ASUS ROG STRIX G513QM Ryzen 7 5800H & RTX 3060 14.199 TL

Panele patates diyen sen değilsin, tuhaf şekilde cevap vermeye başlayan sensin. T7 20.3 modelinin SSD'sini 1 TB'a çıkar aynı paraya denk geliyor. Paneli de öyle ekstra özellikli bir panel değil, tek ekstra tarafı 17.3'' olması. Kendim Monster kullandım, en az 10 arkadaşıma aldırdım, yakın zamanda eşime de aldık. Genel olarak memnun olmakla birlikte aynı fiyata bugün alacak olsam 20.3'tense net şekilde ROG olanı seçerdim.

Biri ortaya bir şey atıyor, herkes peşinden ''öyleyse kötüymüş'' diyor.
Sanırım bana dediniz fakat ben zaten alınır dedim?
O kadar kötü müymüş ya. Panel üzer.

Hocam cihazın kasası güzel, paneli kötü. Giriş seviye oyuncu notebooklarında kullanılan panellerden belli ki. Aynı renk gamutu ve nits değerini Acer Nitro 5 ve IPG3 de sağlıyor ben bundan bahsetmek istemiştim. Çünkü alacak olan kişi bizim gibi derinlemesine bakmayacak, "ROG'tur yahu Asus'un en üst speclere sahip ailesi, her şeyi 10/10'dur muhtemelen" diyip almaya kalkışacak. 250nits ekran 14K fiyat bandında bir eksi (gözle görülür bir eksi) ben sadece bunu demek istedim.

Panele ''patates, TN panelden hallice, harici monitör olmadan kullanılmaz'' diyen arkadaşın abartması üzerine yazdım. Yani, hayır. :)

Panele patates diyen sen değilsin, tuhaf şekilde cevap vermeye başlayan sensin. T7 20.3 modelinin SSD'sini 1 TB'a çıkar aynı paraya denk geliyor. Paneli de öyle ekstra özellikli bir panel değil, tek ekstra tarafı 17.3'' olması. Kendim Monster kullandım, en az 10 arkadaşıma aldırdım, yakın zamanda eşime de aldık. Genel olarak memnun olmakla birlikte aynı fiyata bugün alacak olsam 20.3'tense net şekilde ROG olanı seçerdim.
Hayır, 750TL daha ucuz oluyor. Sizin dediğiniz şekilde olsa dahi sonuçta aynı fiyata daha iyi panelli bir ürün bulunabiliyor.
Tuhaf şekilde cevap vermiyorum, senin tuhaf şekilde cevap vermene cevap veriyorum. Panel çok bariz bir şekilde kötü, iyi değil. Savunulacak bir tarafı yok.

Cihazın özellikleri iyi, paneli de cihaz alınmayacak kadar kötü değil. Tüm dediğim bu. MSI örneğini de o yüzden verdim, 16 bin TL verip o ürünleri alanlar kör olmuyor neticede. Bu üründeki en azından ondan iyi diyorum hepsi bu. Paneli değil, cihazı iyi buldum.

Cihazın özellikleri iyi, paneli de cihaz alınmayacak kadar kötü değil. Tüm dediğim bu. MSI örneğini de o yüzden verdim, 16 bin TL verip o ürünleri alanlar kör olmuyor neticede. Bu üründeki en azından ondan iyi diyorum hepsi bu. Paneli değil, cihazı iyi buldum.
Siz cihazı panelsiz mi tercih ediyorsunuz yani anlamadım ben.

Hocam benim fikrim şu:

RTX 3060 güncel ve güçlü fakat her geçen yıl eskiyecek. Ekran kartı üreticileri yeni modeller ve teknolojiler ürettikçe anlaşmalı olduğu veya fon sağladığı oyun üreticilerine kart sattırmak için çok daha zorlayıcı oyunlar çıkartacak, bunu hepimiz biliyoruz. Bu cihazın High-Ultra preset ömrü (FPS standardı kişiden kişiye göre değişir) 4-5 sene, ondan sonra bariz ayar kısmalar olacak ultra texture oynamak için. Ondan sonra bu cihaz medyaüstü/render(ki kimse render yapmayacak kendimizi kandırmayalım) cihazı olacak.

Aynı şeyi 2060 bir model için düşünelim. Paneli daha iyi olsun. O da 3-4 sene high-ultra preset kaldırabilecek ve ardından ayar kısacak. Ömrü uzadıkça da medyaüstü cihaz olarak kullanılacak bir kenarda. O zaman da izlenen film, yapılan çizimler/okumalar ön planda olacak.

İkisinin de arasındaki performans ömrü farkı çok az, ve o saatlerden sonra ikisinin de kaderi aynı. O günler gelince ürünün kullanımına en çok etki eden şey panel (ve kamera 😁 [şakayla karışık]) olacak. Örneğin benim evde Y520 ve Swift 3 var. Swift 3'ten sonra Y520 ekranına bakınca gözüm kanıyor. Çünkü paneli bariz daha kalitesiz.

O yüzden bana paneli giriş seviye olan bir cihaz almak mantıklı gelmiyor fiyatı ekstrem uygun olmadığı sürece. Bu benim fikrim he. Mutlak doğru değil. 😁

Keşke 5 sene ultra oyun oynattıktan sonra, birkaç sene de ortada falan oynatsalar. Dizüstü bilgisayar, telefon gibi ürünlerin pek az kısmı o kadar süre sağlıklı kalabiliyor. Ben RT performansı açısından RTX 30 serisi bir cihazı tercih ederim açıkçası. Bütçem kısıtlıysa ve 2060'lı ürün fiyat olarak çok avantajlı bir yerdeyse o da olabilir tabii. 1080P'de hala çok iyi sonuç veriyor. Panel konusunda düşündüğüm her şeyi zaten söylediğim için o tarafına değinmiyorum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı