ASUS ROG STRIX flare Cherry vs. XPG Summoner Cherry

Jacquer

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Pilot
Merhaba arkadaşlar.

2017 yılından beri kullandığım Logitech G410 model klavye bir süre önce çift basma ve bazı tuşlarda basmama gibi sorunlar yaşatmaya başladı. Ben de bu yüzden yeni klavye arayışını çıktım ancak gördüğüm o ki fiyatlar resmen uçmuş gitmiş. Klavyemden açıkçası oldukça memnundum. Logitech G502 mouse kullanıyorum ve software üzerinden ikisini optimize edebilme, oyuna göre kendi ışıklarını ayarlaması vs gibi özellikleri hoşuma gidiyordu açıkçası.

Benim sizlere sorum şu olacak; ya tekrar gidip Logitech G410 alıp bildiğim klavyeden devam edeceğim ya da 750-1000 TL bandında başka klavyelere yöneleceğim. Baktığım zaman G410'un TR ve büyük enter olan modelleri satılmıyor şu an, ancak bende zaten eski keycapler olduğu için sadece enter boyutu dışında bir sorun teşkil etmeyecektir. Ayrıca kafama takılan diğer bir sorun ise bu klavyenin üretimi 2016-2017 yıllarına dayanıyor. Acaba o günlerden bugünlere çok büyük değişimler oldu mu, eski üretim klavyeler alınmaz der misiniz?

Şu an yeni alınacaksa 2 klavye arasında kaldım, 1000TL geçmemek üzere her türlü tavsiyenize açığım. Aynı zamanda G410 hakkında yorumlarınızı da merak ediyorum:

Şimdiden teşekkürler.

Flare klavyesinde plastik gövde kullanılıyor ve bu basım hissiyatını büyük ölçüde öldürüyor. Ayrıca XPG 700 liraya kadar iniyor, onu bekleyin derim. Daha 1 hafta önce arkadaşım Blue versiyonu 700 liraya aldı ve çok memnun.

Kesinlikle XPG tercih edin bu ikisi arasında. Tabii başka klavyeler de var bu bütçede;

ROG Aşığı iseniz, Scope değilseniz K7 öneririm. K7'de Optix anahtarlar bulunuyor. Eğer hızlı, sessiz ve düşük profile sahip bir klavye arıyorsanız K60 da olabilir.

Bir klavyeye 1000TL veriyorsanız o klavye plastik olmamalı, ROG Strix Flare alınmaz o yüzden. Kötü bir basım hissiyatı var. XPG Summoner alabilirsiniz.

Alternatif;

Tekrar G410 almanınız önermem. Romer G Switchler pek iyi değil.

Teşekkürler @hadwiger @Ardaaa11 ve @244765. Sanırım XPG'de ses açma kapatma tuşu da var üstünde (kısıp açmak için). Bu tarz eklentilerin de olduğu başka klavyeler biliyor musunuz ?

Bir de XPG'nin yazılımı ne durumda ? Araştırmalarım sonucunda bazı sürümlerin çalışmadığını öğrenmiştim.

Ayrıca @hadwiger ben de sizin gibi düşünüyorum. İnternette bir sürü örnek var tuşların çift bastığıyla alakalı, şimdi alsam belki 2 ay sonra tekrar aynı sorunu yaşayacağım.

Teşekkürler @hadwiger @Ardaaa11 ve @244765. Sanırım XPG'de ses açma kapatma tuşu da var üstünde. Bu tarz eklentilerin de olduğu başka klavyeler biliyor musunuz ?

Bir de XPG'nin yazılımı ne durumda? Araştırmalarım sonucunda bazı sürümlerin çalışmadığını öğrenmiştim.
Yazılımı beta sürümünde. Çok iyi olduğu söylenemez ama iş yapar.

Ses açma kapama tuşlu klavyeler mevcut tabii ki, normalde Corsair'ın K70, K70 MK.2 ve K95 modellerinde o tekerlekler vardı fakat stokları bitti.

aslında gidip denemek de önemli ürünleri. Mesela XPG'nin bilek dayama standının kalitesi ne durumda açıkçası merak ediyorum. XPG bir adım daha önde duruyor şuan benim için @Ardaaa11 ve @hadwiger sizlerin tavsiyeleriyle. Metal olup olmaması konusuna çok itibar etmiyordum açıkçası. 1000 lirayı aşmaması kaidesiyle araştırmalara devam edeceğim.
ASUS ROG Strix Scope Cherry MX Blue Switch Türkçe RGB Mekanik Gaming Klavye | ITOPYA

bu klavye hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ?
@hadwiger ASUS ROG Strix Scope Cherry MX Blue Switch Türkçe RGB Mekanik Gaming Klavye | ITOPYA

bu klavye hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı