Asus ROG RX 570 Yükte Aniden Kapanma Sorunu

Pickpocket5

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba

Öncelikle sistemi yaklaşık 2.5 hafta önce topladım. Fakat topladığım günden beri ekran kartıyla başım dertte. İlk gün PC'yi topladık, sistemi çalıştırdık, Win 10 64 bit kuruldu, AMD Chipset driverını ardından RX 570 en son sürüm driver (19.2.3) kurdum (diğer ıvır zıvırları söylemiyorum). Daha sonra bilgisayar yeniden başlattım, hadi bakalım bir video açayım Youtube'dan bir müzik dinleyeyim dememle beraber video tam ekrana aldım 2 saniye sonra çat bilgisayar kendini kapattı. Neyse bir daha olmaz herhalde dedim tekrar 1 saat sonra aynı sorun başıma geldi. Sonra bir daha, bir daha derken gün içerisinde 5 kez aynı şey olunca. Bilgisayarı açtıktan sonra sağ alt köşede çıkan başta çok dikkatimi çekmeyen "Radeon wattman failure" yazısını görmemle sorunun buradan kaynaklı olduğunu anladım fakat araştırdım ki çok genel bir sorunmuş. Çözüm olarak ilk olarak frekans hızlarını düşürdüm başta oldu gibi gözükse de sonra yine aynı sorun olunca bu sefer eski driverları bir bir yüklemeye başladım. 19.1, 18.11, 18.9 18.2 derken hepsinde aynı sorun devam etmesiyle birlikte en son 17.8.2 sürümüne kadar geldim. Bu sürücüde herhangi bir "Wattman" sorunu yaşamadım 3-4 gündür.

ASUS A320M-K mATX Anakart | AMD Ryzen 5 2600 İşlemci | ASUS ROG RX570 Ekran Kartı | CORSAIR 8*2 DDR4 2400 MHz RAM | BOOST Stallon 600W 80+ Bronze PSU

Fakat üstteki soruna paralel bir şekilde en asıl sorunun ekran kartı stabil %10 iş yükünde çalışırken anlık %100'e çıkıp ekranın kararıp sönmesi veya ekran kartının kendini kitleyip resetlemesi gibi bir durum var. Bilgisayara oyun dahi kurulmadı. Bu durum her gün en az bir kere başıma geliyor. Kazandığım paranın büyük çoğunluğu bilgisayar internet üzerinden kazandığım için bilgisayarın sürekli açık durması gerekiyor. Bu sorun ise birçok kez yaptığım işin yarı da keserek sinirsel olarak zor anlar yaşamama sebep oldu.

Yani işin özü; bu sorunu en aza indirmenin veya tamamen ortadan kaldırmanın bir yolunu söyleyecek arkadaşa minnettar olurum. Gerçekten 2.5 haftadır neredeyse sorun yaşamadığım bir gün olmadı.
Bios 4207 sürümüne güncelledim bu arada, belki bir faydası olur.
yardım edecek yok mu biri cevap yazaydı ya :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı