Asus Strix B250G anakart sıcaklık değeri sorunu

UnLibra

Kilopat
Daha fazla  
Yakın zamanda 3 ana bileşeni değiştirerek sistemimi güncelledim. (işlemci, anakart, RAM)
Anakart sıcaklığına BIOS'tan baktığımda 37 derece, Speccy ile baktığımda 28 derece, CPUID HWMonitor ile baktığımda 115 derece, AIDA64 ile baktığımda 115 derece görüyorum.

Bu nasıl bir durumdur, hangisi doğrudur? 115 dereceyi görünce fiziki olarak kontrol edeyim dedim, elime fazladan sıcak gelen bir yer olmadı. Yaklaşık bir haftadır kullanıyorum, güncel oyunlarda uzun veya kısa kullanımlarda herhangi bir sıcaklık belirtisi almıyorum, kasanın hava sirkülasyonu güzel, egzoz fanlara elimi tuttuğumda hep serin hava geliyor. Ne dersiniz arkadaşlar, bu 115 derece nedir, iki ayrı program yanlış ölçemez değil mi sonuçta, fikriniz nedir? Sistemi ve fotoları alta ekliyorum.

Sistem;
  • i7 7700K 4.2 işlemci
  • Asus Strix B250G anakart
  • Asus GTX 970 DirectcuII ekran kartı
  • Corsair Vengeance 16GB 2400 MHz 8x2 RAM
  • Samsung Evo SSD
  • Thermaltake T Element 700 kasa
  • Cooler Master Hyper 212 işlemci soğutucu

Fotoğraflar;

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

BIOS'taki değer önemli. Yazılımlar hatalı ölçüm yapabiliyor.

Teşekkür ederim cevaplar için. Telaş edecek bir durum yok o vakit, sanırım bir ölçüm yanlışı var. Sıcaklık mevzularıyla uğraşırken i7 7700k'nın da fazla ısındığını fakettim, çok insanın yaşadığı bir sorunmuş. Çarpanı 4.4 ghz'ye alıp cpu voltajını da sabitledikten sonra o sorun da kısmen çözüldü.

Teşekkür ederim cevaplar için. Telaş edecek bir durum yok o vakit, sanırım bir ölçüm yanlışı var. Sıcaklık mevzularıyla uğraşırken i7 7700k'nın da fazla ısındığını fakettim, çok insanın yaşadığı bir sorunmuş. Çarpanı 4.4 ghz'ye alıp cpu voltajını da sabitledikten sonra o sorun da kısmen çözüldü.
Malum, güçlü işlemci. Yüksek 70-80 derece arası gayet normal.

Siz o Anakart sıcaklığı olarak mevcut dışında bir değer gördünüz mü yazılım üzerinde? Eğer görmediyseniz yazılımda bir problem vardır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı