ASUS ROG STRIX G512LV-HN238 CPU-95 Derece

lowkwy0

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Mühendislik Öğrencisi
Merhabalar arkadaşlar.
ASUS ROG STRIX G512LV-HN238 modeli laptopum var. Bugün bir arkadaştan aldım 2.el.
İşlemci i7-10870H
Ekran Kartı RTX 2060
16 GB RAM
Laptopta herhangi bir sorun yok normal kullanımda.
Ancak oyunlarda denedim (Apex Legends ve CS:GO)
İşlemci 3200 MHz'de çalışıyor.(95-96 derece sabitleniyor)ve 870-980 Volt arasında gidip geliyor.
Ekran Kartı keza aynı şekil(86 derece sabitleniyor) ve düşük frekanlarsa oynatıyor.
Oyun FPS'lerinde herhangi bir düşme vs. yaşamadım. CS:GO 200-400 arası oynuyor. Apex Legends 100-180 arası gidip geliyor. Yerlerine göre.
Ancak kafaya taktım Turbo moddayken zaten fanlar kafa şişiriyor. Acayip derecede kulaklığıma sesi geliyor. Sorunu anlayamadım yardımcı olursanız gerçekten sevinirim. Çözüm bulamadım.

Maalesef 10.nesil mobil işlemciler fazla sıcak çalışıyor. Aynı durumu kendi bilgisayarımda yaşıyorum i7-10750H RTX 2060 benim sıcaklıklar senden farklı olarak 90 derece üzerine çıkmıyor. Bir tavsiye olarak güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu 100 yerine 99 veya 98 yapabilirsin bu işlemcinin turbosunu biraz kısarak sıcaklıklarını düşürebilir FPS kaybı fazla olmaz.

Asus klasiği. Şimdi ROG mukkemmel bir soğutmaya sahip İntel'in suçu diyenler gelir buraya, aynı işlemciyi farklı markalar 80-90 arasında tutabiliyorsa burada Asusla ilgili problem vardır. Ayrıca ekran kartı 86 derecede çalışıyorsa muhtemelen bir miktar frekans kısıyordur ki en ucuz Monster modellerinde, Casper Excalibur bir de ROG cihazlarda yasanan bir durumdur bu.

Hocam GPU ve CPU değerlerini yükledim. Apex Legends oyunun 10.dakikasında filanım burada.
Herhangi bir şey yapılmadı sıfırladım bilgisayarı böyle teslim aldım. Bu arada CPU fanı 95 derecede iken 6400 RPMlere çıkıyor. Pervane dönüyor sanki odada.
İşlemciyi geçtim ekran kartın fazla ısınıyor, herhangi bir OC işlemi yapıldı mı?
Yok hocam herhangi bir işlem yapılmadı.
Maalesef 10.nesil mobil işlemciler fazla sıcak çalışıyor. Aynı durumu kendi bilgisayarımda yaşıyorum i7-10750H RTX 2060 benim sıcaklıklar senden farklı olarak 90 derece üzerine çıkmıyor. Bir tavsiye olarak güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu 100 yerine 99 veya 98 yapabilirsin bu işlemcinin turbosunu biraz kısarak sıcaklıklarını düşürebilir FPS kaybı fazla olmaz.
Hocam orda da sorun şu "en yüksek işlemci durumu" seçeneği yok.
Asus klasiği. Şimdi ROG mukkemmel bir soğutmaya sahip İntel'in suçu diyenler gelir buraya, aynı işlemciyi farklı markalar 80-90 arasında tutabiliyorsa burada Asusla ilgili problem vardır. Ayrıca ekran kartı 86 derecede çalışıyorsa muhtemelen bir miktar frekans kısıyordur ki en ucuz Monster modellerinde, Casper Excalibur bir de ROG cihazlarda yasanan bir durumdur bu.
Peki bu sorun yaratır mı ?. Yaratırsa ne gibi sorunlar yaratır ?. Yarın bir termal macun değiştirmeyi düşünüyorum. Birde fanda hafif bir kuş gibi ötme var. Özellikle oyuna girip çıktıktan sonra silent moda alıyorum. O fanın dönüş hızı yavaş yavaş azalırken bir ötme geliyor gibi.

Dosya Ekleri

• IMG_20211208_002909.jpg
    IMG_20211208_002909.jpg
    86,1 KB · Görüntüleme: 78
Hocam GPU ve CPU değerlerini yükledim. Apex Legends oyunun 10.dakikasında filanım burada.
Herhangi bir şey yapılmadı sıfırladım bilgisayarı böyle teslim aldım. Bu arada CPU fanı 95 derecede iken 6400 RPM'lere çıkıyor. Pervane dönüyor sanki odada.

Hocam orada da sorun şu "en yüksek işlemci durumu" seçeneği yok.

Hocam orada da sorun şu "en yüksek işlemci durumu" seçeneği yok.

Peki bu sorun yaratır mı? Yaratırsa ne gibi sorunlar yaratır? Yarın bir termal macun değiştirmeyi düşünüyorum. Bir de fanda hafif bir kuş gibi ötme var. Özellikle oyuna girip çıktıktan sonra silent moda alıyorum. O fanın dönüş hızı yavaş yavaş azalırken bir ötme geliyor gibi.

Sanırım bir termal macun yenileseniz iyi olacak garantiye gönderin veya yenilesinler termal macunu.

Herhangi bir şey yapılmadı sıfırladım bilgisayarı böyle teslim aldım. Bu arada CPU fanı 95 derecede iken 6400 RPMlere çıkıyor. Pervane dönüyor sanki odada.

Peki bu sorun yaratır mı ?. Yaratırsa ne gibi sorunlar yaratır ?. Yarın bir termal macun değiştirmeyi düşünüyorum. Birde fanda hafif bir kuş gibi ötme var. Özellikle oyuna girip çıktıktan sonra silent moda alıyorum. O fanın dönüş hızı yavaş yavaş azalırken bir ötme geliyor gibi.
Fan temizliği ve macun değişimi gerekiyor gibi. Eger bu ekran oyun icindeki değerlerse baya bir performans kaybı var. Ek olarak işlemci kullanımını yüzde 99'a cekmek bir şey kazandirmaz baya bir performans kaybı olur. Zaten işlemci ve ekran kartı ısındıkça yavas yavaş performans kısar. Ama öncelikle fan temizliği ve macun vs yapılması gerek.

Yarın sabah ilk işim termal macun ve fan temizliği olacak. Teşekkür ederim bir deneyeceğim sonuçları tekrardan sizlerle paylaşırım.

Kullandığınız termal macun nedir?
Zalman-STCB
Bu arada kasayı açtım ve bu görüntüyle karşılastım ? Burdakilee pad mi maviler kondansatorlerdeki ? Yoksa macun mu bilen var mı ? Anlayamadım
Zalman-STCB
Bu arada kasayı açtım ve bu görüntüyle karşılastım ? Burdakilee pad mi maviler kondansatorlerdeki ? Yoksa macun mu bilen var mı ? Anlayamadım
Hocam bu aldığım değerler Macundan sonra CSGO'da FPS_MAX 144 sınırlamasıyla aldığım değerler.
Burda ki değer ise direk macundan sonra aldığım değer herhangi bir sınırlandırma yapılmadı.
Yardımcı olursanız sevinirim. Sanırsam padlerde problem var bir arkadaşımız bana piyasadaki padlerden alma orjinal padlerini kullan dedi ve buna ek olarak. Böyle kullanılmaması gerektiğini söylediler yakarsın dediler. Bilgilendirirseniz sevinirim

Dosya Ekleri

• IMG_20211208_094909.jpg
    IMG_20211208_094909.jpg
    293,7 KB · Görüntüleme: 61
  • IMG_20211208_103128.jpg
    IMG_20211208_103128.jpg
    96,6 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_20211208_103025.jpg
    IMG_20211208_103025.jpg
    89,3 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

Geri