Asus Rog Strix GTX 1050 Ti Overclock Yapılır mı?

zilyoner

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jailor's Room
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX GTX1050Ti modeli ekran kartına sahibim. Ekran kartım son aylarda aşırı performans kaybetti. PUBG'de 80 FPS'ler alıyordum. Şu anda ise ayarları kıstığım halde 30 FPS alıyorum, fight'da ise 1 FPS'ye düşüyor yani drop giriyor.

Ben de diyorum ki ekran kartımın driverinde OC modu var. Bunu açsam bir sıkıntı yapar mı? Overclock sonuçta yanma olayları falan olabilir. Pek bilmiyorum ondan soruyorum ve performansımın bir kısmını geri getirebilir mi?

Bu arada işlemci darboğazım çok az var, yani PUBG'de 2-3 dakikada bir drop yiyordum o da 1 saniye kadar falan.

Son düzenleyen: Moderatör:
@zilyoner kardeşim öncelikle selamlar, bu düşüş normal bir düşüş değil öncelikle. Eğer 80 fps'den 50'ye düştüysen ciddi sıkıntılar olabilir. Kasa içi havalandırmandan tutalım, işlemci darboğaz mı yapıyor, crackli programlar mı yükledin bilgisayarına ? Buna varana kadar bir çok sebepten ötürü performans düşüşü yaşamış olabilirsin. İşlemcini overclock yapmak 5-10 taş çatlasın 20 fps kazandırır ancak işlemcine de bir o kadar fazladan paket işi gönderir.

Çözüm ne abi ?
1. Temizinden bir format.
2. Orjinal windows satın al. (30-40 TL key alabiliyorsun)
3. Crackli program kullanma.
4. Ekran kartını OC yap.(Kendi programından)

Korkma yanmaz ekran kartları oc yaparsan. Kendi programından oc yapmak demek herşey kontrollü yapılıyor demek.

@zilyoner kardeşim öncelikle selamlar, bu düşüş normal bir düşüş değil öncelikle. Eğer 80 fps'den 50'ye düştüysen ciddi sıkıntılar olabilir. Kasa içi havalandırmandan tutalım, işlemci darboğaz mı yapıyor, crackli programlar mı yükledin bilgisayarına ? Buna varana kadar bir çok sebepten ötürü performans düşüşü yaşamış olabilirsin. İşlemcini overclock yapmak 5-10 taş çatlasın 20 fps kazandırır ancak işlemcine de bir o kadar fazladan paket işi gönderir.

Çözüm ne abi ?
1. Temizinden bir format.
2. Orjinal windows satın al. (30-40 TL key alabiliyorsun)
3. Crackli program kullanma.
4. Ekran kartını OC yap.(Kendi programından)

Korkma yanmaz ekran kartları oc yaparsan. Kendi programından oc yapmak demek herşey kontrollü yapılıyor demek.
Hocam kasa içi havalandırmam zaten yanlış onu düzelteceğim. Tam tersi yapmışım bayadır da öyle duruyor egzoz fanı ters tarafa üflüyor yani arkadan öne doğru üflüyor. İşlemci darboğaz yapıyor mu yapmıyor mu tam emin değilim ama ufak yapıyor sanırım. Eskiden çok drop yemiyordum son günlerde çok çoğaldı.

Crackli programlar yüklemedim hala her şey aynı. Aynı oyunları oynuyorum zaten. Windows'um orijinal değil internetten program indirerek yaptım.

Sorduğum soru zaten buydu. Ekran kartımın driverinden OC modunu seçsem bir sıkıntı olur mu diye sormuştum teşekkürler.
Ayrıca bayadır da format atmıyorum yakında atmam gerekiyor.
Hocam bir de zaten ekran kartımda ısınma falan hiç yok yani 35-40 derecelerde duruyor hep. Çok az gibi geliyor bana da.
1546974143877.png
Hocam buyur bu kadar değişiyor değerler. İlk foto gaming, diğeri ise OC modu. Bir de en altta "Frame Rate Target (FPS)" diye bir seçenek var 0'da seçili onu arttırsam FPS'me bir faydası olur mu ben olur diye düşünüyorum bir zararı da olur mu ayrıca?
1546974159068.png

Crackli programlar yüklemedim hala herşey aynı. Aynı oyunları oynuyorum zaten. Windows'um orjinal değil internetten program indirerek yaptım.
İşte o programlarda virüs oluyor :D

30-40 TL gibi bir fiyatla orijinal takılabilirsin.

Egzoz fanları dışarı bakacak şekilde ayarlarsan harika.

Hocam kasa içi havalandırmam zaten yanlış onu düzelteceğim. Tam tersi yapmışım bayadırda öyle duruyor egzoz fanı ters tarafa üflüyor yani arkadan öne doğru üflüyor. İşlemci darboğaz yapıyormu yapmıyormu tam emin değilim ama ufak yapıyor sanırım. Eskiden çok drop yemiyordum son günlerde çok çoğaldı.

Crackli programlar yüklemedim hala herşey aynı. Aynı oyunları oynuyorum zaten. Windows'um orjinal değil internetten program indirerek yaptım.

Sorduğum soru zaten buydu. Ekran kartımın driverinden OC modunu seçsem bir sıkıntı olur mu diye sormuştum teşekkürler.
Ayrıca bayadırda format atmıyorum yakında atmam gerekiyor.
Hocam birde zaten ekran kartımda ısınma falan hiç yok yani 35-40 derecelerde duruyor hep. Çok az gibi geliyor banada.
Eki Görüntüle 358435Hocam buyur bu kadar değişiyor değerler. İlk foto gaming, diğeri ise OC modu. Birde en altta "Frame Rate Target (FPS)" diye bir seçenek var 0'da seçili onu arttırsam FPS'me bir faydası olur mu ben olur diye düşünüyorum bir zararıda olur mu ayrıcaEki Görüntüle 358437
user1 moda getirip 1535 yapabilirsin gpu boost clok u gpu voltageyi 80 yap memory clock da 7408 yap fps artıyormu sonuçlarını yazarsın
işlemcin ne peki?

user1 moda getirip 1535 yapabilirsin gpu boost clok u gpu voltageyi 80 yap memory clock da 7408 yap fps artıyormu sonuçlarını yazarsın
işlemcin ne peki?
Hocam işlemcim AMD A10-7890K 4.1GHz hızında çalışıyor.

O ayarlara gelirsek çok yüksek değil mi hocam korkuyorum ondan diyorum.

Bende Cerberus 1050 Ti var yani seninkinin 0,5 tık altı 1555 MHz GPU clock 7508 MHz Memory clock 90 GPU Voltage'da kullanıyordum. Ekran kartı 65 dereceyi geçmiyordu (bir ayar sayesinde)
Yavaş yavaş arttı bir şey olmaz sadece 1600'ün üstüne çıkma.
O ekran kartını MSI AfterBurner ile yakma imkanın yok.
MSI nereden çıktı ya? 😂😂😂😂😂

Nasıl darboğaz yapsın ki acaba ısıdan dolayı o egzoz fanı çok önemli onu mutlaka değiştir yönünü.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı