ASUS ROG STRIX X570-F vs B550-E serisi

Yardımseveradam

Centipat
İki anakart arasında kaldım. Her ikisi de güzel anakartlar. (X570-E bütçemi aşıyor.) X570'te yonga seti gen4 mimarisi. B550'de gen3 mimarisinde. Bunun günlük kullanımdaki farkını anlar mıyız? Oyun için sistemi topluyorum.
X570-F, Bluetooth ve Wi-Fi'yi desteklemiyor. B550 her ikisini de destekliyor. Ama Bluetooth'un çok gerek mi bilmiyorum zaten ileride kart alıp anakarta takabiliyorsun.
B550'de biri M.2 gen4, diğeri gen3 mimarisi. Normalde bir tane gen4'de yeter aslında ev kullanıcısıyız. X570'in anakart üzerinde de bir fanı var. Bu gelecekte sorun yaratacak mı ondan da emin değilim. Özellikleri çok benzer aslında küçük nüanslar var ikisi de bence pişman etmez ama almışken 10 sene gidecek şekilde içime sinerek almak istiyorum. Sonuç olarak, bu iki anakart arasında kararsızım. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende senin gibi X570 chipset mı B550-E GAMING mı alsam diye düşünüyordum ama B550-E anakartta karar kıldım henüz almadım, yalnız chipset konusunda bir farklılık yok orada bir yanlışın var her iki platform da 4.nesil destekli B550 anakartlarda ikincil slotlarda kısıtlama var sadece, birincil 4.0 destekliyor ikincil 3.0 tek fark bu bence bir artısı da chipset fanı olmaması hem ses hem arızalanma olasılığından kurtulmuş oluyoruz. ASUS ROG B550-E anakart tamamen bir önceki nesillerdeki üst seviye anakartlar sınıfında olmuş 14+2 VRM ve kapasitörler bakımından da hiçbirşeyden kaçmamış adamlar.

Eski B serisi olsa tereddütsüz X serisi derdim fakat yeni B serisinin o modeli X serisinden kalite bakımından farksızdır. Dolayısıyla hangisini alsan diğerini almadığına pişman olmazsın. İki anakartın kıyaslaması aşağıda sanki B550-E artıları daha çok gibi.

İki anakart arasında kaldım. Her ikisi de güzel anakartlar. (X570-E bütçemi aşıyor.) X570'te yonga seti gen4 mimarisi. B550'de gen3 mimarisinde. Bunun günlük kullanımdaki farkını anlar mıyız? Oyun için sistemi topluyorum.
X570-F, Bluetooth ve Wi-Fi'yi desteklemiyor. B550 her ikisini de destekliyor. Ama Bluetooth'un çok gerek mi bilmiyorum zaten ileride kart alıp anakarta takabiliyorsun.
B550'de biri M.2 gen4, diğeri gen3 mimarisi. Normalde bir tane gen4'de yeter aslında ev kullanıcısıyız. X570'in anakart üzerinde de bir fanı var. Bu gelecekte sorun yaratacak mı ondan da emin değilim. Özellikleri çok benzer aslında küçük nüanslar var ikisi de bence pişman etmez ama almışken 10 sene gidecek şekilde içime sinerek almak istiyorum. Sonuç olarak, bu iki anakart arasında kararsızım. Ne yapmalıyım?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda detaylı incelemesine de bakabilirsin.

Bende senin gibi X570 chipset mı B550-E GAMING mı alsam diye düşünüyordum ama B550-E anakartta karar kıldım henüz almadım, yalnız chipset konusunda bir farklılık yok orada bir yanlışın var her iki platform da 4.nesil destekli B550 anakartlarda ikincil slotlarda kısıtlama var sadece, birincil 4.0 destekliyor ikincil 3.0 tek fark bu bence bir artısı da chipset fanı olmaması hem ses hem arızalanma olasılığından kurtulmuş oluyoruz. ASUS ROG B550-E anakart tamamen bir önceki nesillerdeki üst seviye anakartlar sınıfında olmuş 14+2 VRM ve kapasitörler bakımından da hiçbirşeyden kaçmamış adamlar.
ama kendi sitesinde de belirtmişlerdi sanki chipset gen3 mimari ile geliyordu. Birde b550 2020 yılı bir anakart daha da güncel fan olayı da var tabi 5 sene sonra o anakarttaki fan tozlanıp sıkıntı da çıkarabilir. Siz nerden almayı düşünüyorsunuz? Aslında bu ara alsak iyi olacak bu anakartlar zamlanacak gibi yine
Eski B serisi olsa tereddütsüz X serisi derdim fakat yeni B serisinin o modeli X serisinden kalite bakımından farksızdır. Dolayısıyla hangisini alsan diğerini almadığına pişman olmazsın. İki anakartın kıyaslaması aşağıda sanki B550-E artıları daha çok gibi. Siz nerden almayı düşünüyorsunuz? Aslında şimdi alsakta olur bunların fiyatları pahalanır bence 1 2 aya

Anakart çok iyi zaten hemde ek wifi Bluetooth olayı da var. B550 ye karar kılayım o zaman pişman etmez
Buldum hocam burada var dediğin gibi ekran kartı 1. M2 ssd ve işlemci gen4 mimari ile geliyor

Son düzenleme:
Ama kendi sitesinde de belirtmişlerdi sanki chipset gen3 mimari ile geliyordu. Bir de B550 2020 yılı bir anakart daha da güncel fan olayı da var tabii 5 sene sonra o anakarttaki fan tozlanıp sıkıntı da çıkarabilir. Siz nereden almayı düşünüyorsunuz? Aslında bu ara alsak iyi olacak bu anakartlar zamlanacak gibi yine.

Anakart çok iyi zaten hem de ek Wi-Fi Bluetooth olayı da var. B550'ye karar kılayım o zaman pişman etmez.

Buldum hocam burada var dediğin gibi ekran kartı 1. M.2 SSD ve işlemci gen4 mimari ile geliyor.

Ben tüm bileşenlerimi internet üzerinden satın aldım anakart, işlemci, RAM, ekran kartı hariç topladım. PC toplamakta bayağı bir zahmetli monitör, PSU, kasa, M.2 SSD, klavye, mouse, kulaklık, mousepad, sıvı soğutucu aldıklarım 8K tuttu indirimli aldığım halde. Anakartı önümüzdeki ay almayı planlıyorum. Kullandığım siteler; QP bilişim, İtopya, Trendyol, N11 özellikle QP bilişim çok ilgili sitelerinde Online chat sistemi var anında çalışanla muhatap olabiliyor olmak çok iyi. Chat müsait değilse de mail yoluyla haberleşmede de 1 gün içinde cevap veriyorlar.

Geri
Yukarı