ASUS ROG STRIX RX570 sistem kilitlenme sorunu

EySe

Centipat
Selamlar. 3 ay önce topladığım sistemde ara ara kilitlenmeler oluyor. Ekran kartının ışığı kırmızı ve beyaz olarak yanıp sönüyor. PC'ye baştan başlattığımda ekran kartı uygulaması başladığında yeni donanım bulunmuş gibi ses çıkartıyor. Ekran kartı arızalı mı acaba? Bunu öğrenmenin bir yolu var mı? Genelde sistem boştayken tekrar sisteme döndüğümde oluyor problem.

- ASUS Prime B450M-K S/L/V DDR4 DVI USB3, 1 AM4 anakart.
- AMD Ryzen 5 1600 AM4 soket 3.4GHz - 3.6GHz 16MB 65W 12nm.
- Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16.
- ASUS ROG STRIX RX570-O4G-Gaming 4 GB 256Bit DDR5 ekran kartı.
- SanDisk 128 GB SSD.
- Gametech GTP-600 600W 80 Plus Bronze Power Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır normal ayarlarında. OC kullanmıyorum. Yazılımı güncellemeden önce de yaşıyordum bu sorunu.
[/

Hayır normal ayarlarında. OC kullanmıyorum. Yazılımı güncellemeden önce de yaşıyordum bu sorunu.

Sorunun ekrankartı kaynaklı olduğuna emin misiniz peki?

Ekran kartınız fabrika çıkışlı OC'lu olabilir mi? Çünkü ASUS'un OC'li modelleri de var.

Sorunun ekrankartı kaynaklı olduğuna emin misiniz peki?

Ekran kartınız fabrika çıkışlı OC'lu olabilir mi? Çünkü ASUS'un OC'li modelleri de var.
Öyle gibi duruyor. Dediğim gibi pc özellikle bekleme modundan çıktığında oluyor. Pc donuyor siyah ekran geliyor. Ekran kartı ışığı normalde olmadığı şekliyle yanıp sönüyor. Pc baştan başlattığımda ekran kartı programı başladığında yeni donanım bulunmuş gibi uyarı sesi çıkartıyor. Başka ne olabilir ki?

Öyle gibi duruyor. Dediğim gibi PC özellikle bekleme modundan çıktığında oluyor. PC donuyor siyah ekran geliyor. Ekran kartı ışığı normalde olmadığı şekliyle yanıp sönüyor. PC baştan başlattığımda ekran kartı programı başladığında yeni donanım bulunmuş gibi uyarı sesi çıkartıyor. Başka ne olabilir ki?

Benzer bir şeyi bende ekran kartıma OC yaptıktan sonra yaşadım çünkü. Sistem kitleniyor görüntü gidiyor ardından restart attığımda yeni takılmış gibi ses veriyordu. OC üstünde ısrar etmem bu sebepten.

4-5 gündür bu hatayı almıyordum ben(daha öncesinde 4-5 kere almıştım). Saçma salak masaüstünden discord açarken rastgele bu hatayı aldım. Sıcaklıkla felan alakalı değil yani. Ama ekran kartından olduğu aşikar. Şuanlık biosu güncelledim. Bariz şekilde sıcaklık düşüşleri yaşadım. Şuanlık 1 gün oldu henüz problem yok ama sanki rastgele verecekmiş gibi inşallah vermez:) Ben kartı 2.el aldım. Dedim kaç yıllık ekran kartı kesin macunu bitmiştir. Sıcaklığı artırıyor ondan yapıyor dedim. Macunu değiştik gene aynı. (2 gün önce)
Öyle gibi duruyor. Dediğim gibi pc özellikle bekleme modundan çıktığında oluyor. Pc donuyor siyah ekran geliyor. Ekran kartı ışığı normalde olmadığı şekliyle yanıp sönüyor. Pc baştan başlattığımda ekran kartı programı başladığında yeni donanım bulunmuş gibi uyarı sesi çıkartıyor. Başka ne olabilir ki?

Geri
Yukarı