ASUS ROG Crosshair VI Hero BIOS güncelleme sonrası Q code 33 sabit kaldı

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
RAM
Gskill 16GB (2x8GB) FlareX DDR4 3200Mhz CL14
SSD veya HDD modeli
Samsung 1TB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GeForce GTX1050 AERO ITX
Anakart
Asus Crosshair VI Hero AMD X370
İşlemci
AMD Ryzen 7 1800X
Bugün sistemime format atmadan önce BIOS güncellemesi yaptım geldiğini görünce. Güncelleme sonrası Q code hatası var mı bakmadım.
Sonra temiz kurulum ile Windows 10 Pro işletim sistemini tekrar kurdum.

1.PNG

Güncelleme yaptığım sürüm bu. Windows 11 ile alakalı bir güncelleme duruyor. Ancak içinde yine performans iyileştirmeleri olur diye güncelledim.
Önceki BIOS sürümü 7601 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam eğer. Uzun süre güncelleme yapmamıştım.
Bu BIOS güncelleme sonrası Q code 33 sabit yanıyor.
TPM kapatmak açmak, sanallaştırma açmak kapatmak, BIOS varsayılanına dönmek ve yeniden RAM frekansı ayarlamak bir çözüm olmadı.

Sistemde bir sorun var mı diye soracak olursanız yok. Herhangi bir hata, takılma, donma, kilitlenme, çökme sorunu yok.

Hatta format atmadan önce bile sistem açılışı ve kendine gelmesi yaklaşık 15-20 saniye sürerken şu an 7-10 sn anca sürüyordu.
Temiz kurulum sonrası yine sistem 7-10 saniye arası kendine direkt olarak geliyor.

Pencere açılması ve geçişleri daha hızlandı.
Sistem kapanma süresi normalde 10 saniye falan sürüyordu. Format öncesi ve sonrası 4-5 saniye anca sürüyor.
Uzun süredir kendimi alıştırmak için olabildiğince Microsoft Edge kullanıyorum. Takılma, donma, kilitlenme gibi durumlar oluşabiliyordu. Şu an oda yok gibi.

Şu konuyu durumun hemen öncesi oluşturduğum için diğer etkenleri fark edemedim. Etmiş olsam da şu an aklımda yok.

Ancak bu Q code neden 33 sabit kaldı onu aklım almıyor.
Bellek hatası diyen konular var, ön yükleme hatası diyen var, Windows 11 ile alakalı diyen var.

Not: Daha önce BIOS güncellemeden önce Windows 11 uyumluluk testi için TPM aktif etmiştim ve yine Q code 33'ü görmüştüm. Kapatınca gidiyordu.
Şimdi hiç gitmiyor bu BIOS sürümü ile.

Acaba Ryzen 1800X işlemci şu an uyumsuz kalmasından mı bu geliyor yoksa Windows 11 olmaması kaynaklı mı anlamış değilim.

BIOS sürümü düşürsem mi bilemiyorum. Başka bir sorun durumunda Q code hatasının görünmesine engel olacaktır.

@Recep Baltaş destek ve bilgi paylaşımınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gelen BIOS güncellemesi ile alakalı durum. fTPM bu sürümde Default olarak açık geliyor. Kapattığınız halde kodun gitmemesine şaşırdım ve yeni bir BIOS sürümü gelene kadar çözüm yolunuz yok. Çok rahatsız ediyorsa eski BIOS'a dönebilirsiniz. Başka çözümü yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı