Asus ROG GL503VS-EI010T İnceleme

Pro'tista

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Selamlar Technopat ailesi. Sosyal'de bir kaç arkadaşın isteği üzerine bu incelemeyi yapmaya karar verdim, hatta biraz geç oldu ama affetsinler @maraytoo @deans . Bilgisayarımı yaklaşık bir buçuk ay önce aldım. 8 senelik Asus N61JQ bilgisayarımdan sonra bu ilaç gibi geldi. Öğrenci olmamdan dolayı laptop arayışına girdim. Bir çok ürünü araştırdım, yorumlarını okudum Monster almayı düşünüyordum ki bu bilgisayarı gördüm. Monster i7-8750H + GTX 1060'mı? Yoksa Asus i7 7700HQ + GTX 1070'mi? diye sordum kendime ve bunu tercih ettim. Aldığım zaman Hepsiburada'da indirimde idi. Asus ROG GL503VS-EI010T Intel Core i7 7700HQ 16GB 1TB Fiyatı Şimdi ise kalmamış ama SSD'li modeli (Asus ROG GL503VS-EI012T Intel Core i7 7700HQ 16GB 1TB + Fiyatı) satın alınabilir. Ben 7500 TL + Samsung 970 Evo 250GB M2 SSD ile birlikte aldım, daha ucuza gelmiş oldu.

Sadede gelecek olursam. Bilgisayar görünüm ve malzeme kalitesi bakımından bence çok iyi. İnce denilebilecek seviyede çok güzel bir kasa yapısına sahip.

Isınma konusu biraz can sıkıcı ve ben bunun kullanılan termal macundan olduğunu düşünüyorum. Bol sürülmüş veya kalitesi düşük olabilir ya da ikisi de. Shadow of War oyununda işlemci 91-92 dereceleri görüyor Auto Fan modundayken. Ama Overboost Fan moduna aldığımız zaman en yüksek 84 derecelerde geziniyor daha da yükseldiğini görmedim. Ama buda çok sesli çalışmasını sağlıyor, kulaklık takarsanız siz sıkıntı yaşamazsınız ama yanınızdaki insanlar gerçekten rahatsız oluyor. Ekran kartına gelecek olursak; Auto Fan modunda Shadow of War bütün detaylarına kadar en yüksek ayarlarda oynadığım zaman 89-90 dereceleri gördüm ama genelde 86-87 gibi. Overboost Fan modunda ise 82-83 derecede geziyor yani Auto Fan modu ile çok bir fark yok ama Overboostta kullanmak donanım sağlığı için önemli. Boşta işlemci 47-55 dereceler arasında, ekran kartı 46-50 derece arasında.

Auto Fan modunda ses sorunu çok rahatsız etmiyor ama Overboost Fan modunda rahatsız edici olabiliyor. Termal macun değişiminin bu sorunu bir nebze de olsa azaltacağını hatta Overboost Fan modunda çalıştırmaya gerek kalmayacağını düşünüyorum. (Sıcaklık vb. Asus ROG Gaming Center yazılımından kontrol edebiliyoruz).

Termal macununu değiştirmek istiyorum fakat Asus Teknik Destek garanti dışı kalacağını söyledi, ya 2 sene bekleyeceğim bir şekilde idare edeceğim ya da servise götürüp kendi alacağım kaliteli bir macunu sürdüreceğim.

Oyun oynarken genel olarak klavye ve bileğimizi koyduğumuz (W, A, S, D) kısmı ısınmıyor desem yeridir. Bilgisayar biraz sıcak çalışıyor olsa bile kullandığımız bölgeye ısıyı yansıtmaması çok başarılı olmuş. Bileğiniz serin bir şekilde saatlerce oyun oynayabilirsiniz. Yalnız prize takmadan yani pil ile oyun oynamaya kalkarsanız hemen bir sıcaklık hissedeceksiniz bileğinizde, çünkü pil içine gömülü ve o kısımda, çalışırken ısı üretiyor.

Bataryası 62 Wh olması sizi aldatmasın çok uzun süreler batarya ile kullanmak mümkün olmuyor. Sebebi ise içindeki donanım gerçekten güçlü ve Ekran kartı sürekli aktif durumda yani İntel'in gömülü ekran kartı devre dışı bırakılmış. Aynı zamanda yanlış bilmiyorsam G-SYNC olması da bataryaya etki ediyor. Ama öyle o kadar da kısa sürede bitmiyor. Ufak tefek işlerinizi halletmeniz veya video izlemeniz için gayet yeterli. Gamebook'dan batarya performansı beklemediğimden benim için bir handikap değildi.

Ekranı çok hoşuma gitti. 1080p, 144Hz, IPS, G-SYNC olması göze çok güzel geliyor, gerçekten diğer monitörler ile arasındaki farkı hissediyorsunuz. Renk ve parlaklık olarak normal bir kullanıcı iseniz sizi gayet memnun edecektir. Çerçeveleri biraz kalın duruyor ama ekrana odaklanıp oyuna veya filme dalınca hiç sıkıntı olmuyor benim için.

Klavyesi sessiz (mekanik bir klavye ile kıyaslamaya gerek kalmayacak seviyede) ve çok hoş bir tıklama hissiyatı veriyor. Açıkçası yazdıkça yazasım geliyor. Işıklandırmasını kendiniz ROG Auro Core yazılımı üzerinden isteklerinize ayarlayabiliyorsunuz. Touchpad benim için yeterli büyüklükte ve kullanımı güzel.

Ses konusunda çok fazla bir şey beklememek lazım. Kullanıma bağlı olarak müzik, film, oyun gibi modları var aynı zamanda kendiniz ekstra olarak çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz. Sonic Studio III ve Sonic Radar yazılımları size bu konuda yardımcı oluyor. Stereo hoparlör benim için gayet yeterli ses üretebiliyor.

Ağırlık olarak 2.5 KG bilgisayar ve 1 KG gibi de güç kablosu var. Güç kablosu 230W ve bayağı büyük diyebilirim. Taşıma konusunda 3.5 - 4 KG (Ekstra donanımlara bağlı olarak değişir) yanınızda GTX 1070 taşıdığınızı var sayarsak çok iyi bir ağırlık değeri diyebilirim.

Bir kaç oyundan FHD çözünürlükte ortalama FPS değeri aldım, onlarda şöyle:

- Shadow of War: 72-73 FPS (Ultra+)
- FarCry 5: 77-78 FPS (Ultra)
- Ghost Recon Wildlands: 79-80 FPS (High), 69-70 FPS (Very High), 49-50 (Ultra+)
- 3 Tane güçlü oyun seçtim. Bu oyunlar yeni ve en güçlü donanım gerektirdiği için yeterlidir diye düşünüyorum. Benzer diğer oyunların ne gibi FPS değerleri vereceğini tahminen değerlendirebilirsiniz.

Yabancı bir forumda daha detaylı bir inceleme için Bkz: Asus ROG Strix SCAR Edition GL503VS review - GTX 1070 and a 144Hz GSync IPS display in a 15-inch gaming laptop
İngilizce anlıyorsanız ne ala ama anlamıyorsanız sağ tık ardından Türkçe diline çevir derseniz gayet güzel bir inceleme sayfasına bakıyor olacaksınız. Daha sağlıklı bir çeviri için S3 Translator'ı (Google Chrome uzantısı) öneririm. Paragraf veya cümle halinde çevirirseniz daha güzel sonuç verebiliyor. :) Almak isteyenler veya meraklılar kesin baksın derim.

Teknik Özellikler

Ekran: 15.6 inç, 1080p, IPS, 144 HZ, G-SYNC, Mat ekran
İşlemci: İntel Core i7 7700HQ
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB
Bellek: 16GB DDR4-2400MHZ (Tek modül olarak geliyor, bir tane RAM slotu boş)
Depolama: 1TB SSHD + Ekstra aldığım 250GB 970 Evo M2 SSD (Bir tane m2 slotu mevcut)
Giriş: 4 x USB 3.1 Type-A, 1 x USB Type-C Thunderbolt 3, 1 x HDMI 2.0, 1 x MiniDP 1.2, Ağ Kablosu Girişi, SD Kart Okuyucu, Kulaklık/Mikrofon Girişi, Kensington Kiliti
Bağlantı: İntel 802.11AC WiFi 8265 Tri-Band + Bluetooth 4.2, Realtek RTL8168 Gigabit LAN
Batarya: 62 Wh Gömülü
Boyut: 384 mm en, 262 mm boy, 25.4 mm yükseklik

Son düzenleme:
Elinize sağlık, inceleme güzel olmuş ROG serisi hakkında artık aşağı yukarı bilgi sahibi oldum, memnun olduğunuzu anladım. Size tavsiyem yaz aylarında oyun oynarken turboya almanız. Kış aylarında işlemci bukadar ısınmaz düşük devir ile gayet iyi randıman alırsınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı