İnceleme ASUS ROG Strix 550W 80+ Gold PSU

Bugün nihayet aldığım yeni güç kaynağımı sistemime temizlik yaptıktan sonra taktım ve ilk inceleme konumu açıyorum. @f3turan yerini alabilirsin. 🙂

Ürünün orijinal linki;

Ürünü aldığım link;

Öncelikle ürünün sunumu çok güzel. Güç kaynağı, kablolar ayrı özel bezlerin içerisinde bulunuyor ve paketin içerisinde birçok ıvır zıvır var. Çıkartmalar, kabloları tutturmak için zımbırtılar tam ne deniyor bilmiyorum. Bir de kutu ve güç kaynağı oldukça ağır şimdilik sebebini bilmiyorum.

DONB8081.jpg

UWNU8033.jpg

WSAN6262.jpg

Güç kaynağının yakın görünüşü. Oldukça hoş kasanın içinde görünmeyecek bir parça için çok estetik. 😄

Fan kısmı;
MNCK5022.jpg

Yandan görünüş;
QHIG2564.jpg

Üst kısmı;
YGZV0038.jpg

Nihayetinde C4'ü söküp, güzelce temizleyip yeni güç kaynağımı takıp çalıştırdım.

RSQP4428.jpg

Sonuç çok güzel, ben eski güç kaynağımın ne kadar gürültülü çalıştığını bunu çalıştıırnca hissettim. Şu anda kasam cep telefonumdan daha sessiz çalışıyor. Gerçekten çok şaşırdım. Ürünün 10 yıl garantisi olması ve modüler bir 550W olması benim için fazlasıyla yeterliydi. Sessizliği ise inanılmaz gerçekten kasamdan ses duymuyorum. ROG Strix ürünlerinin her zaman ederinden fazla olduğunu düşünsem de bu ürünün her kuruşunu şu anlık hak ettiğini düşünüyorum. Zamanla göreceğiz. :)

Bonus C4
NBCI0134.jpg

Son düzenleme:
Önemli olan 550W'ın iş görmesi değil. Güç kaynağı dediğiniz parça öyle diğer parçalar gibi sürekli güncellenen bir parça değil. Daha yüksek kapasiteye sahip güç kaynağını alıp 10 yıl ellemeden sistemini güncelleyenler var. Günü kurtarmak için aynı fiyata daha fazla güç alabilecekken daha azını alıp ileride sistem güncellemesi yaparken daha ucuza satıp yine pahalı bir model almak var.
Demek ki fikirlerimiz karşıt. Daha fazla bu konuyu uzatmayalım bence. Ne dersiniz? :)

Demek ki fikirlerimiz karşıt. Daha fazla bu konuyu uzatmayalım bence. Ne dersiniz? :)
Tartışma karşılıklı saygı çerçevesinde olur. Saygı olduğu sürece istediğiniz kadar tartışabilirsiniz. Yani kısacası sırf fikriniz farklı diye yazmaktan ya da tartışmadan çekinmeyin. İnsanlar tartışa tartışa orta yolu bulur. Saygıdan ödün verilmediği sürece her türlü tartışmaya açığım.

Önceki mesajlarımda da belirtmiştim kendi ihtiyacım doğrultusunda yaptım bu tercihi. Game Power 750w tabii alternatifler arasındaydı fakat modüler olmayan bir güç kaynağını almak istemedim bu seviyede sırf yüksek watt'dan ötürü. Malum Nvidia'nın watt başına 1.9 kat fazla performans durumu ve aynı hamlenin AMD tarafından da benzer veriler gelmesiyle uzun vadede benim açımdan bir sorun olmayacak. 550W Gold güç kaynaklarının güncel kartlardan beslediği modellere bakarsak çok güç isteyen devrimsel yenilikler gelmezse giriş/orta seviyede rahat olacağım.

Bir de şu fiyatlara ve alternatiflere baktığımda 10 yıl garanti, iyi seviye soğutma, modüler yapı, kalite, aşırı derecede sessizlik, Seasonic üretimi (haydi tasarım da olsun) olarak bu güç kaynağı bariz farklı. Büyük ihtimalle hiç ihtiyacım olmayacak fazladan 200W gücü buna değişmek istemedim. Bir de malum bu güç kaynağı 800 TL'ye hem yurtiçi hem de yurtdışında alınabilecek en düşük fiyattı (Amazon, Newegg fiyatı $140). Fazlası bana göre marka ve etikete giriyor. Şöyle baktığımda sundukları ve fiyatı bana abartı veya ederinin çok üzerinde gelmedi. Tabii gelecek ne gösterir bilemeyiz ama en büyük derdimiz bu olsun. 😄

Son düzenleme:
Dolar kuru böyle olmasaydı bu fiyat bandında kullanmış olduğum EVGA 650W P2 modelini önerebilirdim. RTX 3070, çıkarsa 3060 gibi kartları besleyecektir bunların üstündeki kartlarda sorunlar olabilir. Giriş/orta seviye kullanmaya devam ettiğiniz sürece yeterli gelecektir.

Son düzenleme:
Şu linki de buraya eklesem iyi olacak. Yeni güç kaynağımla ekran kartı ve işlemci sıcaklık değerlerim oyun içerisinde ortalama 4-5 derece düştü.

Anlamadım. Gerçi ben iki markayı da hiç bilmiyorum. Galiba birisine iyi birisine kötü diyorlar ama uzaktan bakınca aynı gibiler.
Bu model olsa gerek:

Evet çok fark var 🙂

Yapı hakkında bilgi almak için aynı yapıyı kullanıyor olan modelin incelemesi:

Yeni konular

Geri
Yukarı