ASUS sorunlu üründe iade yapmıyor

fankitonki

Hectopat
Katılım
24 Ocak 2017
Mesajlar
363
Trendyol üzerinden gpn bilişimden ASUS Zephyrus G14 GA401QH-HZ017 modelini aldım. Laptopun içinden coil whine benzeri bir ses geliyor. Laptop kapalı olduğunda dahi adaptör takılıyken ses gelmeye devam ediyor. Buna ek olarak yaşadığın en büyük sorun rastgele donma. Ekran bulanıklığı, parmak izi okuyucunun düzgün çalışmaması vb. Yaşadıklarımı ekleyerek bir A4 sayfası büyüklüğünde sorunlarım ile birlikte aldığım firma olan gpn bilişime gönderdim. Firma, ASUS yetkili servisine gönderdi. 2021/10/20 tarihinde inceleme işlemlerine başlandı. Bunca soruna rağmen yaşadıklarımın "normal" olduğu söylenerek geri yollandı. İtiraz etmeme ve laptopun tekrar incelenmesini istememe rağmen ürünü aldığım gpn firmasına geri yolladılar. Gpn firması 2021/10/18 tarihinde ellerine ulaştığında tekrar ASUS servisine gönderildi. Cihazla ilgili hiçbir işlem yapmadan ASUS tekrar gpn firmasına yollamış. Şimdiye çoktan iade alınması gereken laptop servis, gpn arasında dolanıp duruyor. Gpn iade ya da değişim raporu olmadan işlem yapmıyor. ASUS ise sorunlu ürüne normal diyor.

Ürünün iadesi ya da değişimi için nasıl bir yol izlemeliyim?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Hasan12Aç

Centipat
Katılım
2 Haziran 2021
Mesajlar
1.318
Makaleler
2
Trendyol üzerinden gpn bilişimden ASUS Zephyrus G14 GA401QH-HZ017 modelini aldım. Laptopun içinden coil whine benzeri bir ses geliyor. Laptop kapalı olduğunda dahi adaptör takılıyken ses gelmeye devam ediyor. Buna ek olarak yaşadığın en büyük sorun rastgele donma. Ekran bulanıklığı, parmak izi okuyucunun düzgün çalışmaması vb. yaşadıklarımı ekleyerek bir A4 sayfası büyüklüğünde sorunlarım ile birlikte aldığım firma olan gpn bilişime gönderdim. Firma, ASUS yetkili servisine gönderdi. 2021/10/20 tarihinde inceleme işlemlerine başlandı. Bunca soruna rağmen yaşadıklarımın "normal" olduğu söylenerek geri yollandı. İtiraz etmeme ve laptopun tekrar incelenmesini istememe rağmen ürünü aldığım gpn firmasına geri yolladılar. Gpn firması 2021/10/18 tarihinde ellerine ulaştığında tekrar ASUS servisine gönderildi. Cihazla ilgili hiçbir işlem yapmadan ASUS tekrar gpn firmasına yollamış. Şimdiye çoktan iade alınması gereken laptop servis, gpn arasında dolanıp duruyor. Gpn iade ya da değişim raporu olmadan işlem yapmıyor. ASUS ise sorunlu ürüne normal diyor.

Ürünün iadesi ya da değişimi için nasıl bir yol izlemeliyim?

Kısacası ASUS ne beklersinizki ASUS pişmanlıktır Türkiye servisleri rezalet berbat ötesi müşteri menmuniyetini bilmeyen müşteri hizmetleride umursamaz.
 

JoeBlack27

Centipat
Katılım
2 Mayıs 2021
Mesajlar
1.454
Çözümler
3
Asus teknik servis böyle malesef. Bence hiç onlarla uğraşmayın ve en kısa zamanda THH'ye başvurun. Üründeki problemden eminseniz iade olacak mecburen.
 
Yukarı