ASUS ROG STRIX G17 laptopta darboğaz

Obayyu

Femtopat
Daha fazla  
RTX 2070 Super ve i7 10750H bulunan ASUS ROG STRIX G17 laptop sahibiyim. Genel olarak cihazda bir miktar FPS düşüklüğü sezmemin yanı sıra bazı oyunlarda ciddi darboğaz söz konusu. Örneğin Need for Speed Heat oyununda işlemci kullanımı ortalama 80'lerde, ekran kartı kullanımım ise 50-90 arası ortalama 70 turluyor izlediğim kadarıyla. Benimkinin bir alt modeli olan düz 2070'li laptoplar bile 100 FPS'lerde gezerken benim cihazım 50-70 arası sağlıyor. CoD Warzone'da da keza bu darboğaz sorunu vardı. Neredeyse aynı FPS farkı mevcut. 100 bandı almam gerekirken 70 civarı alıyorum. RAM'lerim 32 ve çift. Sebebi ve çözümü ne olabilir? Ciddi yardıma ihtiyacım var. Overclock yapmak da istemiyorum. Bu işlemci ekran kartı ikilisi başka markalarda gayet güzel çalışabilen bir ikili ancak cihazda özel bir sorun da bulunmuyor. Daha önce 2 kere servise gönderdim temiz çıktı. 2. RAM'i taktırdım evet FPS'ler arttı ama darboğaz hala bazı oyunlarda mevcut. Yardımlarınızı, önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
COD'da MUX fark ediyor hocam. NFS Heat konusunda bilgim yok ancak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet hocam ortalama 20 FPS fark oluşmuş. Ama konu sahibi yazısında 100 FPS'ler alan cihazlar varken kendisininki 50-70 FPS aldığını söylediği için ben bu olasılığı elemiştim.

Darboğaz olma ihtimali çok az, zaten işlemciniz ekran kartını çok rahat besleyebiliyor. Ayrıca grafik ayarlarınızı paylaşırsanız daha iyi bir şekilde yardım edebiliriz. Mux switch Nfs Heat oyununda çok bir etki yaratmıyor. Ayrıca sıcaklık değerleriniz nedir? Aşırı sıcaktan dolayı da performansı düşürüyor olabilir.

Yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle, ayarlarım tabi fullde 1080p ultra hiçbir şey kısmadım keza bir süre önce silmiş olsam da CoD da da fullde hatta RTX de açık oynuyordum. Sıcaklıklar gpu 75 CPU 95 dereceyi geçmiyor ki bilgisayarı soğutup da denedim başta pc soğukken de sorunda değişiklik yoktu, aryıyeten MUX dediğiniz nedir hiç bilmiyorum anlamadım açabilirseniz sevinirim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle, ayarlarım tabi fullde 1080p ultra hiçbir şey kısmadım keza bir süre önce silmiş olsam da CoD da da fullde hatta RTX de açık oynuyordum. Sıcaklıklar gpu 75 CPU 95 dereceyi geçmiyor ki bilgisayarı soğutup da denedim başta pc soğukken de sorunda değişiklik yoktu, aryıyeten MUX dediğiniz nedir hiç bilmiyorum anlamadım açabilirseniz sevinirim.
Görüntünün hangi ekran kartından geleceğini seçiyor.

Bu konuya bakabilirsiniz, gayet iyi açıklanmış.
Ayrıca belirtmek isterim Rog serisi cihazlarda Mux switch bulunmamakta.

Görüntünün hangi ekran kartından geleceğini seçiyor.

Bu konuya bakabilirsiniz, gayet iyi açıklanmış.
Ayrıca belirtmek isterim ROG serisi cihazlarda MUX Switch bulunmamakta.

Hocam teşekkürler MUX'u anladım ancak bu durumda bende MUX bulunmuyor ise ben ne yapabilirim bu sorunu düzeltmek için sadece harici kartımı mı kullanmayı seçeyim ayar yerinden ya da hangi ayardan ne yapabilirim biraz aydınlatabilirseniz beni sevinirim.

Hocam teşekkürler MUX'u anladım ancak bu durumda bende MUX bulunmuyor ise ben ne yapabilirim bu sorunu düzeltmek için sadece harici kartımı mı kullanmayı seçeyim ayar yerinden ya da hangi ayardan ne yapabilirim biraz aydınlatabilirseniz beni sevinirim.
Hocam pil ayarlarından pil takılırken en iyi performans yapın, bir nebze olsun etki eder. Ayrıca Armoury Crate'den turbo'ya alabilirsiniz. Bilgisayar normalden biraz daha fazla ısınır fakat en iyi performansı almanızı sağlar.

Hocam çift kanal RAM var anladığım, bunun dışında başka hiçbir öneri kalmıyor gibi bir şey. Bence temiz kurulum yapın, belki yazılım ile alakalı bir sorun olmuştur. Başka aklıma bir şey gelmiyor ne yazık ki...

Geri
Yukarı