ekibine de sordum "8" hata kodunun ne anlama geldiğini ama hiçbir bilgi veremediler, anakartın içinden çıkan kullanım kitapçıpıyla bizdeki online kılavuzun içeriği aynı dediler.

Bilgisayarın ekran kartı driverini güncelledim,
BIOS'u son sürümüne yani 7704 sürümüne güncelledim,
Bu zamana kadar herhangi bir hız aşırtma falan yapmadım ama yinede BIOS'u güncellemeden önce ve güncelledikten sonra fabrika ayarlarına dönmesi için Clear CMOS tuşu ile sıfırladım,
Ekran kartını ve ramleri söktüm, toz falan olabilir diye hava ile hem onları hem de soketlerini temizlemeye çalıştım ve yerine taktım,
BIOS pilini çıkarıp 20-30 saniye bekledikten sonra taktım,
Ramleri çift olarak tüm slotlarda denedim sonra tek olarak tüm slotlarda denedim,
Isı kaynaklı kapanma olabilir mi diye Rise of the Tomb Raider oyununda benchmark testi yaptım (2K çözünürlükte, ultra ayarlarda) CPU ısısı 47 dereceyi GPU ısısı 69 dereceyi hiç geçmedi.

Sistemim;
MSI GeForce GAMING X GTX 1080
AMD Ryzen 7 1800X
Asus ROG CROSSHAIR VI HERO
G.SKILL Trident Z 3200MHz CL16 (2x8) 16GB (F4-3200C16D-16GTZR)
Cooler Master SEIDON 240V Sıvı Soğutma
Cooler Master G750M PSU
Asus ROG Swift PG278QR Monitör

Ne yapmam gerektiği hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı