ASUS ROG STRIX B550 Xe Gaming anakart nasıl?

RivRivRiv

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.
Şu aralar sürüyle hazır sistemler dolaşıyor. Ben bu sistemleri karşılaştırmak için normal tek tek de topluyorum. 10k geçen sistemlerde ortalama 3K indirimli geliyor.
Ama bu aralar sistemlerden ziyade kafam aşırı derecede ASUS ROG STRIX B550 Xe Gaming anakarta takıldı. Bununla hazırlanmış bir hazır sistem yok. Tek amacım yüksek çözünürlük ve FPS'de oyun oynamak. Bu anakartı kullanarak hazır sistemler yerine kendim sistem toplasam bu anakart sizce beni ortalama kaç sene idare eder? Anakartın şu anki fiyatı 2500 TL. Sizce hak eder mi bu fiyatı.
Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu saatten sonra 5000 TL'lik anakart bile alsanız bir ömrü olduğunu bilmeniz gerekir. DDR5 ile birlikte soketler değişecek. He siz aynı soketten uzun süre devam edeceğim diyorsanız 2000 TL'ye kadar çok başarılı anakartlar mevcut. Gerisi ise biraz sizin neyin hedeflediğiniz ile alakalı.

Hmm. Benim asli meslek diş hekimliği. Sadece küçüklükten gelen bir merak üzere özellikle bu toplama işine girdim. İş için lazım değil. Bir de şeyi düşündüm. DDR5 bellekler 2022 de gelecek diye haberler var. Bu bellek piyasaya sürülse bile tahminim 5K TL'den başlıycaktır 16 GB RAM fiyatları. Bir de uyumlu ankart dersek o da ortalama 5K bulacaktır. Sonuçta son teknoloji ürün. Bu bağlamda DDR5 destekli sistem 40K-50Kdan aşağı olmıycaktır. O kadar yüksek bir bütçede düşünmüyorum. Bu çerçrvede düşünürsen B550 Xe ne derece mantıklı olur peki sizce?
Teşekkür ederim.

@RivRivRiv

O ürünleri peki almayacaktır, merak etmeyin. Yüksek CL değerlerinden söz ediliyor ki optimize edilmeden asıl kullanıcılar tercih etmez. Bu anakart masrafı da yine zamanla düşecektir. 40-50 bin TL'lik bir bütçe çıkarmışsınız ancak işlemci-anakart-RAM dediğimiz şeyler o yüksek meblağlar pek makul değil.

B550 tabanlı bir sistem kuracaksanız aşağıdaki ürün gayet yeterli. Mesleğiniz ne olursa olsun fazla ödeme yapmanıza lüzum yok.

Son düzenleme:
@RivRivRiv

O ürünleri peki almayacaktır, merak etmeyin. Yüksek CL değerlerinden söz ediliyor ki optimize edilmeden asıl kullanıcılar tercih etmez. Bu anakart masrafı da yine zamanla düşecektir. 40-50 bin TL'lik bir bütçe çıkarmışsınız ancak işlemci-anakart-RAM dediğimiz şeyler o yüksek meblağlar pek makul değil.

B550 tabanlı bir sistem kuracaksanız aşağıdaki ürün gayet yeterli. Mesleğiniz ne olursa olsun fazla ödeme yapmanıza lüzum yok.

Bunu söylemeyi gerek hissettim.:) mesleği belirtme amacım herhangi bir işimle alakalı bir gerekliliğim yok tamamen keyfi toplamak istiyorum. Bunun ifade edebilmek için meslek yazdım.
Bir de farklı bir soru olacak ama. B550 serisi mi sizce x570 serisi mi? Önemli farkları açısından bilgi edinebileceğim bir yer var mı?

@RivRivRiv

Burada B ya da X ibaresinden ziyade ürünün kalitesine bakmak lazım. MSI'ın Tomahawk serisi B450-B550-X570 fark etmeksizin kalite olarak bilinen bir konumdadır. ASUS'un ROG, Gigabyte'ın "bazı" Aorus modellerinde de bu kaliteden söz edebiliriz. He bunların üstünde de modeller var ancak ilk mesajımda dediğim yere geliyor ki değişim arifesindeyken gerek yok.

Farklar açısından Youtube odaklı VRM testlerine bakabilirsiniz. Yüksek işlemlerde anakartın soğuk kalabilmesi bence önemli bir etmendir. Linus Tech Tips forumunda bir çok ürün hakkında objektif diyebileceğim sıralamalar yer alıyor. Faydalanılabilir. TechPowerUp, Tom's Hardware yine bu kategoride önemsenecek oluşumlardır.

Merhabalar arkadaşlar.
Şu aralar sürüyle hazır sistemler dolaşıyor. Ben bu sistemleri karşılaştırmak için normal tek tek de topluyorum. 10k geçen sistemlerde ortalama 3K indirimli geliyor.
Ama bu aralar sistemlerden ziyade kafam aşırı derecede ASUS ROG STRIX B550 Xe Gaming anakarta takıldı. Bununla hazırlanmış bir hazır sistem yok. Tek amacım yüksek çözünürlük ve FPS'de oyun oynamak. Bu anakartı kullanarak hazır sistemler yerine kendim sistem toplasam bu anakart sizce beni ortalama kaç sene idare eder? Anakartın şu anki fiyatı 2500 TL. Sizce hak eder mi bu fiyatı.
Teşekkürler şimdiden.
Tek amacınız yüksek çözünürlükte oyun oynamak ise B550 yonga setli bir anakarta ihtiyacınız yok, B450 de işinizi görecektir. B550 yonga setinin avantajları olan PCI-E 4.0 ve 2.5Gbps Ethernet portu, ev kullanıcısına hitap eden yenilikler değil.
Aradaki 1000TL farka değeceğini düşünmüyorum.

Bu saatten sonra 5000 TL'lik anakart bile alsanız bir ömrü olduğunu bilmeniz gerekir. DDR5 ile birlikte soketler değişecek. He siz aynı soketten uzun süre devam edeceğim diyorsanız 2000 TL'ye kadar çok başarılı anakartlar mevcut. Gerisi ise biraz sizin neyin hedeflediğiniz ile alakalı.

3 ay aradan geçmiş ama yazmadan geçemem DDR5 diyorsun ama malum herkesin alacak gücü olmayabilir bazı yabancı forumlarda DDR5 16 GB düşük MHz'li RAM'ların fiyatı 2500 TL'den başlayacak mış ve şu an kullanıcılar 3600 ile 4000MHz RAM'ı zor almaya çalışıyor ve son olarak AMD işlemcisinde en yüksek işlemci Ryzen 9 5950X işlemcisinin üstüne başka işlemci çıkaracağını açıklamadı DDR5 nasıl olacağı beli değil piyasaya sürülecek ama bazı sıkıntıları da yanında getirecek eğer bir anakart ve RAM almak istersek örnek verirsek anakart 4000 TL'den farz edelim RAM'da 2500 TL al sana 6500 TL normal bir bilgisayar fiyatına 2 donanım geliyor herkes aklına koymuş DDR5 gelecek ama fiyatları nasıl olacak muamma DDR5'li sistem toplamaya kalkarsak 30 ila 40 bin arası olma ihtimali var kim alacak böyle bir fahiş fiyata sistem.

3 ay aradan geçmiş ama yazmadan geçemem DDR5 diyorsun ama malum herkesin alacak gücü olmayabilir bazı yabancı forumlarda DDR5 16 GB düşük MHz'li RAM'ların fiyatı 2500 TL'den başlayacak mış ve şu an kullanıcılar 3600 ile 4000MHz RAM'ı zor almaya çalışıyor ve son olarak AMD işlemcisinde en yüksek işlemci Ryzen 9 5950X işlemcisinin üstüne başka işlemci çıkaracağını açıklamadı DDR5 nasıl olacağı beli değil piyasaya sürülecek ama bazı sıkıntıları da yanında getirecek eğer bir anakart ve RAM almak istersek örnek verirsek anakart 4000 TL'den farz edelim RAM'da 2500 TL al sana 6500 TL normal bir bilgisayar fiyatına 2 donanım geliyor herkes aklına koymuş DDR5 gelecek bekleyin saçma olur DDR5'li sistem toplamaya kalkarsak 30 ila 40 bin arası olma ihtimali var kim alacak böyle bir fahiş fiyata sistem.
Bakın ben diğer yorumda ne önermişim? B550 Tomahawk. Ve bu anakart konuda sunulan ASUS anakartın nereden baksanız yarı fiyatına satılıyor. Kalite olarak ise aynı seviyeyi yakalıyor. DDR5'in fiyatı yüksek olur-olmaz. Bu tedarikçilerin izleyeceği bir politikadır. Ama yorumu tekrar sunayım: Şu dakikadan sonra inanılmaz yüksek bütçelere çıkmanın bir esprisi yok. Soket değiştiği an bambaşka şeyler konuşuyor olacağız. Kaliteli bir anakartı yarı fiyatına alabiliyorsanız kalan bütçeyi başka bir ürüne aktarabilirsiniz. Mesela Gen4 bir depolama alırsınız.

Yani ben yukarıda "hiçbir şey almayın" demedim. Daha ucuza High-End bir sistem için anakart sundum.

02.10.2021 fiyatları:
-MSI MAG B550 Tomahawk / 1.572,88 TL
-ASUS ROG STRIX B550-XE / 2.979,99 TL

Son düzenleme:
Bakın ben diğer yorumda ne önermişim? B550 Tomahawk. Ve bu anakart konuda sunulan ASUS anakartın nereden baksanız yarı fiyatına satılıyor. Kalite olarak ise aynı seviyeyi yakalıyor. DDR5'in fiyatı yüksek olur-olmaz. Bu tedarikçilerin izleyeceği bir politikadır. Ama yorumu tekrar sunayım: Şu dakikadan sonra inanılmaz yüksek bütçelere çıkmanın bir esprisi yok. Soket değiştiği an bambaşka şeyler konuşuyor olacağız. Kaliteli bir anakartı yarı fiyatına alabiliyorsanız kalan bütçeyi başka bir ürüne aktarabilirsiniz. Mesela gen4 bir depolama alırsınız.

Yani ben yukarıda "hiçbir şey almayın" demedim. Daha ucuza high-end sistem için anakart sundum.

02.10.2021 fiyatları:
-MSI B550 Tomahawk / 1.572, 88 TL.
-ASUS ROG STRIX B550-XE / 2.979, 99 TL.

ASUS'un kazık politikası.

Yeni konular

Geri
Yukarı