Asus RTX 3050 Ti Ekran Kartı Listelendi

RT kullanılmasa bile RTX Voice, DLSS gibi başka kullanım alanları açısından avantajlı olabilir. Gelecekte gelebilecek diğer teknolojilere de hazır olabilir bu sayede.

Bu teknolojilerden mahrum bir GTX bile olsaydı 2021 yılında 4 GB'lık bir kart giriş seviyesinin dibini temsil eder, o da çok ucuz olsun ve herkes alsın amacıyla. 2016'da piyasaya çıkan GTX 1050 2 GB gibi. 1080P'de hangi yeni nesil oyunu oynasan 4 GB VRAM'in üzerine çok rahat çıkıyor, şu çizgi film grafikli Immortals Fenyx Rising'de bile böyle. Bir de bu kartı RTX adı altında çıkarıyorlar. İlginç gerçekten. Belki masaüstü modelleri 8 GB olarak gelir, böyle umuyorum.

VRAM'e laf edenler çok dar görüşlü. Bu kurt ve giriş seviyesi laptoplar günün %90'ını e-spor oyunları ve Twitch'te geçiren insanlar yani profesyonel dediğimiz kitleden değiller. Zaten e-spor oyunları en yüksek grafik ayarlarında bile VRAM'e pek saldırmıyor kaldı ki bu insanlar ayarları çekebildiği kadar dibe çekecek.

RTX denmesi ise işin espirisi, tek faydalı olan yanı DLSS açmak ve RTX Studio'yu kullanmak olur; oyun içi DirectX RT'ye yetişemez zaten. Biraz pazarlama oyunu var sanki.

Temennim 1650 ile aynı fiyattan girmesi; NVIDIA'nın insanları kullanamayacağı özellikler için 50 dolar fazla almaması yönünde. Dizüstü tarafında i5'ler ile genel kesim için çok iyi bir cihaz olacak. VRAM'e takılmak doğru değil. Böyle bir kombinasyon 7000 TL altı piyasaya girerse düşünebilirim. Şahsen ben de 4 GB GDDR 6 yerine 6 GB GDDR5 ile gelmesini isterdim. Fiyatlarda pek oynama olmazdı, zaten 1080P için dehşet hızlara gerek yok.

VRAM'e laf edenler çok dar görüşlü. Bu kurt ve giriş seviyesi laptoplar günün %90'ını e-spor oyunları ve Twitch'te geçiren insanlar yani profesyonel dediğimiz kitleden değiller. Zaten e-spor oyunları en yüksek grafik ayarlarında bile VRAM'e pek saldırmıyor kaldı ki bu insanlar ayarları çekebildiği kadar dibe çekecek.

RTX denmesi ise işin espirisi, tek faydalı olan yanı DLSS açmak ve RTX Studio'yu kullanmak olur; oyun içi DirectX RT'ye yetişemez zaten. Biraz pazarlama oyunu var sanki.

Temennim 1650 ile aynı fiyattan girmesi; NVIDIA'nın insanları kullanamayacağı özellikler için 50 dolar fazla almaması yönünde. Dizüstü tarafında i5'ler ile genel kesim için çok iyi bir cihaz olacak. VRAM'e takılmak doğru değil. Böyle bir kombinasyon 7000 TL altı piyasaya girerse düşünebilirim. Şahsen ben de 4 GB GDDR 6 yerine 6 GB GDDR5 ile gelmesini isterdim. Fiyatlarda pek oynama olmazdı, zaten 1080P için dehşet hızlara gerek yok.
2070 gücünde bir kart olan 3060'ın biraz daha güçsüzü bir karttan bahsediyoruz. Bunu alacak kişi AAA oyun oynamayacakmış gibi konuşup bir de VRAM'e laf edenlere ''dar görüşlü'' demişsiniz. Asıl bu kartları alan kişilerin, yeni nesil oyunları oynamayacakmış gibi düşünen kişi bence dar görüşlü.

2070 gücünde bir kart olan 3060'ın biraz daha güçsüzü bir karttan bahsediyoruz. Bunu alacak kişi AAA oyun oynamayacakmış gibi konuşup bir de VRAM'e laf edenlere ''dar görüşlü'' demişsiniz. Asıl bu kartları alan kişilerin yeni nesil oyunları oynamayacakmış gibi düşünen kişi bence dar görüşlü.
Bu açıklamalara bu kadar cevap komik gerçekten. Bu cihazlar yurtdışında konsolu olan adam, çocuğu CS vb. oynasın diye karne gününde aldığı cihazlar. Yüksek VRAM'e ihtiyacı olanların dolaylı olarak yüksek işlem gücüne ihtiyacı var, 50 serisinin yüzüne bakmıyorlar bile. Bu arada biraz güçsüzü değil, en iyi ihtimalle üçte ikisi gücünde olacak, her zaman olduğu gibi.

Gerçi size de hak veriyorum, ülke olarak 3 segment (PC, mobil, konsol) arasından sadece tek seçim yapabiliyoruz ve bu seçimi 5 yılda bir yapabiliyoruz. En iyisini istemek hakkımız fakat bu kartın bizim için tasarlanmadığını anlamayacak kadar da dar görüşlü olmayalım.

Bu açıklamalara bu kadar cevap komik gerçekten. Bu cihazlar yurt dışında konsolu olan adam, çocuğu CS vb. oynasın diye karne gününde aldığı cihazlar. Yüksek VRAM'e ihtiyacı olanların dolaylı olarak yüksek işlem gücüne ihtiyacı var, 50 serisinin yüzüne bakmıyorlar bile. Bu arada biraz güçsüzü değil, en iyi ihtimalle üçte ikisi gücünde olacak, her zaman olduğu gibi.

Gerçi size de hak veriyorum, ülke olarak 3 segment (PC, mobil, konsol) arasından sadece tek seçim yapabiliyoruz ve bu seçimi 5 yılda bir yapabiliyoruz. En iyisini istemek hakkımız fakat bu kartın bizim için tasarlanmadığını anlamayacak kadar da dar görüşlü olmayalım.
Siz neden yurt dışını baz alıyorsunuz ki? Orada toplanan 3080 sistemi birim parası olarak düşünürsek burada 1500 birim paraya iyi bir kasa alınıyor anca. Konsolun yanına alınabilecek bir ekran kartı lakin konsolu olmayan ve yüksek VRAM isteyen oyunları oynamak için bu kartı satın alacak kişileri de düşünmek lazım. Yıllar önce çıkan kartlara bile koyulmayan 4 GB VRAM'in, yeni nesildeki kartlarda olmasının savunulacak bir tarafının olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ben bu fiyat bandındaki bir kartı alıp AAA oyunlar dahil birçok oyunu oynamayı planlıyordum.

Siz neden yurt dışını baz alıyorsunuz ki?
Üretici yurt dışında ve asıl pazar orada diye olabilir belki, sence?
...yüksek VRAM isteyen oyunları oynamak için bu kartı satın alacak kişileri de düşünmek lazım.
Yukarıda belirttim bu dorumu. İster dokudan kıs, istersen 1660 al. Kas gücü olarak yakın olacaklar. Yüksek VRAM isteyen oyunlar için kart alacaklar kendi yolunu kendi düşünecek, ne kadar ekmek o kadar köfte.
Çünkü ben bu fiyat bandındaki bir kartı alıp AAA oyunlar dahil birçok oyunu oynamayı planlıyordum.
NVIDIA'ya söylüyorum, senin için 3060 gibi bunu da 12 GB olarak çıkartırlar. Başka bir isteğin varsa söyle şu 150~ dolarlık karttan. 3'te biri fiyatına yaklaşık yarı performans ve VRAM alıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı