İnceleme ASUS ROG Impact II Çift El Optil Oyuncu Faresi

Merhabalar, bugünkü incelememizde ASUS ROG ailesinden Impact II çift el optik oyuncu faresi bizlere konuk oluyor.

ön rgb.jpeg

Kutu ve İçeriği

ROG serisinin yakışıklı kutusuyla gelen faremizle birlikte, birtakım belgeler dışında bir şey gelmemekte.
kutu ön.jpeg

kutu sağ.jpeg

kutu arka.jpeg

kutu sol.jpeg
içerik.jpeg

yandan.jpeg

üst rgb.jpeg

Genel Bakış
ön rgb açıklamalı.jpeg

alt.jpeg
Toplamda 5 buton (DPI butonu ile 6) ve kaydırma tekerleği bulunan farenin önünde, tekerleğinde ve arka kısımdaki ROG Gözü üzerinde RGB aydınlatmalar mevcut.

Yaklaşık 80 Gr ağırlığında ve alttaki kayar plastiği yağ gibi kayıyor.

Yan kısımlar tırtıklı olup, kayma ve terlemeye karşı özel olarak tasarlanmış.

Farenin üst kısmı boydan boya yarı saydam şekilde üretilmiş olup, farenin içi kısmen görülebilmektedir. Fareye ayrı bir hava katmış, tamamen saydam olmaması ve içinin yalnızca belirli açılardan bakınca görünmesi de görünüşü bozmamış.

Tuş basım hissiyatı yeterli düzeyde; basmak istediğinizde hafif dokunmanız yetecek kadar yumuşak, parmağınız üzerindeyken yanlışlıkla tuşa basma gibi olaylar olmayacak kadar da sert.

Kablosunun yumuşak kauçuktan üretilmiş olması, kablonun fare hareketine engel olmasını ortadan kaldırmış.

USB altın uçlu olup, üzerindeki ROG Gözü gözlerden kaçmıyor.
usb.jpeg
Kabloda, üzerinde ROG logosu bulunan çıkarılabilir toplama bandı mevcut.
bant.jpeg

Teknik Detaylar
120mm boy, 62.5mm en ve 39.5mm yüksekliğe sahip.

Maksimum 6200, minimum 100 DPI çözünürlüğe ayarlanabiliyor. Maksimum 220 IPS takip hızına, 1000HZ'lik iletişim oranına sahip.

Sağ el için de sol el için de kullanıma uygun.

Fareden bağımsız ve açılı tuş mekanizmalarına sahip. Böylece daha rahat ve ölü bölgesiz bir basım elde ediyorsunuz.
1600352562570.png
Omron Switch'lere sahip, ayrıca isterseniz garanti kapsamı dışına çıkmadan istediğiniz Switch'i takabiliyorsunuz.
-Omron D2F Series switches: D2F, D2F-F, D2F-01, D2F-01F
-Omron D2FC Series switches: D2FC-3M, D2FC-F-7N, D2FC-F-7N(10M), D2FC-F-7N(20M)
Armoury 2 ve Armoury Crate 2 ile önde, tekerlekte ve sırttaki ROG Gözü'nde bulunan RGB'ler ayarlanabiliyor; tuşlara makro ataması yapılabiliyor. Daha gelişmiş RGB yönetimi için Auro Creator uygulamasını indirebilirsiniz.

DPI butonuna 4 farklı değer ve RGB ayarı atanabiliyor.

Kapanış
Genel ve teknik özelliklerine değindiğimize göre, değerlendirmesini yapabiliriz.

Artıları:
  • Tuş mekanizması ve Switch'ler.
  • Ergonomik yapı.
  • 2 el için de uygun olması.
  • Sırıtmayan ve RGB'ye boğulmamış hoş tasarım.
  • Kablo, USB ve bant.
Eksileri:
  • Her ne kadar hoş dursa da saydam tasarım yerine tamamen mat olmasını tercih ederdim açıkçası.
  • Birkaç makro tuşu daha eklenebilirdi.
  • Yandaki makro tuşlarına sol el ile kullanırken basmak zorlayabilir.
  • Makro tuşları biraz daha yumuşak olabilirdi.
  • Öndeki RGB'nin farenin arkasında yanlarda ve altta şerit şeklinde olmasını isterdim.
Ergonomik yapıya, rahat kullanıma ve hoş tasarıma sahip Impact II'ye puanım: 7,8/10

17 Eylül 2020 tarihinde ₺199'ye almış bulunmaktayım.
Fiyatına değer mi? Kesinlikle.

Güncelleme

Neredeyse 2 ay kullandıktan sonra bu yazıyı yazıyor bulunmaktayım.
Önce Armoury Crate ile başlayalım.

Basit ve istenilen her şekilde makro ataması yapılabilmekte.
1605107142616.png

1605107029059.png

1605107052191.png

1605107063192.png

DPI, yanıt hızı ve sorgulama hızı belirli aralıklarda istenilen değere ayarlanabilmekte.
1605107091930.png
Ayrıca açı kapatma özelliğiyle farenin hareket ettirildiği eksen üzerinden daha düz gitmesi ayarlanabilir. Gerçekten işe yarıyor ama kullanmıyorum açıkçası.
1605107490932.png

1605107481634.png

Çoklu profil desteği mevcut. Böylece istediğiniz kadar profil oluşturabiliyor ve her bir profile ayrı DPI, RGB ve hız değerleri atayabiliyorsunuz. İlk 3 profil arasında fare üzerinde gerçekleştirdiğiniz kombinasyonlar ile geçebiliyorsunuz.
1605107748136.png

1605107756246.png

Beş adet hazır RGB profili ile gelmekte. İsterseniz her bir RGB senaryosunun rengini elle atayabilir, isterseniz de Aura Creator kullanarak diğer Aura destekli cihazlarınızla eşleştirip ona göre ayarlayabilirsiniz.
1605107241969.png
İsterseniz "Bölüm" seçeneğiyle, farenin 3 ayrı yerine 4 farklı seçenek ve istediğiniz rengi atayabilirsiniz.
1605107256834.png

"Tüm profilleri senktronize et." seçeneği ile, oluşturduğunuz ilk 3 profili farenizin içine entegre edebiliyorsunuz. Böylece, Armoury Crate yazılımına gerek kalmadan, herhangi bir bilgisayara taktığınız anda aynı ayarlar ile devam edebiliyorsunuz.
1605107213791.png

Bu farede Aura Sync'in her türlü nimetinden yararlanabilirsiniz.

Farenin altındaki kayar pedlerin etrafı ilginç bir şekilde toz tutuyor. Nedenini anlamadım, kullanıma da herhangi bir engeli/eksisi yok ama baya topluyor, yumak yumak oluyor. Temizlemek isterseniz kolayca temizleniyor ama dikkat edin, temizlerken kayar pedi sökmeyin yerinden. :)

Tüm tutuş şekillerine uygun tasarlanmış. Çoğu tutuş şeklini denedim, hiçbir ağrı veya uyuşma yapmıyor. Etkileyici.

Fareyi yerde (veya normal kullanım seviyesinden alçakta) kullanmak zorunda olduğunuz zamanlarda ağrı yapmıyor. Bazı fareleri belirli tutuş şekilleriyle kullanmanız gerektiği için yerde/alçakta kullanmak zorunda kaldığınızda inanılmaz ağrı yapar, fakat bu fare öyle bir ağrı söz konusu değil.

İki ele de uygun tasarlanmış. Sol elinizle kullanmanız gerekiyorsa rahatlıkla kullanabiliyorsunuz, hiçbir engel/terslik/uyumsuzluk çıkarmıyor.

Belirli aralıklarla güncelleme alıyor. Bu inceleme güncellemesini yazdığım gün (11 Kasım) yazılım güncellemesi indirdiğimi de eklemek isterim.

Farenin sensörü Pixart PAW 3327, incelemeye eklemeyi unutmuşum.
Sensörden çok kısık ve tiz bir ses geliyor. Gece sessizliğinde duyulacak kadar ince bir ses, gündüzleri veyahut oyun oynarken vs. duymazsınız.

İnceleme puanımı değiştirmiyorum. Faredeki eksiler çok mühim ve büyük eksiler değil, ayrıca artılar eksilere baskın durumda. Bu yüzden, verdiğim puanı ve fiyatını hak eden bir fare olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Ellie Williams ufak kısmı dediğin gibi yaptım. Kalan tarafı yanlış söylemişim kıvırırken iç tarafı dışa doğru yapışıyor. İki şekilde yapıştırdım ya kurdele gibi olacak yoksa dümdüz yapıştırınca siyah taraf dışarıya bakıyor. Bantlar da şu tip.

image0.jpg

@Ellie Williams ufak kısmı dediğin gibi yaptım. Kalan tarafı yanlış söylemişim kıvırırken iç tarafı dışa doğru yapışıyor. İki şekilde yapıştırdım ya kurdele gibi olacak yoksa dümdüz yapıştırınca siyah taraf dışarıya bakıyor. Bantlar da şu tip.

Aynen, böyle olacak. Ama ROG yazısı dışarıda olacak şekilde yapıştırırsanız, kabloyu toplarken sizin için daha kolay olur.
WhatsApp Image 2020-10-01 at 18.23.54 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-10-01 at 18.23.54.jpeg

Hocam kullanmaya devam ediyor musunuz? Devam ediyorsanız eksi bir yanını gördünüz mü? Şu an indirimde almayı düşünüyorum.
Forumda değildim, mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın.

Hala kullanmaya devam ediyorum ve sağlam. Konuya yazmadığım bir eksisi yok.

Forumda değildim, mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın.

Hala kullanmaya devam ediyorum ve sağlam. Konuya yazmadığım bir eksisi yok.

Yok hocam ne kusuru, benim size teşekkür etmem gerekir. İncelemenizi okuduktan sonra indirim bitmeden aldım, memnunum. Güzel inceleme olmuş karar vermemde etkisi büyük oldu teşekkür ederim.

Hocam bu ürünün gundam Edition olanını geçen gün aldım. Ancak scroll tuşu sağa yatık halde duruyor. Burada kullanan arkadaşlarımızı görünce yazmak istedim. Görseli ekliyorum. Acaba bir kusur var mı aydınlatırsanız sevinirim. @kino @Ellie Williams

Dosya Ekleri

• 9532A34A-6D7D-4CC5-9B26-9C5294EA4DAA.jpeg
    9532A34A-6D7D-4CC5-9B26-9C5294EA4DAA.jpeg
    90,6 KB · Görüntüleme: 21
  • BA8DC16C-C74D-420D-982C-0B7595495322.jpeg
    BA8DC16C-C74D-420D-982C-0B7595495322.jpeg
    121,3 KB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı