Çözüldü ASUS ROG STRIX G531 Oyunlarda FPS düşmesi sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Radoff

Centipat
Herkese merhabalar. İki hafta önce elime geçen ASUS ROG STRIX G531GU-AL060 cihazımda (bütün özellikler aşağıda belirtilmiştir) GTA 5, Witcher 3, LOL, CS:GO gibi oyunları oynarken FPS düşmesi sorunu yaşadığımı fark ettim.

Cihaz Özellikleri

İşlemci: i5 9300H

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1660 Ti

RAM: 8 GB

512 GB SSD

Cihazımda en güncel sürücüler kurulu ve orijinal Windows sürümü kullanıyorum. Afterburner ile GTA 5’te test yaptığımda dengeli CPU ve GPU kullanımı gördüm (ne yazık ki elimde ekran görüntüsü bulunmuyor). ASUS Armoury Crate uygulamasında Turbo moda aldığımda (işlemci frekansı sabit 4 GHz) GPU sıcaklığım 70-75 derece civarlarında gayet serin çalışırken, CPU sıcaklığımı 78-85 derece arasında gördüm (biliyorum 85 derece işlemci için yüksek bir sıcaklık değil fakat o seviyeye geldiğinde drop gördüğümü fark ettim.) Ve bu LOL, CS:GO gibi işlemci üzerinden çalışan oyunlarda daha sık yaşanıyor. Şimdi denediğim çözümleri aşağıda sıralıyorum fakat hiçbirinden verimli bir sonuç alamadım yardımlarınızı bekliyorum.

*Thermal throttling olduğunu düşünerek XTU aracı ile undervoltage yaptım ve ilginç bir şekilde -75 MV değerine inene kadar mavi ekran hatası gördüm. İndiğim değerde de olumlu bir sonuç alamadım.

*Turbo modda sürekli 4 GHz çalışmasından olduğunu düşünerek dengeli moda aldım fakat bu sefer 2.2 GHz üzerine çıkamadığım için düşük FPS, düşük sıcaklık ve buna rağmen yine drop yaşadım.

*8 GB belleğe sahip olduğumdan kaynaklı olduğunu düşünerek Windows sanal bellek değerini artırdım ama yine nafile.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Performans modunda da 4GHz'de çalışıyor. BIOS ayarlarında bulamadım Intel Turbo Boost'u. Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci kullanımını %99 olarak ayarladım. 2300MHz'de çalıştı yine FPS drop yaşadım. ThrottleStop'dan kapattım. 2400MHz'de sabitti yine FPS drop yaşadım.
Turbo mod dışında da işlemci frekansı 4GHz mi?
BIOS ayarlarından Intel Turbo Boost'u kapatır mısınız? Seçenek yoksa Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci kullanımını pilde de şarjda da %99 ayarlayın.

Hocam sorunu çözemedim halen. Yardımcı olur musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı