ASUS STRIX RX 570'e Overclock yapmak

NiqhTmaRe

Kilopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Resim Öğretmenliği
Undervoltlu kartı overclock etmek mantıklı mı yada edebilir miyim? Edebilirsem ne kadar izin verir?
Ayrıca @Tolga Samet hocam daha önce seninle birlikte karta undervolt işlemi uygulamıştık. Bu yüzden konuya hakimsin ve seni etiketlemek istedim. Hatırlamakta zorluk çekersen diye konuyu bırakıyorum. Değerlere bakmanı ve bana bu konuda ona göre yardım etmeni rica ediyorum. RX 570 Undervolt Sonuçları - Technopat Sosyal
Kısaca bilgilendirmek gerekirse 968mV değere ulaşmıştık. Senin bilgilerine sunmak istediğim konu, bu kart bu denli undervoltlu iken çekirdek hızını ne kadar arttırabileceğim olacak. Aklıma takılan bu derece düşük bir voltajla çekirdek hızında ileri gidebilir miyim yoksa ne kadar voltaj verirsem o kadar mı değeri yükseltebilirim?

Çekirdek hızını arttırmak istediğin takdirde voltaj vermen gerekecek, şu an o voltaj için sınır frekans gibi düşünebilirsin. Elde ettiğin performans artışı yüksek ihtimal tatmin etmeyecek seni, o yüzden yapmamanı öneririm.

Overclock yapacaksan değecek sonuçlar elde etmek için bütün undervolt'u kaldırman gerekecek.
Sizin söylemenize göre undervoltlu iken çıkabileceğin seviye az olacak ve FPS anlamında da bir işe yaramamış olacak. Ancak undervoltsuz bu kart yanar. :) Ekstra overclock işini kesinleştirir.
Çekirdek hızını arttırmak istediğin takdirde voltaj vermen gerekecek, şu an o voltaj için sınır frekans gibi düşünebilirsin. Elde ettiğin performans artışı yüksek ihtimal tatmin etmeyecek seni, o yüzden yapmamanı öneririm.
Bu şekilde kullanmak en akıllıca seçim diyorsunuz yani. Peki bu kartın undevoltsuz olduğunu var sayarsak, 1150mV ile iyi bir overclock yapabilir miyim? Bir programdan slikon kalitesinin %82 olduğunu görmüştüm. Bu etkiler mi?

Ne kadar kıstığına bağlı voltajı. Sınırları zorladıysan frekansın daha da öteye çıkacağını sanmam. Kayda değer sonuçlar almak için en az 150-200 Mhz artış yapman gerek onun için de voltaj ayarlarını sıfırlaman lazım. Kart yanar diyorsan o zaman OC yapma daha da ısınır. Belli bir yere kadar voltaj istemez azıcık frekans yükselince voltajı da yükseltmeye kalkmayın.

Ne kadar kıstığına bağlı voltajı. Sınırları zorladıysan frekansın daha da öteye çıkacağını sanmam. Kayda değer sonuçlar almak için en az 150-200 Mhz artış yapman gerek onun için de voltaj ayarlarını sıfırlaman lazım. Kart yanar diyorsan o zaman OC yapma daha da ısınır.
Anladım bilgi için teşekkürler. Peki ısı anlamında bir problem olmadığını var sayarsak Tolga hocama yazdığım cevabı okuyarak bana ne söyleyebilirsiniz?

Bir nevi otur oturduğun yerde keyfine bak diyorsunuz. :) Teşekkür ederim görüşleriniz için. Konu çözülmüştür.

Geri
Yukarı