ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

Arkadaşlar laptopu alanlar detaylı bir inceleme videosu çekerse çok güzel olur. YouTube'de bu laptopun incelemesini izledim. Yorumlarına baktığımda, videoyu çeken adamın ekranın 4K olduğunu, sadece tek ram slotu olduğunu ve yükseltme yapılamayacağını yazmış..... Çok fazla yanlış bilgi var. Detaylı bir inceleme videosu çok güzel olur.
ben iki tane video çekmiştim. bir de tufan diye biri var ama onun incelemesinden ben pek anlamadım benimde incelemede eksikler var tabi ama yorumlarda cevapladım tüm soruları.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı cihaz daha düşük depolama, windows, dual channel ram ve daha kaliteli ekran artısı ile 17bin civarına Amazon ingilterede satışa sunulmuş. Böyle bakınca 14bin fiyatı ile baya makulmus sanki cihaz. Bir de Legion 5 pro bekleyen, fiyat olarak kiyaslayan arkadaşlar da baya üzülecek sanırım. Ben altı ay önce Legion i7 10. Nesil + rtx 2060 ve 240hz ekran olanı 11bin civarına almıştım yurtdışında. 144 hz Türkiye'de 15 falandı. Ki o ekran konfigürasyonu için bin lira civari fark vardı diye hatırlıyorum Abd Lenovo mağazasında. Bugüne baktığımda dolar 7 civarından 8leri geçti. Legion 5 pro eğer 240 yada 300hz %72 NTSC %100 sRGB panelle gelirse 20binin altından Türkiye'ye girmez. Lenovo'ya ayrıca Yoga 7i 9i serisindeki tasarım başarısını Legion serisinde de göstermelerini tavsiye ediyorum.

Yük altında ekran kartının sıcaklığının 85 dereceye çıktığını gördüm, dert edecek bir şey var mı yoksa soğutucu temin etmem gerekir mi?

@xbea Sizi de summon'layayım hocam :)

Benim eski laptop'dan (Lenovo Y700, 7. Nesil Intel işlemci, gtx 960m) geçtiğim için Asus Strix G513QM ekranı daha güzel geldi. Ekran hakkında bilgilere bakmasaydım kesinlikle "bu ekran neden bukadar kötü" demezdim, tersine "nekadar güzel" derdim.
16gb ram'ı 2x8gb ram'a değiştirdim dükkanın birinde ve üstüne 160lira verdim. Hızları aynı tabii.
Monitörüm'de var zaten, bu şekil mux switch olmaması sıkıntı değil, ve ekranın 2020/2021 cihazları gibi iyi olmaması'da sıkıntı değil.

Aşağıda minimum ve maximum ayarlarda oyun oynarken monitör ve monitörsüz arasında fps farkı.
Aynı şekilde single channel ram ve dual channel ram'la minimum ve maximum ayarlarda oyun oynarken fps farkı.

Monitör kullanınca minimum ayarlarla 16.87% fps artıyor, ve maximum ayarlarla 6.61% fps artıyor.

Dual channel ram minimum ayarlarda oynarken 27.89% artıyor, ve maximum ayarlarda oynarken 8.55% fps artıyor.

Kısacası monitör ve dual channel ram ile max ayarlarda oynarken en azından 15% fps artacaktır, ve minimum settings ile oynarken en azından 45% fps artacaktır.
Orta ayarlarda oynarım derseniz 30% civarlarında fps artar.

Belki işinize yarar diye attım bunları

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210502-191642_YouTube.jpg
    Screenshot_20210502-191642_YouTube.jpg
    103,3 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_20210502-191736_YouTube.jpg
    Screenshot_20210502-191736_YouTube.jpg
    114,2 KB · Görüntüleme: 52
  • Screenshot_20210502-194848_YouTube.jpg
    Screenshot_20210502-194848_YouTube.jpg
    172,6 KB · Görüntüleme: 47
85 derecede gpu kullanımı kaçlardaydı bilgi verirseniz sevinirim
90-100 arası hocam.
Benim eski laptop'dan (Lenovo Y700, 7. Nesil Intel işlemci, gtx 960m) geçtiğim için Asus Strix G513QM ekranı daha güzel geldi. Ekran hakkında bilgilere bakmasaydım kesinlikle "bu ekran neden bukadar kötü" demezdim, tersine "nekadar güzel" derdim.
16gb ram'ı 2x8gb ram'a değiştirdim dükkanın birinde ve üstüne 160lira verdim. Hızları aynı tabii.
Monitörüm'de var zaten, bu şekil mux switch olmaması sıkıntı değil, ve ekranın 2020/2021 cihazları gibi iyi olmaması'da sıkıntı değil.

Aşağıda minimum ve maximum ayarlarda oyun oynarken monitör ve monitörsüz arasında fps farkı.
Aynı şekilde single channel ram ve dual channel ram'la minimum ve maximum ayarlarda oyun oynarken fps farkı.

Monitör kullanınca minimum ayarlarla 16.87% fps artıyor, ve maximum ayarlarla 6.61% fps artıyor.

Dual channel ram minimum ayarlarda oynarken 27.89% artıyor, ve maximum ayarlarda oynarken 8.55% fps artıyor.

Kısacası monitör ve dual channel ram ile max ayarlarda oynarken en azından 15% fps artacaktır, ve minimum settings ile oynarken en azından 45% fps artacaktır.

Çok yararlı bilgiler hocam, teşekkürler. Ben de yarın ikinci 16GB'ı alıp yükseltmeyi planlıyorum.

hocam sizce 2.8 yapmama gerek var mı oyunları genelde maximumda oynarım çok fark edermi dual channela geçsem bu arada dual channeli asusun servisinde yaptırabilirmiyim

Harici monitör e DP ile bağlayıp deneyen varmı bir yayında şöyle birşey gördüm.

IMG_20210502_223434.jpg

Bundan benim anladığım DP çıkışı direk 3060 a bağlı diğer çıkışlar AMD den geçiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı