ASUS ROG STRIX G15 G513rm LoL FPS düşüşü

• Konuyu başlatan Migi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 2B

Migi

Hectopat
Arkadaşlar laptopun özellikleri.
* RTX 3060 140W with Dynamic Boost.
*Ryzen 7 6800H işlemci.
*16 GB DDR5 4800 MHz RAM.
Gibi özellikler bulunmakta ayrıca monitörüm 300 Hz ancak aldığım FPS bu şekilde ayrıca işlemci kullanımı oyunda çok az ekran kartı da işlemci gibi ama işlemciden daha çok kullanılıyor işlemci %10'u geçmiyor ASUS'a ürünü yolladım FPS değerleri normal deyip geri yolladılar sizce bu FPS'ler normal mi bu oyunda fikirlerinizi bekliyorum teşekkür ederim.
1673791089815.png
1673791040089.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    96,5 KB · Görüntüleme: 25
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    71 KB · Görüntüleme: 30
LoL için çok yüksek bir ekran kartınız var gayet normal. DSR ile çözünürlüğü artırıp oyunu en yüksek ayarlarda oynayın FPS artar.

Eve gidince deneyeceğim DSR ne bilmiyordum yorumunuz sayesinde öğrenmiş oldum teşekkür ederim. Ayrıca şöyle garip bir sorunum var en düşük grafikte de en yüksekte de aynı FPS'i alıyorum.

Lol ekran kartını yoran bir oyun değil bu yüzden ekran kartı kullanımınız az ve o sebeple fps düşük. Oyunu zorlu hale getirmek için tüm grafik ayarlarını açıp, DSR ile çözünürlüğü yükseltip 2k/4k gibi oyunu ekran kartı için zorlu bir seviyeye çekip ekran kartını kullandırmanız lazım ki fps artsın.

Ekran görüntüsü_20230115_213447.png

Geforce Experince üzerinden LOL optimize bölümünde sağ taraftaki elle manuel ayar simgesine tıklayın. Çözünürlük kısmında yukarı cıkın ve Dynamic Super Resolution kısmından yüksek bir çözünürlük seçip, antreman modunda fps denemeleri yaparak fps'i istediğiniz seviyeye gelene kadar kurcalayın.

Temel mantık ekran kartını lolün gerçekten zorlayıcı bir oyun olduğuna ikna etmek. Yani ekran kartını devreye sokmak.

Ayrıca Windows Arama kısmına 'Grafikler' Yazıp gözat diyip riot client ve lol client' ayrı ayrı ekleyip resimdeki gibi ekran kartını yüksek performans olacak şekilde seçin.
Ekran görüntüsü_20230115_214714.png

Son düzenleme:
Dediğiniz ayarları yaptım ancak şunu anlamadım oyun içinde 1920*1080 mi seçmem gerekiyor DSR da seçili olanı mı? Eğer DSR'da seçili olansa FPS'im aşırı düşüyor 1920 1080 seçmem gerekiyorsa işlemci kullanımı aynı en fazla %3 oluyor ekran kartı da %50 civarında dolanıyor ve 1080 seçtiğimde FPS'im hala 80 ve 110 arasında. Ayrıca mouse imleci cok küçük oluyor DSR'da seçili olan çözünürlüğü kullandığında hasar yeme animasyonu da belli bir dikdörtgen içinde oluyor ekranın sol üst köşesi kırmızı oluyor.

Son düzenleme:
DSR'dan yüksek çözünürlük seçince yazıların küçülmesi normal ama FPS'i kötü etkilemesini beklemiyordum zira 3060 ekran kartınız var. O kısmı geçelim. 1920.1080 kalsın.

Oyun oynarken pilden değil de prize bağlı oynuyorsunuz değil mi? Pilden oynarken asıl ekran kartı devreye girmez. İşlemcinin grafik yongasından oynarsınız o da düşük FPS verir.

Ayrıca windows arama kısmına güç planı yazıp açılan yerden Yüksek Performans seçip dener misiniz?
ASUS Armory Crate uygulamasını indirerek oradan tüm driverleri güncelleştirir misiniz?
Aynı şekilde windows update güncelleştirmeleriniz varsa da güncelleyin.

Son düzenleme:
DSR'dan yüksek çözünürlük seçince yazıların küçülmesi normal ama FPS'i kötü etkilemesini beklemiyordum zira 3060 ekran kartınız var. O kısmı geçelim. 1920.1080 kalsın.

Oyun oynarken pilden değil de prize bağlı oynuyorsunuz değil mi? Pilden oynarken asıl ekran kartı devreye girmez. İşlemcinin grafik yongasından oynarsınız o da düşük FPS verir.

Ayrıca Windows arama kısmına güç planı yazıp açılan yerden yüksek performans seçip dener misiniz?
ASUS Armoury Crate uygulamasını indirerek oradan tüm sürücüleri güncelleştirir misiniz?
Aynı şekilde Windows Update güncelleştirmeleriniz varsa da güncelleyin.

Güç modum Turbo'da gözüküyor yüksek performans seçeneği yok sanırım aynı şey ve evet prize takılı oynuyorum. Armory cratede de her şey güncel maalesef FPS'im aynı durumda. Ek olarak size SS atmamışım şimdi DSR açıkken FPS'imi alta bırakıyorum MSI Afterburner'da FPS SS alırken 0'a iniyor neden bilmiyorum FPS'e sağ üstten bakabilirsiniz.
2k.jpg
DSR 4 k.jpg

Benim söyleyeceklerim bitti. Şöyle bir konu buldum. Sanırım sizin sorununuzun da temel kaynağı bu. İncelemenizde fayda var.
Ayrıca bu videoyu da izleyin. Mux Switch'i nasıl ayarlayacağınız anlatılıyor. Direkt olarak sizi ilgilendiren bölümde başlıyor video.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
MUX'u ultimate'a alın oyun oynarken. Aynı laptopun 2K modeli de bende var. 250 FPS ile başlıyor oyuna 100'lere kadar iniyor genelde. Grafik ayarlarınızı arttırın ayrıca.

4800H 1660 Ti 16 GB Dual channel RAM ile oyun girişte 200 FPS'den başlıyor 90'a kadar düşüyor ilerledikçe. LoL için durum normal sanırım. Laptoplarda işlemci bazlı oyunların FPS değeri genellikle düşük oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı