ASUS ROG STRIX G15 vs ASUS Zephyrus G15 vs MSI Crosshair 15

Lutherieon

Centipat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX G15.
Özellikleri:

Bellek hızı: 4800 MHz.
Ekran kartı bellek tipi: GDDR6.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 7 6800h-6.nesil-
Max işlemci hızı: 4, 7GHz.
Temel işlemci hızı: 3, 2GHz.
RAM: 16 GB.
RAM tipi: DDR5.
MUX Switch desteği: Var.
Fiyat: 31k.
https://www.hepsiburada.com/asus-ro...ilgisayar-p-HBCV000028VLRD?magaza=Hepsiburada

ASUS ROG Zephyrus G15.
Özellikleri:

Bellek hızı: 4800 MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 7 6800HS-6.nesil-
Temel işlemci hızı: 3, 2GHz.
RAM tipi: DDR5.
MUX Switch desteği: Var.
Fiyat: 35k.
https://www.hepsiburada.com/asus-ro...lgisayar-p-HBCV00002O46BS?magaza=GpnTeknoloji

MSI Crosshair G15
Özellikleri:
Bellek hızı: 3200 MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB.
İşlemci: Intel Core i7 12700h.
Temel işlemci hızı: 3, 5GHz.
RAM tipi: DDR4.
MUX Switch desteği: Yok.
Fiyat: 37k.
https://www.hepsiburada.com/msi-cro...bilgisayar-p-HBCV00001XOSQP?magaza=Techburada

Hem oyun oynama hem oyun yapma açısından hangisi daha mantıklı olur?
Aralarındaki fiyat farkı, üründe kendini güç açısından gösteriyor mu?

3060 ile 3070 çok fark ediyor. Ayrıca 3060 olanlardan birisi 2K ekrana sahip. 3060 2K ekran için düşük kalır.

3070 olan 1K ekrana sahip ama 12700 güçlü işlemci işini görür bence.

Burada makul olan birinci ASUS ROG STRIX ama 2K biraz FPS değerini aşağı çekecektir.
MSI Crosshair'deki 3070 kaç Watt? Sitesinde 140'a kadar varyasyonlar demiş bu varyasyonlar (çünkü varyasyonları 3070. Ve 3070 Ti ) kelimesi geniş bir kavram olmuş 100-105 watt ise 140 wattlık 3060 ile arasında %3-5 oynuyor.

Ben de senin gibi araştırdım hepsi bu fiyat seviyesinde olsun diyeceğin Monster'ın Tulpar modelleri var 3070 Max-P bulunduran. Diğerlerinde ya işlemci eski ya ekran kartı Max-Q ya da kronik sorunlar olan makineler. Açıkçası 30000 altında veya 45000 üstünde model bulmak daha kolay.

Crosshair yerine şunlara da bakabilirsiniz.
| Techmind Bilişim
| Techmind Bilişim
Aralarındaki tek fark üstteki modelin 2k wqhd 165 hz ips bi panele sahip olması. Alttaki 1920x1080 fhd 300 hz. Crosshair in bunlara karşı tek avantajı galiba kamerası ve numeric tuş takımıdır. Pil ömrü, ddr5 ram, mux switch Asus’un Msi’a karşı avantajlarıdır. Tabiki bu fiyata daha iyi laptoplar önerebilecek kişiler vardır. Ama siz 2 Asus sormuşken bari fiyat bandı uygun olan 2 Asus ekleyeyim de ona göre karar verin istedim.

1) Ekran 2k olunca maksimum çözünürlük değerini ifade ediyor, yani full hd’ye çekebiliyorsun.
2) Monitörün yoksa MSI ele istersen, MUX ciddi bir faktör ve emin ol 6klık bir fark yok.
3) Zephyrus Asus’un en tercih edilen taşınabilirliğiyle ün salmış modelidir. Önceliğin taşınabilirlikse hiç düşünme, yoksa 1-2 arasında düşün

Tasinabilirlik istiyorsan kesinlikle Zephyrus.

Hic tasimayacagim, evimde olacak, en iyi fiyat/performansi istiyorum, istedigim gibi parca ekleyip cikarmak istiyorum dersen de masaustu bilgisayar daha iyi bir secenek.

Şimdi fark ettim de, 4K fark varmış STRIX'le arasında. STRIX de taşınabilirlik olarak Zephyrus kadar olmasa da iyi, yani benim burada tavsiyem kesinlikle STRIX. Aradaki farka da SSD slotuna fazladan yükseltme yaparsın yanına kâr kalır.

Oyun yapma kısmını görmemişim, uzun vadeli cihaz olsun diyorsan VRAM 8 GB ile MSI buradaki en uzun vadeli cihaz ama oyun yapmada aman aman fark olur mu emin değilim nasıl bir oyun yaptığına da bağlı bu. 6K fark bence verilmez ama almışken de en iyisi olsun psikolojisiyle verilebilir. Techmind linki atmışlar sanırım onları incele derim, eğer bu 3'lü arasından bakıyorsan fiyat farkı çok da önemli değil nasıl olsa uzun vadeli yatırım diyorsan MSI, dehşet performans farkı yok, yine üst düzey cihaz dersen biraz da para cepte kalsın yükseltme yaparım seçeneği de STRIX.

Bende senin gibi ASUS STRIX ile başladım bu Gaming laptop sevdasına, tabii olay ASUS'la başlayıp Lenovo'ya kaydı (bu iş de Lenovo bence bir numara) Ama Lenovo'nun piyasada 2022 modellerinin olmayışı 2021 modellerinin rakiplerine göre pahalı olması Lenovo'dan soğuttu. ASUS STRIX'lerde satıcı ve garanti olayı biraz karışık olunca başka arayışlara yöneldim ve tabii karşıma ilk Monster bilgisayarlar çıktı. Bu paralara 3070'li bir Monster alabilirsin. Ama Monster'dan da ısınma ve çevreden gelen olumsuz yorumlardan dolayı bayağı tırstım. Yok bu bilgisayar olayını erteleyeyim derken bu sitedeki F/P yorumları bakımından olumlu görülen ürün olan Acer Nitro 5'in i7 12700, 140W 3060 modelinde biraz araştırma yaptım. Evet yeni kasayı bilmem ama eski kasaları rakiplerinden bir tık malzeme kalitesi olarak geride, ama soğutması iyi, oyun FPS değerleri iyi olunca ve tabii ki fiyatta 25 k olunca, bu ürünü almaya karar verdim. Bu hafta ürün elime ulaşır ve ürün hakkında deneyimlerimi buradan sizlere aktarırım.

Bende senin gibi ASUS STRIX ile başladım bu Gaming laptop sevdasına, tabii olay ASUS'la başlayıp Lenovo'ya kaydı (bu iş de Lenovo bence bir numara) Ama Lenovo'nun piyasada 2022 modellerinin olmayışı 2021 modellerinin rakiplerine göre pahalı olması Lenovo'dan soğuttu. ASUS STRIX'lerde satıcı ve garanti olayı biraz karışık olunca başka arayışlara yöneldim ve tabii karşıma ilk Monster bilgisayarlar çıktı. Bu paralara 3070'li bir Monster alabilirsin. Ama Monster'dan da ısınma ve çevreden gelen olumsuz yorumlardan dolayı bayağı tırstım. Yok bu bilgisayar olayını erteleyeyim derken bu sitedeki F/P yorumları bakımından olumlu görülen ürün olan Acer Nitro 5'in i7 12700, 140W 3060 modelinde biraz araştırma yaptım. Evet yeni kasayı bilmem ama eski kasaları rakiplerinden bir tık malzeme kalitesi olarak geride, ama soğutması iyi, oyun FPS değerleri iyi olunca ve tabii ki fiyatta 25 k olunca, bu ürünü almaya karar verdim. Bu hafta ürün elime ulaşır ve ürün hakkında deneyimlerimi buradan sizlere aktarırım.
Öncelikle hayırlı olsun, sadece konu sahibine bilgilendirme olarak söylüyorum, aradaki fiyat farkının temel sebebi segment farkı, yani Acer‘ın Strix muadili serisi Predator olarak geçmekte. Benim tavsiyem 30+ bandında lütfen Monster ve diğer markaların f/p segmentinden ürün almayın. Msi için Katana, Asus için TUF, Lenovo için ideapad bu sınıftadır. Çünkü aldığınız güçlü donanımı en iyi şekilde kullanabilmek için premium bir cihaz kullanmak hem soğutma olarak hem de kullanıcı deneyimi olarak daha avantajlı olacaktır. Crosshair modeli nasıl bir segment bilmiyorum ama sarı detayı rengi sevmeme rağmen laptobu biraz oyuncağa çevirmiş gibi geldiğinden ben şahsen soğumuştum. Renkler zevkler meselesi tabi.

Geri
Yukarı