ASUS ROG Pugio İncelemesi

Konuma hoş geldiniz :) Yaklaşık 2-3 haftadır kullandığım ASUS ROG Pugio P503 model fareyi tanıtacağım sizlere. Umarım faydalı olur.

Öncelikle biraz teknik özelliklerinden bahsedeyim:
  • 8 fiziksel tuşa sahip. Bunun 4 tanesi iki yan tarafta bulunan makro tuşları.
  • İki adet DPI modu var. (İncelemenin ilerleyen kısımlarında değineceğim.
  • 50 milyon basma ömrü vadeden Omron marka anahtarlar ile geliyor. Yanında iki adet farklı basım hissiyatına sahip anahtarlar eklenmiş.
  • Maksimum 7200 DPI destekliyor.
  • 150 IPS hız ve 30g ivmelenme değerlerine sahip.
20191212_180155.jpg

• Kutu ASUS'un STRIX serisinden aşına olduğumuz tabanındaki kırmızı çizgili tasarımıyla geliyor.

20191212_180213.jpg

• Ön taraftan açılabilir yapılması da güzel bir detay olmuş.

20191212_180432.jpg

Kutu içeriğinden bahsetmek gerekirse:
  • Bir adet hızlı başlangıç kitapçığı ve yanında da ROG logolu yapıştırma.
  • Aksesuar kutusu.
  • Bir adet taşıma çantası.

20191212_180515.jpg

• Aksesuar kutusunun içinde de makro tuşlarını özelleştirmek için kapaklar ve yedek anahtarlar geliyor. Anahtar olarak Omron D2F ve D2FC serisi anahtarlarla uyumluluk sağlıyor.

20191212_180623.jpg

• Faremizin kendisi de burada. Kablonun örgülü olduğunu ve ucunun altın kaplamalı olduğunu belirteyim. Kablolamanın rahat yapılabilmesi için bir bant konması da güzel bir detay olmuş.

20191212_183001.jpg

20191212_183032.jpg

• Aksesuar kutusundan çıkan kapakları sayesinde makro tuşlarını kullanmak istemezseniz kapatabilirsiniz. İlk resimde tuşlar açık, ikincide kapalı. Tuşlar kapatılmış iken basmak hiçbir şekilde mümkün değil. (İkinci fotoğrafta ışığın kapalı olmasının makro tuşlarıyla hiçbir ilgisi yok :))

20191212_183828.jpg

• DPI tuşunun altındaki beyaz ışık hangi DPI modunda olduğunu belirtiyor. Işığın yandığı ve yanmadığı olmak üzere toplam iki adet mod var.

Tutuş olarak: 10/10
Şimdiye kadar kullandığım en rahat fare. Fingertip grip şeklinde tutuyorum. Sol ve sağ tık tuşlarının ana gövdeden ayrı yapılması basmayı kolaylaştırıyor. Farenin ergonomisi de gayet iyi.

Tuş kalitesi: 9/10
Tuş kalitesi aslında gayet güzel. 1 puan kırmamın sebebi ise makro tuşlarının çok kolay basılması. İstemeden basma olasılığınız yüksek ve bu durum bazen hiç hoş olmuyor.

Yazılım: 10/10
Uygulama olarak Armory II uygulamasını da destekliyor. Fakat ben arayüzünü ve özelliklerini daha çok sevdiğim için Armoury Crate kullanıyorum. Gayet kolay ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Farede beğendiğim özellikler:
  • 3 adet profili mevcut. Böylece farklı kullanımlar için tuş düzenini yazılım üzerinden değiştirmekle uğraşmak yerine direkt profiller arasında atlayabiliyorsunuz. Bu 3 profile:
    • DPI tuşu + solda ilk makro tuşu
    • DPI tuşu + solda ikinci makro tuşu
    • DPI tuşu + scroll tuşu
şeklinde geçiş yapabiliyorsunuz.
  • Yedek anahtarlar ve tuş kapakları sunulması ve anahtar değişiminin kolaylığı. Kullanıcıya seçenek verilmesi her zaman iyidir.
  • Aydınlatma seçenekleri. Özellikle masayı aydınlatan arkasındaki şerit çok iyi duruyor. 8 çeşit farklı aydınlatma seçeneği mevcut. Üstelik aydınlatmayı; 3 bölgeyi (scroll tuşu, ROG logosu, arkadaki şerit) senkron halinde veya tamamen bağımsız olarak kullanabilirsiniz.
Fare hakkındaki genel yorumum olumlu. 300 TL civarına almıştım ve bu fiyata kesinlikle alınabilir olduğunu belirtmeliyim. Konu biraz uzun oldu farkındayım, olabildiğince okunabilir hale getirmeye çalıştım. İlk incelemem olduğu için eksiklerim olabilir, belirtirseniz sevinirim. Almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim. Beğenmediğim tek yönü var onu da yukarıda puanlama kısmında kırdım zaten.

Son düzenleme:
Yes beee. Işıqklı Mışıqklı beee. (!)

Şaka bir yana güzel mouse. Keşke bende alabilsem. Ama benim klavye + mouse set o kadar etmiyor :D
Benim de öyleydi. Sonra farenin anahtarlarını değiştirirken bozunca fazla para vereyim bir kere alayım dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı