ASUS ROG Zephyrus S15 GX502GV RTX 2060 GPU overclok sorunu

Cenkv

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

ASUS ROG Zephyrus S15 GX502GV FreeDOS laptopmu 21.04.2020 tarihinde satın aldım. Ürünü almaya karar verirken izlediğim incelemelerde ekran kartı için overclock yapılabildiğini gördüm. Ürünün temiz Windows 10 kurulumu sonrasında ASUS'un Armoury Crate servis ve uygulamasının kurulumunu yaptım. Bu kurulumları yaparken de ASUS destek sayfasında yer alan adımlara göre son versiyonları indirerek gerçekleştirdim. Uygulumayı açtığımda gerekli güncelleştirmeleri tamamlandı fakat dikkatimi çeken bir nokta vardı. GPU istatistikleri bölümünde base clock, ROG Boost, ROG Boost (O.C) sıklık bölümünde görünmüyordu. Normal şartlarda çalışma modların da Windows/Sessiz/Performans/Turbo/Elle seçenekleri yer alıyor. Elle seçeneği seçildiğinde GPU ayarlarında base clock, Memory clock ve fan hızı seçilebilir olması gerekiyor. Buradan overclock işlemi gerçekleşmesi gerekmekte fakat bende bu alanda sadece fan hız ayarı seçilebilir durumda.

Konuyla alakalı ASUS destek ile görüştüğümde tarafımdan bir video çekmemi ve mail göndermemi istediler. Yaklaşık 1 haftadır her gün ASUS destek ile telefonda görüşüyoruz kendileri kısıtlı bir yardımla bana sadece programları silmemi ve ASUS destek de yer alan kurulum talimatlarına göre yükleme yapmam gerektiğini söylüyorlar. Bu kurulumları defalarca ben denedim ve birçok kez format attım. Maalesef GPU Boost seçeneklerine ulaşamadım. YouTube'da yapılan yerli yabancı incelemelerin tümünde bu seçenekler yer alıyor (techopat incelemesi dahil). Ayrıca ASUS desteğin kendi sitesinde GX502 ve diğer destekleyen modellerin nasıl çalıştığı hakkında yayınladığı bir destek konusu var bunu sizlerle paylaşıyorum.
Asus Rog S15 GX502 - ROG BOOST GPU Overclock (OC) Teknolojisi

Yurt dışı forum sitelerinde ASUS GX502 modeli için paylaşılan sıkıntılara baktığımda Armoury Crate servis yazılımının ve BIOS yazılımının güncellemesinden sonra kullanıcıların GPU Boost seçeneklerinin ve her bir tuş için kişiselleştirilen RGB aydınlatmanın çalışmadığını belirtmişler (aynı problemi ben de yaşıyorum, bir başka konuda bahsedeceğim). Sonuç olarak ASUS bu konuda maalesef kimseye yardımcı olamamış. Çözüm olarak fabrika ayalarına geri dönüp güncellemeleri almamak olmuş. Böylelikle sistem eskisi gibi çalışmıya devam ediyormuş. Ben cihazımı FreeDOS aldığım için fabrika ayarlarına dönme gibi bir şansım maalesef bulunmuyor.

Yaşadığım bu durum ASUS'un yazılımsal bir sıkıntısı mı yoksa cihaz donanımı diye çok araştırdım. Özellikle aynı GX502GV laptopta TechPowerUp GPU ile baktığım da ekran kartı özelliklerinde yer alan bütün detaylar benim bilgisayarım ile aynı. CPU-Z ile de baktığımda tek farkın BIOS 302 benim ise BIOS 308 olduğunu gördüm. Ama bana kurulu gelen 303 versiyonu ile de denedim yine başarısız oldu.

Bu noktada ne yapmam gerektiği hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Özellikle Technopat ekibi sayın @Recep Baltaş ve sayın @Ali Güngör ASUS'un oyuncu serilerini incelediniz ve gözlemlediğiniz. Bu konuda sizlerinde tecrübelerine ihtiyacım var.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Yaşanan sıkıntılar:
  1. Armoury Crate uygulamasında GPU Boost overclock ayarlarının kullanılamaması.
  2. Aura Creator içinde kişisel klavye aydınlatma profilleri aktif olmuyor. Mevcut profiller çalışıyor fakat kişisel profil seçildiğinde aydınlatma sönüyor.
  • Model: ASUS ROG Zephyrus S15 GX502GV - AZ035 FreeDOS
  • İşletim sistemi: Windows 10 1909
  • İşlemci: i7 9750H 2.60GHz
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB (192Bit)
  • RAM: 16 GB 2666MHz
  • HDD: 512 NVMe SSD
  • BIOS: 308
GX502GV.jpg

GX502GV-Ornek.PNG

GX502GV Örnek.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı