ASUS ROG STRIX, MSI Gaming X gibi modellere ekstra para vermenin bir anlamı var mı?

Makaleler
2
Yer
Ankara
Mesela RX 6600 XT'yi 7000TL'ye Sapphire Nitro+ modelini almak yerine 10000TL'ye (ki bu RTX3060 Ti ve neredeyse RX6800 parası ediyor) ROG STRIX veya Gaming X modelini almak mantıklı mı? Aynı şekilde Power Supply konusunda ASUS'un ROG STRIX 550W 80+ Gold PSU'suna 2000TL vermek yerine 650W 80+ Gold Corsair PSU 2000TL'ye almakla arasındaki fark ne?

Kişiden kişiye değişir fakat. Bazıları için dış görünüş daha çok önemlidir. Eğer kart kötü görünüyorsa daha kötü performans verdiğini düşünürler. Halbuki hepsinin çipi aynı. Söylediğiniz çoğu modelin ise soğutması bir tık daha iyi ve kendinde OC olarak geliyor. Fakat ben gereksiz buluyorum.

Ben hem malzeme kalitesi hem de uzun ömürlülük adına RTX 2060 yerine GTX 1660 Super Gaming X almıştım, benim gözümde fırın gibi çalıştıktan sonra kartın pek bir anlamı yok. Ayrıca, üst seviye modellerin malzeme kalitesi dolayısıyla arıza çıkarma ihtimalleri daha düşük oluyor. Ki söz konusu Nitro+ modelinin de bunlardan aşağı kalır pek bir yanı yok.

Ekran kartında Rog Strix ve Gaming X modelleri biraz hız aşırtma yapılmış şekilde satılıyor. Soğutma konusunda da başarılılar. Ama o kadar fark olmaması lazım tabi ki. Onu biraz da piyasa şişiriyor.
PSU konusunda da illaki malzeme kalitesi farklıdır. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun F/P ürünler bulmak lazım. Her markaya atlamayalım. İyice araştırıp iyisini uygun fiyata bulalım.

Bu biraz da şov meselesi. Asus ve MSI bu benim oyundaki nirvana serimdir diyor. İllaki malzeme kalitesi ve sıcaklıkta iyilerdir ama o kadar da fark olmaz. Şuan 6600xt'nin rog serisini 10 bine alan varsa selam ve geçmiş olsun.
Nitro+ gibi bir model varken daha üzerine para verilmez. AMD kartlarda bu tarz istisnai durumlar oluyor, zira NVIDIA'nın iş ortaklarına kıyasla AMD'nin daha çok alternatif iş ortağı var.

Konunun biraz dışına çıkıyor fakat sormak istedim
4200TL'ye Galakuro 2060 2.el mi yoksa 4550TL'ye ASUS Dual 6600 mü?
Ekstra 5 FPS için 350TL olarak düşünmeyin sadece model farkından sıcaklık ve OC potansiyeli de önemli. Normalde 350TL daha ucuzken 2060 alırdım fakat hem mining olma ihtimali hem de 6600'e göre daha ucuz olduğunu düşündüğüm model diye emin olamıyorum. Normalde bu konuyu açmadan önce 5500TL'ye ROG STRİX modellere bakıyordum fakat konuyu açtıktan sonra fikrim değişti.

Geri
Yukarı