ASUS ROG STRIX B550-F anakartta BIOS'a girilmiyor

Defkhammet

Hectopat
Arkadaşlar, merhaba. Sinerji gen sitesinden bir sistem aldım. Ürünün içinde hâlihazırda RTX 3060 vardı. Bende bir adet daha ekran kartı var; GTX 1080. bilgisayarı hiç açmadan önce 1080 ile çalıştırdım, görüntü alamadım. Daha sonra aklıma sistemin test edildiği geldi ve içinde RTX 3060 sürücülerinin olduğu aklıma geldi. Daha sonra GTX 1080'i çıkartıp RTX 3060'ı taktım, görüntü aldım fakat şöyle bir problemim oldu: Bilgisayar açılırken BIOS ekranına giremiyorum. BIOS'a girip 1080 ile kullandığım SATA SSD'yi bilgisayar başlatılırken ilk sıraya koyup daha sonra içinde 3060 sürücülerinin olduğu M.2 SSD'yi biçimlendirecektim fakat BIOS'a giremediğim için yapamadım. Ayriyeten şöyle bir problem var: Bilgisayar SATA SSD'yi görmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Wi-Fi

Samsung 980 Pro 500GB.
Adata Spectrix XPG S40G 1TB.
Hi-Level 120GB SATA SSD.

ASUS TUF Gaming RTX 3060 OC.
ASUS ROG STRIX GTX 1080.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a giremiyorum derken tuşa basıyorsunuzda mı açılmıyor yoksa direkt o ekran mı gelmiyor. Eğer o ekran gelmiyorsa:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'tan Fast Boot açıksa girmek biraz zor olabilir. Windows yüklü ise oradan girebilirsiniz (UEFI ise). Değilse Windows'un kurulu olduğu SSD'yi çıkarın. Açılışta direkt BIOS'a geçer.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,

Bilgisayarın ekran kartını değiştirseniz de bilgisayar çalışabilir. Sadece ekran aygıtı olarak görecek ve driverini yükleyene kadar bu şekilde kullanacaksınız. Bilgisayar geldiğinde Sata SSD'yi taktıysanız (yani format atıldıktan sonra) disk yönetiminden SSD'yi tanıtmanız gerekiyor. Asus anakartlarda Bios giriş tuşu "del". Bu tuşa bilgisayar açılırken sürekli bastığınızda bios'a girmesi lazım.

BIOS'a giremiyorum derken tuşa basıyorsunuzda mı açılmıyor yoksa direkt o ekran mı gelmiyor. Eğer o ekran gelmiyorsa:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam Windows üzerinden girmeyi denediğimde de giremiyorum bir forumda biri bir ayar söylemişti MSConfig önyüklemeyle alakalı onu yaptım şimdi de kasanın ışıkları yanıyor monitörde hiç tepki yok PC kapalı gibi.
BIOS'tan Fast Boot açıksa girmek biraz zor olabilir. Windows yüklü ise oradan girebilirsiniz.(UEFI ise) değilse Windows'un kurulu olduğu SSD'yi çıkarın açılışta direk BIOS'a geçer.

Tamam hocam deneyeceğim bunu çok sağ olun.
Selamlar,

Bilgisayarın ekran kartını değiştirseniz de bilgisayar çalışabilir. Sadece ekran aygıtı olarak görecek ve driverini yükleyene kadar bu şekilde kullanacaksınız. Bilgisayar geldiğinde SATA SSD'yi taktıysanız (yani format atıldıktan sonra) disk yönetiminden SSD'yi tanıtmanız gerekiyor. ASUS anakartlarda BIOS giriş tuşu "Del". Bu tuşa bilgisayar açılırken sürekli bastığınızda BIOS'a girmesi lazım.

Hocam disk yönetiminde de yok SATA SSD. BIOS'a F2 ve Del tuşlarıyla giriyor fakat dediğim gibi normalde ASUS yazısı gözükür ve altta yazar zaten ama o ekran hiç gelmiyor. Windows üzerinden UEFI ile başlatmak istediğimde direkt Windows'a giriyor yine.

Senin için denedim; bu olay Post delay time veya fastboot ile alakalı bir mevzu değil. Bütün ayarları biosa girip denedim. Ancak dediğim gibi olmuyor. Bende yine bios penceresine girebiliyor.

Ekleme: Boot logo display'i de deaktif ettim şimdi dediğin gibi çalışıyor.

Ekleme 2: F2 veya del tuşuna basın demese bile American Megatends'te "del" tuşuna basınca biosa girdi.

Senin için denedim; bu olay post delay time veya fastboot ile alakalı bir mevzu değil. Bütün ayarları BIOS'a girip denedim. Ancak dediğim gibi olmuyor. Bende yine BIOS penceresine girebiliyor.

Ekleme: Boot logo Display'i de deaktif ettim şimdi dediğin gibi çalışıyor.

Ekleme 2: F2 veya Del tuşuna basın demese bile American Megatends'te "Del" tuşuna basınca BIOS'a girdi.

Hocam öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Fakat şimdi de şöyle bir problem var. Kasa LED'leri yanıyor anakart üzerindeki Boot ve VGA uyarı LED'leri yanıyor ve görüntü yok. Bu konu hakkında bilginiz var mı? İşten geldim sevindim yeni sistem geldi diye saat 21:00'dan beri uğraşıyorum.
Senin için denedim; bu olay post delay time veya fastboot ile alakalı bir mevzu değil. Bütün ayarları BIOS'a girip denedim. Ancak dediğim gibi olmuyor. Bende yine BIOS penceresine girebiliyor.

Ekleme: Boot logo Display'i de deaktif ettim şimdi dediğin gibi çalışıyor.

Ekleme 2: F2 veya Del tuşuna basın demese bile American Megatends'te "Del" tuşuna basınca BIOS'a girdi.

BIOS flash back denedim onda da hata aldım BIOS flashback ışığı, tuşa basmayı bıraktıktan sonra sabit yanıp kalıyor. Yanıp sönmesi gerekliymiş. BIOS pilini çıkarttım 5 dakika bekledim yine olmadı clrtc jumperlarını kısa devre yaptım fakat olmuyor.

Hocam öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Fakat şimdi de şöyle bir problem var. Kasa LED'leri yanıyor anakart üzerindeki Boot ve VGA uyarı LED'leri yanıyor ve görüntü yok. Bu konu hakkında bilginiz var mı? İşten geldim sevindim yeni sistem geldi diye saat 21:00'dan beri uğraşıyorum.

BIOS flash back denedim onda da hata aldım BIOS flashback ışığı, tuşa basmayı bıraktıktan sonra sabit yanıp kalıyor. Yanıp sönmesi gerekliymiş. BIOS pilini çıkarttım 5 dakika bekledim yine olmadı clrtc jumperlarını kısa devre yaptım fakat olmuyor.
O dedikleriniz uyarı ışığı. Yanıyorsa sıkıntı var demek. Bios flashback düğmesine bastığınız zaman işaretli USB yuvasına USB bellek ile Bios sürümü atmanız gerekiyor o yüzden ışığı yanıp sönmüyor. CLRTC yaptığınız zaman Bios'u siliyor mu bilmiyorum ama yeniden Bios atmayı deneyin derim.

Bios:

Bu sayfadan en yeni Bios'u indirin. Beta olanı atabilirsiniz, sıkıntı olacağını sanmam. İçindeki dosyaları bir USB belleğe çıkarın ve Bios Renamer yazan uygulamaya tıklayın. Bir pencere açılacak, "Enter" tuşuna basıp geçin. İndirdiğiniz Bios ismi değişecek. O USB belleği de aşağıda attığım görselde "BIOS" yazan işaretli yere takın ve tuşa 3 saniye basın. Işık yanıp sönecek. Tamamen sönünceye kadar bekleyin. Yaklaşık 5 dakika sürer sönmesi. Ondan sonra bilgisayarı başlatın.

Bios.jpg

O dedikleriniz uyarı ışığı. Yanıyorsa sıkıntı var demek. BIOS flashback düğmesine bastığınız zaman işaretli USB yuvasına USB bellek ile BIOS sürümü atmanız gerekiyor o yüzden ışığı yanıp sönmüyor. Clrtc yaptığınız zaman BIOS'u siliyor mu bilmiyorum ama yeniden BIOS atmayı deneyin derim.

BIOS:

Bu sayfadan en yeni BIOS'u indirin. Beta olanı atabilirsiniz, sıkıntı olacağını sanmam. İçindeki dosyaları bir USB belleğe çıkarın ve BIOS renamer yazan uygulamaya tıklayın. Bir pencere açılacak, "enter" tuşuna basıp geçin. İndirdiğiniz BIOS ismi değişecek. O USB belleği de aşağıda attığım görselde "BIOS" yazan işaretli yere takın ve tuşa 3 saniye basın. Işık yanıp sönecek. Tamamen sönünceye kadar bekleyin. Yaklaşık 5 dakika sürer sönmesi. Ondan sonra bilgisayarı başlatın.

Eki Görüntüle 1045491

Hocam uğraşmışsınız yazmışsınız çok teşekkürler. Bunu denemiştim zaten olmadı ama monitör yerine televizyonu bağladığımda görüntü aldım. Ama şimdi de disklerimi görmüyor ve Windows başlamıyor. Storage information kısmında iki diskimde görünüyor ama Boot priority kısmında görünmüyor.
O dedikleriniz uyarı ışığı. Yanıyorsa sıkıntı var demek. Bios flashback düğmesine bastığınız zaman işaretli USB yuvasına USB bellek ile Bios sürümü atmanız gerekiyor o yüzden ışığı yanıp sönmüyor. CLRTC yaptığınız zaman Bios'u siliyor mu bilmiyorum ama yeniden Bios atmayı deneyin derim.

Bios:

Bu sayfadan en yeni Bios'u indirin. Beta olanı atabilirsiniz, sıkıntı olacağını sanmam. İçindeki dosyaları bir USB belleğe çıkarın ve Bios Renamer yazan uygulamaya tıklayın. Bir pencere açılacak, "Enter" tuşuna basıp geçin. İndirdiğiniz Bios ismi değişecek. O USB belleği de aşağıda attığım görselde "BIOS" yazan işaretli yere takın ve tuşa 3 saniye basın. Işık yanıp sönecek. Tamamen sönünceye kadar bekleyin. Yaklaşık 5 dakika sürer sönmesi. Ondan sonra bilgisayarı başlatın.

Eki Görüntüle 1045491

Dosya Ekleri

• IMG20210528232521.jpg
    IMG20210528232521.jpg
    164,1 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG20210528232515.jpg
    IMG20210528232515.jpg
    182,3 KB · Görüntüleme: 53

Yeni konular

Geri
Yukarı