ASUS ROG SWIFT PG279Q oyuncu monitörü incelemesi

Merhaba arkadaşlar,

Ben @shooters001

Bu yazımda sizlerle birlikte yeni satın almış olduğum Asus'un yeni amiral gemisi oyuncu monitörü PG279Q yu inceleyeceğim.

Fakat imkanlarım kısıtlı olduğundan dolayı çok fazla fotoğraf koyamayacağım.

Kısaca birçoğumuzun bildiği teknik özellikler ile başlayalım.

Asus PG279Q
Boyut: 27 Inch (168 cm) 16:9
Çözünürlük: 2560x1440p (2K)
Panel: IPS-Type
Görüş açışı 178 Derece
Dot Pitch (İki piksel arası boşluk): 023 mm
Tepki süresi: 4 Ms + 075 Ms Imput Lag
Tazeleme hızı: 144 Hz (Nvidia Geforce GTX 960 ve daha güçlü bir ekran kartı ile Turbo Mod 165 Hz)
Oyunda mükemmelik ve akıcılık için Nvidia G SYNC teknolojisi
Kontrast 1000:1
Parlaklık 350 cd/m2
2 adet 2 watt hoparlör

Dilerseniz başlayalım.

asus pg279q kutusu.jpg

Ürün gayet extreme bir kutu ile geliyor. Bu ürünü ilk kez Haziran 2015 te Computex fuarında görmüştüm ve nihayet iki aylık Türkiye'ye geliş serüveninden sonra 24 Kasım 2015 tarihinde Vatan Bilgisayar Beylikdüzü mağazasından 3543 TL'ye satın aldım. Kutusu resimdeki gibidir.

Ürünün kutusunu açtığımda içerisinden monitörün kendisi, DisplayPort kablosu, HDMI kablosu, USB kablosu, güç adaptörü, sürücü diski, klavuz ve dökümanlar çıktı. Ürünün garanti belgesi ise kutunun üzerine minik bir poşet içerisinde yapışık şekilde geliyor.

Ürün masaüstüne konduğunda ise aşağıdaki şekilde görülmektedir.
pg279q1.jpg

Monitör çalıştığı sürece ayağının sağ alt tarafında ROG ibareli kırmızı bir LED yanıyor. Gayet çok hoş. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

pg279q2.jpg

Bu da tıpkı bir önceki modeldeki (PG278Q) güç adaptörünün aynısıdır. 165 HZ tazeleme hızını sağlamak monitörler için zor bir iştir. Bu bağlamda hem ısınmayı önlemek hem de monitörün panelinin arkasının ince bir tasarıma kavuşturulması için düşünülmüş.

pg279q adapter.jpg

Dilerseniz, bir de giriş çıkış birimlerine bakalım.

Monitör, DisplayPort 1.2 ve HDMI portuyla geliyor. Aynı zamanda 2 adet USB 3.00 girişi de mevcut. Bu USB girişlerini çalıştırmak için kutudan bir adet kablo çıkıyor. Bir de güç girişini de görmekteyiz.

Bu arada hatırlatalım: Bir önceki model olan PG278Q sadece DisplayPort 1.2 destekliyordu. Çünkü G SYNC yeni bir teknolojiydi ve kısıtlamalar içeriyordu. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu sınır kalktı ve HDMI çıkışı da eklendi. Bu sayede HDMI çıkışlı her bir cihazı rahatlıkla bağlayabileceğiz. Ancak bilmeliyiz ki; HDMI ile 2560x1440p çözünürlükte @60 Hz elde edebiliyoruz ve G SYNC özelliğinden de faydalanamıyoruz.

G SYNC özelliğiyle birlikte 144 Hz tazeleme hızına erişmek istiyorsak DisplayPort 1.2 arabirimi kullanmamız gerekiyor. Eğer ki; GTX 960 ve daha güçlü bir ekran kartımız varsa Turbo Mode ile 165 Hz tazeleme hızına erişebileceğiz.

pg279q giriş çıkış.jpg

Aşağıdaki resimde de 165 Hz Turbo Mode ayarlamasını görebilirsiniz. Öncelikle monitörün kendi ayarlarından Overclocking 165 Hz modunu etkinleştiriyoruz ve monitör kendiliğinden kapanıp açıldığında 165 Hz seçeneği aşağıdaki resimdeki gibi aktif hale geliyor.

pg279q refresh.jpg

Monitör, IPS-Type bir panele sahip olduğu için 178 derecelik bir görüş açısına sahip. Bu nedenle hangi açıdan bakarsanız bakın, gayet temiz ve canlı görüntü elde edebiliyorsunuz. Mönitörümüz sRGB yi 72% oranında karşılıyor. Bu bağlamda oyunseverlere ek olarak tasarımcıların da ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.

pg279q görüş açıları.jpg

Dilerseniz bir de monitörün menüsüne bakalım.

pg279q menü.jpg

Overclocking modu ile 165 Hz tazemele hızına erişebiliyoruz.
Game Visual özelliği sayesinde görüntü modları (Racing mode, Sport mode, Sinema mode, sRGB mode, FPS mode) geçiş yapabiliyoruz.
Blue Light Filter seçeneği ile ULMB ayarını etkinleştirebiliyoruz. 0 ile 5 level e kadar seçebiliyoruz.
Ayrıca PG278Q da olan FPS Hesaplayıcı, Zamanlayıcı ve Nişangah özelliklerini de kullanabiliyoruz.
Color ayarından hemen her monitörde olduğu gibi renk, contrast, saydamlık gibi ayarları yapabiliyoruz.
Imput select kısmında DisplayPort ve HDMI çıkışları arasında geçiş yapabiliyoruz.
Son olarak System Setup kısımında diğer ayarları yapabiliyoruz, ayarları fabrika ayarlarına döndürebiliyoruz. Aynı zamanda menünün Türkçe dil desteğine sahip olduğunu da sözlerime eklemek isterim.

Çok merak edilen bir konu ise imput lag (Giriş Gecikmesi) dediğimiz olaydır.
Aşağıdaki tabloda PG279Q'nun muhtemel rakipleriyle olan imput lag karşılaştırmasına bakabilirsiniz.

pg279q imput lag.jpg

Bir hesaplama yaparsak 27 inc 144 Hz bir monitör için en ideal tepki süresi 7 ms dir. 4 ms panelinin tepki süresine 0.75 ms de imput lag eklersek 4.75 ms ediyor ki, bu muazzam bir sonuçtur.

Gelelim oyun testlerime:
İnternet bağlantımda sorun olduğu için online oyun oynayamadım.
Steam Çevrimdışı Mod ile Dirt Rally ve WRC 5 oynadım.
Monitörün şu anki geçerli ayarları O.C. Mod 165 Hz tepki süresi, G SYNC aktif, 2560x1440p çözünürlük
Oyunları da 2K çözünürlükte, olabilecek en yüksek detay seviyesinde oynadım.
Araba yarışı testini Logitech G27 Direksiyon seti ile yaptım.

Sonuç olarak oyunlarda muazzam sonuçlar elde ettim. En ufak bir tearing ve stutter dediğimiz yırtılma efektiyle karşılaşmadım. Gayet akıcı idi.

İncelememizi ürünün artı ve eksileriyle bitirelim.
Artıları:
27 Inc, 2K, 165 Hz tepki süresi, G SYNC
IPS panele sahip olması
Imput Lag ın inanılmaz derecede düşük olması
DisplayPort çıkışının yanında günümüz standardı olan HDMI çıkışı ile artan bağlantı çeşitliliği

Eksileri:
Dolar kuru ve vergilerin yükü dolayısıyla çok yüksek olan fiyatı
Panel tepki süresinin 4 ms olması
Ekran yüzeyinin mat, özellikle de çok çaprazdan bakıldığında koruma jelatini gibi ekranın parlaması, ama tam karşıdan bakıldığından gayet mat bir yüzey görünmesi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Eğer GTX 980 TI bir sisteme sahipsen ve Windows 7 kullanıyorsan cidden çok ayıp diyorum. Başka bir şey demiyorum. :)

Adamın elinde DX12 ile evlenip çocuk yapan GTX 980 TI ve i5 4570 var. Monitör olarak Asus PG279Q kullanıyor ve siz hala Win 7 mi diyorsunuz? Yav SSD'ye bile doğru düzgün vermiyor arkadaş. Neyse hayırlı olsun arkadaşa tekrar.

Hayırlı olsun. Eğer GTX 980 TI bir sisteme sahipsen ve Windows 7 kullanıyorsan cidden çok ayıp diyorum. Başka bir şey demiyorum. :)

Windows 10 10.586.11 en güncel sürümünü kullanıyorum. İmzamı birazdan güncelleyeceğim.

Adamın elinde DX12 ile evlenip çocuk yapan GTX 980 TI ve i5 4570 var. Monitör olarak Asus PG279Q kullanıyor ve siz hala Win 7 mi diyorsunuz? Yav SSD'ye bile doğru düzgün vermiyor arkadaş. Neyse hayırlı olsun arkadaşa tekrar.

İmzamda zaten Win 8.1 64 Bit yazıyordu. Az önce itibariyle Windows 10 şeklinde güncelledim. Windows 7 kullandığımı nereden çıkardınız?

Bence işlemciyi i7 4790k yapmalısın ya da Skylake DDR4 almalısınız ama hayırlı olsun.

Evet, i7 4790K veya i5 6600K almayı düşündüm ama sistemde sentetik ve oyun testleri yaparken herhangi bir darboğaz sorunu görmeyince işlemciyi değiştirmekten vazgeçtim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı