Asus ROG teknik serviste hangi termal macun kullanılıyor?

• Konuyu başlatan Uton
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 2B
1664584339566.png

Hocam sıvı metal olan bir sisteme nazaran boşta bu kadar sıcak çalışması gerçekten normal değil, yoksa evet laptop ısınır.

Sıvı metal olsa boşta 67 olmazdı bence. Türkiyede'ki ASUS servisi aşırı kötü. Hiç macun sürmemiş bile olabilirler.
Kurumuş macunlu islemci bile sıcaklıktan kendini kapatıyor, macun olmaması ihtimal dahilinde degil belli ederdi kendini hemen.

Eki Görüntüle 1532402

Hocam sıvı metal olan bir sisteme nazaran boşta bu kadar sıcak çalışması gerçekten normal değil, yoksa evet laptop ısınır.

Yarın kendiminkine bakayım fakat yanlış hatırlamıyorsam benimki de boşta bu sıcaklıklarda. Ryzen 7 4800H.

1664584841149.png

Fanlar şu an boşta böyle, sanırım soğutucu şart. İçini açtığımda soğutması gayet iyiydi + sıvı metal olan bir sistem nasıl bu kadar ısınıyor anlam veremedim, bana gerçekten fazla geldi.

Eki Görüntüle 1532403

Fanlar şu an boşta böyle, sanırım soğutucu şart. İçini açtığımda soğutması gayet iyiydi + sıvı metal olan bir sistem nasıl bu kadar ısınıyor anlam veremedim, bana gerçekten fazla geldi.

İslemci belirtmediniz Ryzen 7 4800H olarak varsayıyorum. Bu islemci Max 4200 MHz'de çalışıyor yük altında fakat bostaykende 3800-4000 MHz araliginda dolaşıyor sürekli, bostayken neden temel frekansına dönmüyor bilmiyorum fakat bu derecede çalışmasına neden olan bu. İslemci Turbo Boost'unu kapatırsanız temel frekansı olan 2900 MHz'ye düşüyor ve sıcaklık hem bostayken hem yük altındayken büyük oranda düşüyor.

İslemci belirtmediniz Ryzen 7 4800H olarak varsayıyorum. Bu islemci Max 4200 MHz'de çalışıyor yük altında fakat bostaykende 3800-4000 MHz araliginda dolaşıyor sürekli, bostayken neden temel frekansına dönmüyor bilmiyorum fakat bu derecede çalışmasına neden olan bu. İslemci Turbo Boost'unu kapatırsanız temel frekansı olan 2900 MHz'ye düşüyor ve sıcaklık hem bostayken hem yük altındayken büyük oranda düşüyor.
R7 6800H hocam, büyük ihtimalle dediğinizi yapacağım. ASUS serisi nasıl bu kadar ısınabilir pek aklım almıyor, başka herhangi bir laptop modeli boşta daha serin çalışır idi.

R7 6800H hocam, büyük ihtimalle dediğinizi yapacağım. ASUS serisi nasıl bu kadar ısınabilir pek aklım almıyor, başka herhangi bir laptop modeli boşta daha serin çalışır idi.
Dediğim gibi boştayken bile neredeyse tam frekansta çalışmasından dolayı böyle oluyor, takip ederseniz hicbirsey açık değilken dahi 4000mhzde çalıştığını göreceksiniz fakat yük altında sıcaklık çok artmıyor 80 derece civarlarında çalışıyor, oyundan oyuna farklılık gösteriyor tabiki.

Eki Görüntüle 1532402

Hocam bu boştaki haliyse sorun var. Cihaz CPU %6 da 67 derece ısınamaz garantiyi ara yapsınlar hiç uğraşma üç beş gün bilgisayarsız kalmak istemezsin illaki ama garanti varken yolla gitsin. Yapılmazsa yenisi gelir ASUS Skylake döneminde yurtta arkadaşıma aldırdım benzer bir sorunla gönderdik adam oyun falan değil sadece mühendis yazılımı için almıştı AutoCAD galiba cihaz buna benzer hale geldi. Sıfırladık format attım olmadı. Açmak istemedim garanti yeni cihaz yolladı telefonda kronik sorun var cihazınızda diyerek beyaz rengini yolladılar aynı modelin. En son üniversite biterken getirdi bana garantisiz diye açmıştım temizlemiştim hatta.

Boştaki sıcaklık için şunları söylemek istiyorum. 13 aydır Asus Tuf F15 serisi İ5 11400H, RTX 3050Tİ'lı laptop kullanıyorum. İlk aldığım günden beri boşta 75-80 dereceyi gördüğüm bile oluyor. Yakın çevremde Asus Tuf F15 serisi cihaz kullanan her dostumun cihazı boşta 75 dereceleri rahat görüyor. Yani durum normal gibi. Sıcaklık fazla olabilir ama cihaz bu durumu garipsemiyor ve kendini soğutmaya çabalamıyor.
Yük altında da CPU 4090MHZ'de sabit 95 derecede çalışıyor. Asus 95 derece'ye limit koymuş, hayatta 96'ya çıkmıyor cihaz. Çıkacak gibi olursa GHZ düşürüyor. (max 100-120MHZ düştüğünden donma kasma yaşatmıyor)
Uzun lafın kısası boşta 60-70 dereceler bu cihazlar için gayet normal.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı