İnceleme ASUS ROG Strix 550W 80+ Gold PSU

Bugün nihayet aldığım yeni güç kaynağımı sistemime temizlik yaptıktan sonra taktım ve ilk inceleme konumu açıyorum. @f3turan yerini alabilirsin. 🙂

Ürünün orijinal linki;

Ürünü aldığım link;

Öncelikle ürünün sunumu çok güzel. Güç kaynağı, kablolar ayrı özel bezlerin içerisinde bulunuyor ve paketin içerisinde birçok ıvır zıvır var. Çıkartmalar, kabloları tutturmak için zımbırtılar tam ne deniyor bilmiyorum. Bir de kutu ve güç kaynağı oldukça ağır şimdilik sebebini bilmiyorum.

DONB8081.jpg

UWNU8033.jpg

WSAN6262.jpg

Güç kaynağının yakın görünüşü. Oldukça hoş kasanın içinde görünmeyecek bir parça için çok estetik. 😄

Fan kısmı;
MNCK5022.jpg

Yandan görünüş;
QHIG2564.jpg

Üst kısmı;
YGZV0038.jpg

Nihayetinde C4'ü söküp, güzelce temizleyip yeni güç kaynağımı takıp çalıştırdım.

RSQP4428.jpg

Sonuç çok güzel, ben eski güç kaynağımın ne kadar gürültülü çalıştığını bunu çalıştıırnca hissettim. Şu anda kasam cep telefonumdan daha sessiz çalışıyor. Gerçekten çok şaşırdım. Ürünün 10 yıl garantisi olması ve modüler bir 550W olması benim için fazlasıyla yeterliydi. Sessizliği ise inanılmaz gerçekten kasamdan ses duymuyorum. ROG Strix ürünlerinin her zaman ederinden fazla olduğunu düşünsem de bu ürünün her kuruşunu şu anlık hak ettiğini düşünüyorum. Zamanla göreceğiz. :)

Bonus C4
NBCI0134.jpg

Son düzenleme:
2 Saatlik Borderlands 3 oyunundan sonra şunu ekleyebilirim, ekran kartının sıcaklığı bariz bir şekilde düştü. En son dün oynadığımda 1-2 saatte 70 derece iken şu anda 66 derece. Kasamı temizlediğimi belirtmiştim ama yalnızca yüzeysel ve 3-4 haftalık çok ince bir toz vardı.

@Jarex şu anda herhangi bir siyah ekranla karşılaşmadım ama henüz çok erken. Ekran kartı sıcaklığının böyle düşmesi ilginç.

Umarımda karşılaşmazsın artık ama şu dediğime dikkat et lütfen. 5700XT modelden modele biraz farklılık gösterebilse de güç konusunda sıkıntılı bir kart. Mesela 2080 Ti 250W TDP ama 5700XT Nitro SE 285W TDP gibi... Bu kart amansız bir PSU avcısı bir yandan şebeke voltaj dalgalanması bir yandan bu kartla uğraşırken 1200W KCAS Bronze reset attı ancak çift kablo ile düzeldi ayrı çift. Birkaç gün önce ASUS 750W Thor PSU tek kablo üzerinden 2 adet 8 pin ile yeşil ekrana düşmeye başladı ancak ayrı iki güç kablosu çekince yeşil ekran kesildi. Akabinde kendimiz 2 farklı 600W High Power performance GD Gold 2 farklı 5700XT Pulse işlemci Ryzen 3600 olarak ve 2 farklı sistemde sıfır cihazlar ile kurulum yaptık. 600W her şeye yeter düşüncesiyle... Makineler kullanılmaz haldeydi masaüstünde resetten siyah ekrana kadar her şey vardı. PBO kapatmak işlemci ve GPU'da undervolt uygulamak şikayetleri geciktirse de tamamen kesemedi daha sonra Thermaltake qfan 850W ve High Power performance gd 750W upgrade edip çift ayrı kablo bağladığımızda tüm sorunlar bıçak gibi kesildi. Kısaca AMD tarafında sürücü sorunu sanılan problemlerin %80~90 kadarının neredeyse doğrudan PSU ile ilgili olduğu üzerine 5 ayı aşgın süredir inceleme yapıyorum. İstisnai örneklerde var gibi görünse de bu kartlarda PSU'yu ciddiye almazsan muhtemelen sonuç büyük oranda rezalet oluyor. Yani ahmet 600W'da kullanıyorum dedi gibi kestirmeden gidersen felaket. Bu söylediklerime göre hareket etmiş 5'in üzerinde 5700XT sistem toplattım şansa bak hepsi sıfır sorun 144Hz muhabbeti hariç. Durum şaka ya da eğlence konusu değil ciddiyim. Umarım Technopat ailesinede az ya da çok katkım olmuştur. Umarım söylediklerimi önemsersin ben çok giremeyebilirim. Temelde bu durumun çözümünü sizlere paylaşmak için geldim çok ciddi bir durum vardı çünkü. Artık git gide azalacaktır. Tekrar geçmiş olsun kino iyi günlerde kullan. Ayrıca ekliyorum FurMark veya OCCT testlerini stabil kapanmadan ya da reset atmadan geçip oyunda PSU uyumsuzluğu ya da gizli ~ açık yetersizliği ile ekran kapatan benzeri bütün şikayetleri yaşatan RX 5000 serisi ürün gördüm %70-80 böyle neredeyse. Ötekilerinde de kart bozuk veya bir parça bozuk belki sürücüyü temiz kurma veya formata ihtiyacı var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@f3turan GD yapısını kullanan bir model ve o liste üzerinde üst sırlara çıkmak fan, kablo vb. şeyler de önemli.

Onu geçtim o paralara Tier A diyeceğiniz RM750 modeli bulunuyor en basiti.
GD yapısını kullanan bir model evet, ama GD tek bir model değil. Performance GD, Astro GD, Super GD gibi ayrı ayrı modelleri var. Burada bizim bahsettiğimiz ürün, bu üç model arasındaki en düşük ürün yanlış bilmiyorsam.

Susturulmuştum o yüzden geç yazıyorum.

GD yapısını kullanan bir model evet, ama GD tek bir model değil. Performance GD, Astro GD, Super GD gibi ayrı ayrı modelleri var. Burada bizim bahsettiğimiz ürün, bu üç model arasındaki en düşük ürün yanlış bilmiyorsam.

Susturulmuştum o yüzden geç yazıyorum.
Evet de farklar fan, kablo yapısı gibi şeyler olması gerek temel yapı aynı.

Kötü bir marka olduğunu söylemedim ki zaten. Kaliteli olduğunu ben de biliyorum. Ama arkadaşın aldığı ürünün daha kaliteli olduğu net ortada.

Eki Görüntüle 678018Eki Görüntüle 678019

Listede gördüğünüz gibi bahsettiğiniz ürün Tier B bir ürün. Arkadaşın aldığı ise Tier A yani üst seviye bir ürün. Bu açıklama yeterlidir diye düşünüyorum.
Bu açıklama yeterlidir derken neye göre yeterli? Benim attığım güç kaynağının 12V çıkışı daha yüksek kaldı ki High Power'ın Tier B olması kablonun modüler olması fanın bilya türü gibi etmenlere bağlı. High-End bir sistem için güç kaynağı alıyorsanız bu 550W olmaz zaten. Tier B yazıldığı gibi orta sınıf sistemler için öneriliyor ki arkadaşın kullandığı bileşenlere bakılırsa giriş/orta arası bir seviyede. Bu arada 550W bir güç kaynağı şu anlık yeterli görünsede sistemi daha üst model işlemci ve ekran kartı ile güncellediğinde yetmemeye başlayacaktır. Özellikle ekran kartlarının Peak kullanımlarında güç tüketimi söylenenden daha fazla olabilir bu da güç kaynağı sınırdaysa donmalara, yeniden başlatmalara, siyah ekranlara sebep olabilir. Güç kaynağı alırken sisteme ucu ucuna yetecek kadar almayın.

Bu açıklama yeterlidir derken neye göre yeterli? Benim attığım güç kaynağının 12V çıkışı daha yüksek kaldı ki High Power'ın Tier B olması kablonun modüler olması fanın bilya türü gibi etmenlere bağlı. High-End bir sistem için güç kaynağı alıyorsanız bu 550W olmaz zaten. Tier B yazıldığı gibi orta sınıf sistemler için öneriliyor ki arkadaşın kullandığı bileşenlere bakılırsa giriş/orta arası bir seviyede.
750W bir PSU'nun 12v çıkışının 550W bir PSU'dan daha yüksek olması sizce şaşırtıcı bir durum mu? :)
Ayrıca ben görüşümü belirttim. Siz görüşümü beğenmeyebilirsiniz. Saygı duyarım.

750W bir PSU'nun 12v çıkışının 550W bir PSU'dan daha yüksek olması sizce şaşırtıcı bir durum mu? :)
Ayrıca ben görüşümü belirttim. Siz görüşümü beğenmeyebilirsiniz. Saygı duyarım.
Şaşırtıcı olan aynı paraya daha fazla güç alınabilecekken sırf Tier A High-End ibaresine göre güç kaynağı alınımını savunmanız. 550W bugün için yeterli gücü sağlıyor olabilir ya ilerisi için?

Şaşırtıcı olan aynı paraya daha fazla güç alınabilecekken sırf Tier A High-End ibaresine göre güç kaynağı alınımını savunmanız. 550W bugün için yeterli gücü sağlıyor olabilir ya ilerisi için?
Arkadaşın işini 550W yeterli bir biçimde görüyormuş. Eğer öyle bir ihtiyacı olursa ileride elindekini satıp daha yüksek güç sağlayan bir ürün alır.

Arkadaşın işini 550W yeterli bir biçimde görüyormuş. Eğer öyle bir ihtiyacı olursa ileride elindekini satıp daha yüksek güç sağlayan bir ürün alır.
Önemli olan 550W'ın iş görmesi değil. Güç kaynağı dediğiniz parça öyle diğer parçalar gibi sürekli güncellenen bir parça değil. Daha yüksek kapasiteye sahip güç kaynağını alıp 10 yıl ellemeden sistemini güncelleyenler var. Günü kurtarmak için aynı fiyata daha fazla güç alabilecekken daha azını alıp, ileride sistem güncellemesi yaparken daha ucuza satıp yine pahalı bir model almak var.

Geri
Yukarı