ASUS ROG STRIX Scar 17 sol Shift ve fn tuşları bozuldu

Daha fazla  
Meslek
3d Artist
Merhaba, birkaç hafta önce satın aldığım ASUS ROG STRIX Scar 17 G733qs model dizüstü bilgisayarımın bir gece öncesinde hiçbir problem yokken sabah kalktığımda fn tuşlarının çalışmadığını fark ettim. Yazılımsal olarak kilitlendiğini düşündüm fakat Shift ve yanındaki <> tuşu da çalışmıyordu. Son BIOS güncellemesini 7 gün önce yaptım ve o günden beri sorunsuz şekilde bu tuşları kullanıyordum. Bozulduğu günün öncesinde herhangi bir Windows güncellemesi veya program kurulumu yapmadım. Bilgisayar daha birkaç haftalık ve sıvı teması, üzerine kırıntı dökülmesi, aşınma veya eskime gibi durumlar olmadı. Önce son güncelleştirmeleri kontrol ettim sonrasında Windows'un klavye ile ilgili tüm ayarlarını gözden geçirdim. Aygıt yöneticisinden kaldırıp yeniden başlatma işlemlerini denedim. MyASUS ve Armoury Crate programları üzerinden güncelleştirmeleri kontrol ettim. Bu programları silip tekrar kurdum ardından bilgisayara iki defa format attım. Format sırasında sürücüyü biçimlendirdim ve yeni bir Microsoft hesabı ile giriş yaptım. Windows kurulumunun birini offline olarak yeni güncellemeleri almadan denedim. Problemin Windows ile alakalı olmadığını gördüm. Bilgisayarın kendi uygulamasında basılan tuşun ışığını yakan etkileşimli bir aydınlatma modu var. Bu modda fn tuşları yanarken Shift ve yanındaki <> tuşunun hiç tepki vermediğini gördüm. BIOS'ta yazı yazarken de <> tuşunun çalışmadığını Shift ile büyük karakter yazamadığımı fark ettim.
Donanımsal olarak sadece bu dört adet tuşun bir anda bozulma ihtimali var mı? Olası bir BIOS Windows güncelleştirmesinin bu dört adet tuşu devreden çıkartma ihtimali olabilir mi? ASUS'a ulaşmaya çalıştığımda bana bir öneride bulunmadan sadece bilgisayarı bırakmanız ve 20 iş günü beklemeniz lazım dediler. Bu sırada ASUS servisleri ile ilgili bir araştırma yaptığımda birçok kullanıcının ürünlerini tamir edilmeden ve hasar bir şekilde geri aldıklarını okudum. En son çare olarak servise vereceğim fakat yazılımsal olarak bu ve benzeri bir durum ile karşılaşan varsa, bilgilendirebilirse çok sevinirim. Teşekkürler.
Windows 10 Home 20H2 19042.928.

1618868425622.png

1618868528734.png

1618868581768.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı