ASUS Trace Free teknolojisi nedir ?

OSD menüsünde yer alan ve piksellerin gecikme süresini iyileştiren bir teknolojidir. 0, 20, 40, 60 (varsayılan değer), 80 ve 100 seçeneği vardır.

Testler varsayılan değer olan 60'ın en ideal değer olduğunu göstermektedir.

ASUS Trace Free.jpg

Trace Free ile ilgili ilk gözlemim 60'da bırakılması yönünde. 100'e getirildiğinde özellikle videolarda çok rahatsız edici artifactler oluşuyor.

@trunge bu monitörü aldım geçen hafta, od Tracefree'yi bu test ile ayarladım ve 0 mükemmel oldu. Mükemmeli 0'da yakalamam acaba bir problem midir?

Bende 0-20 arasında kullanıyorum. MG248QR ile üstü input lag yapıyor öyle hissettiriyor. 80-100 de iyi geliyor fakat renkler koyulaşıyor gölgelenme falan başlıyor.

Benim merak ettiğim bir konu var, bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mı? Trace Free 60 da input lag hissediyorum Online FPS oyunlarında. Fakat 0 alınca bu durum düzeliyor ama renkler soluklaşıyor. 100 de ise yine seri fakat renkler kontrast artıyor arkada gölge bırakıyor. 0'da bu olay olmuyor 20 de hızlı fakat, 0 çok daha hızlı ve sorunsuz gölge yapmıyor. Belki de göz olarak yakalayamıyorum. Fakat 100 deki gibi bariz hiç bir şeyi yok. Yani önden gölge bırakan 0 mı acaba tüm ayarlarda arkada bırakıyor gölgeyi önden bırakması benim için avantaj. Rakip beni görmeden vurma şansın olur. Bunun sebebi nedir teknolojik olarak bilimsel olarak?
@Recep Baltaş

Benim merak ettiğim bir konu var, bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mı? Trace Free 60 da input lag hissediyorum Online FPS oyunlarında. Fakat 0 alınca bu durum düzeliyor ama renkler soluklaşıyor. 100 de ise yine seri fakat renkler kontrast artıyor arkada gölge bırakıyor. 0'da bu olay olmuyor 20 de hızlı fakat, 0 çok daha hızlı ve sorunsuz gölge yapmıyor. Belki de göz olarak yakalayamıyorum. Fakat 100 deki gibi bariz hiç bir şeyi yok. Yani önden gölge bırakan 0 mı acaba tüm ayarlarda arkada bırakıyor gölgeyi önden bırakması benim için avantaj. Rakip beni görmeden vurma şansın olur. Bunun sebebi nedir teknolojik olarak bilimsel olarak?
@Recep Baltaş
Değer 60 da iken haber sitesinde mousenin topu ile aşağıya doğru kaydırıyorum, sayfada yer alan fotoğraflarda insan yüz hatlarında neon tarzı çizgilerle renkli parlamalar oluyor, bu değeri sıfıra çektiğimde düzeliyor, anlam veremediğim bu özelliğin ne gibi bir artısı olabilir, videolarda da bu şekilde, youtubede video izlerken insan yüz hatlarında yine renkli çizgiler oluşuyor, bu değeri sıfır yapınca sorun yaşatmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı